Poradna: Pozemní vysílání DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2
Vyberte stránku

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Poradna k DVB-T2

Odpovědi na vaše dotazy k pozemnímu vysílání

Časté dotazy

Dá se upravit set-top-box z DVB-T na DVB-T2?

Úprava set top boxu z DVB-T na DVB-T2 není možná. DVB-T2 v kombinací s HEVC je novější technologie, která vyžaduje modernější typ tuneru. Proto nelze jednoduše upravit původní set top box na nový standard.

Bude set-top-box pro DVB-T2 fungovat i u starších typů televizorů?

Set top box pro DVB-T2 může fungovat i u starších televizorů. Pokud máte připojení přes SCART, je na trhu několik přijímačů, například typ: Denver DTB-137H. Pokud Váš televizor SCART nepodporuje, zkuste Zircon FIRE (T2/HEVC), ten se připojuje k starší televizi přes běžný anténní kabel.

Jak budou vysílány regionální zpravodajské pořady České televize. Budou dostupné i v DVB-T2?

Regionální odpojování pořadů České televize je v řešení, definitivní rozhodnutí zatím nepadlo. Možné jsou dva způsoby. Česká televize může regionální signál odpojovat tak jako doposud. Technicky to ale bude možné až poté, co bude definitivně ukončen přechod na DVB-T2. Druhou možností je vysílání všech regionálních mutací ve všech regionech společně, tak jako se to děje na satelitu. Diváci by tak mohli mít na celém území České republiky k dispozici až 3 verze programu ČT 1, které by se lišily regionálním zpravodajstvím.

Bude Česká televize vysílat v DVB-T2 duální zvuk?

Ano, Česká televize deklarovala, že v DVB-T2 bude k některým pořadům vkládat i originální zvukovou stopu. Duální zvuk umožňují všechny typy set-top-boxů pro DVB-T2 už v základní konfiguraci, uživatel tedy nemusí nic složitě nastavovat.

Pořídil jsem si set-top-box pro DVB-T2, ale nefunguje mi HD obraz u Novy ani u Primy. Jak to mám řešit?

Dobrý den, HD vysílání je dostupné pouze u některých programů DVB-T2. Nova s Primou v HD nevysílají, ani to v nejbližší době neplánují. Pokud máte zájem o vysoké rozlišení, doporučujeme zvážit přechod na satelit, IPTV nebo kabelovou televizi.

TIP

Uvažujete o televizi přes internet a rádi byste ji předtím bezplatně vyzkoušeli? Balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

Konkrétní dotazy

Prosím o sdělení, od které doby bude v Karlových Varech vypnuto DVB-T vysílání programů ČT1, ČT2, Nova, Prima.

Vypnutí programů České televize v DVB-T z vysílače Cheb – Zelená hora, který svým signálem zásobuje i Karlovy Vary, se očekává v únoru 2020. Vypnutí komerčního multiplexu 2 by mělo následovat o měsíc později.

TIP
Nenašli jste odpověd na svůj dotaz ani v jedné ze sekcí naši poradny? Kontaktujte nás prostřednictvím dotazovacího formuláře, chatovacího okna nebo přes e-mail na adrese poradna@dvb-t2.cz.

199
Komentujte

avatar
121 Comment threads
78 Thread replies
11 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
139 Comment authors
Jiří SalavecstefiViktorVaškůJan Kučera Recent comment authors
Maty
Host
Maty

Dobrý den,

chci se zeptat, zda-li v českých budějovicích a okolí již běží dvbt2, jelikož to chci jet nastavit rodičům, ale nevím jestli je to už zaplé, nebo se vše odehraje toho 28. 2 ?

Děkuji za odpověď

Karel Štěpán
Host
Karel Štěpán

Musí být set top box s televizí propojen jak přes anténu tak přes SCART nebo stačí jen jedno propojení a je jedno které? Díky

Olga Straková
Host
Olga Straková

Dobrý den mám otázku mám starší televizi Panasonic Viera th 42pa50e stará 10 let a když koupím setobox který je novější ale na kabel scart budu chytat signál bude schodny s TV můžete mi nějaký typ doporučit dekuju za odpověď

Maroš
Host
Maroš

Dobrý den,
anténu máme namířenou směrem na Prahu a máme v domácnosti tři certifikované přijímače pozemního vysílání Skyworth SKW-T21FTA.
Když proběhlo vypnutí DVB-T 8.1.2020 máme problém s naladěním programů NOVA Action, Nova 2, NOVA Gold, JOJ Family, Prima Comedy Central a další programy regionálních stanic.
Některé stanice jako NOVA a NOVA Cinema se automaticky změnili z NOVA/T2 na NOVA/P2, NOVA Cinema/T2 na NOVA Cinema/P2 a fungují bez problému.
Výše uvedené programy mají někdy kvalitu signálu 0%, někdy 45%, jako na houpačce. Přelaďuji každý týden, ale bez úspěchu.

Můžete nám prosím poradit, kde je problém a jak máme programy naladit?

Děkuji za odpověď.

Radek
Host
Radek

Dobrý den.Prosím o sdělení,jak je možné,že po přechodu na dvb T2 zmzely některé vysílací stanice jako je na příklad Joj Family.V původním vysílání byl příjem bez problému.Bydlím na Rakovnicku,kde je vysílač Louštín.Děkuji za odpověď.

Rose
Host
Rose

Přesně tak! Už to tu zmiňoval frank – “co to má kurva znamenat”. Pořád se vypínají vysílače, 6.1. jeden, 16.1. další a pokaždé zmizely kanály, jednou to byly všechny Novy a při dalším vypnutí zmizely zase všechny ČT. Kolikrát mám přelaďovat a dělat automatické ladění kanálů!!! Stačilo, že jsme si koupili novou televizi! A v televizi pořád hlásí, už žádné přelaďování, přejděte na DVB-T2. A co za pár let DVB-T3? Jděte už s tou technikou do……..

Pavel Ohlídal
Host
Pavel Ohlídal

Dobrý den, nevím, jestli je můj dotaz směrován na správné místo. Zajímá mě, proč jsou ve vysílaných pořadech opakujícím se běžícím titulkem, informujícím o blížícím se vypnutí určitých pozemních vysílačů, resp. jejich vysílání ve standardu DVB-T, i ti diváci, přijímající signál z vysílačů, kterých se to aktuálně netýká? Proč já na Moravě musím číst zprávu, že bude vypnutý vysílač v Čechách? Nechce se mi věřit, že takovou informaci do vysílání není technicky možné vložit až na odbavovacím pracovišti konkrétního vysílače.

Hromířová
Host
Hromířová

Dobrý den. Od doby přechodu je velmi nekvalitní zvuk na všech kanálech. Televize neustále hučí. Co s tím?

radek
Host
radek

SET TOP BOX ALMA IHD JEDE TO NA DVB-T2 NEBO NE

frank
Host
frank

Naladil jsem na novém setoboxu kanály, které příjímáme v domě přes společnou anténu . 14 dní šlo vše. Nyní od čtvrtka 9.1.20 nefungují všechny 4 kanály ČT. (ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport). Co to má kurva znamenat??? A nikde žádná zpráva předem! Hlavně že chtějí platit každej měsíc! Odhlásím televizi a bude po prdeli.