Nastavení set-top-boxu - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2
Vyberte stránku

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

SET-TOP-BOXY s DVB-T2

Rady jak rychle nastavit STB.

Nastavení set-top-boxu pro sledování televize v novém standardu DVB-T2 je velmi jednoduché. Důležité je být v pokrytí signálem a vyhledat dostupné programy. Obvykle platí, že pokud jste doposud přijímali televizi DVB-T bez problémů, postačí vám stejná sestava i anténa ke sledování DVB-T2. Jediným novým prvkem je set-top-box s podporou normy DVB-T2 a standardu H.265 (HEVC).

Druhy set-top-boxů pro DVB-T2

V obchodech s elektronikou jsou k dostání set-top-boxy pro všechny typy televizí. S vhodným set-top-boxem naladíte novou generaci televizního vysílání i na nejstarších televizorech, jen musíte zvolit vhodný box, který dokáže zkonvertovat a zobrazit signál právě na vaší televizi.

Zapojení set-top-boxu pro velmi starou televizi (CRT neboli “krabicovou televizi”)

Většina starších televizí, které diváci používali v posledních 15 až 20 letech, má k dispozici scart vstup. Set-top-boxy pro DVB-T2/HEVC s podporou SCART-u jsou k dispozici v cenových relacích od 700 do 900 korun a většina má v balení k dispozici i nový SCART kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i box.

Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce. Některé set-top-boxy však nemusí umět komunikovat v českém jazyce. Zároveň počítejte s tím, že v případě problémů se signálem nebo nedostupnosti signálu není k dispozici nepřetržitá technická podpora, která by podobné problémy řešila. Rádi vám však pomůžeme zde na webu DVB-T2.cz, proto sledujte sekci Poradna, kde zveřejňujeme dotazy od diváků, kteří mohou řešit podobný problém.

Set-top box s modulátorem

Pokud máte starší typ televize, která nemá k dispozici SCARTový vstup ani HDMI, budete potřebovat set-top-box s modulátorem. Naštěstí, i tyto typy jsou k dispozici. Set-top-boxy s modulátorem lze pořídit v cenové relaci do 1000 Kč. Vaši televizi propojíte s tímto zařízením pomocí běžného anténního kabelu. Set-top-box následně “vysílá” analogový televizní signál přímo do vaší televize na předem zvoleném kanále (obvykle 9. kanál).

Po úspěšném propojení set-top-boxu pomocí anténního kabelu jej zapněte a následně spustite nejprve automatické prohledání všech programů na vaší televizi nebo signál vyhledejte ručně. Po úspěšném naladení byste měli na obrazovce vidět hlavní menu set-top-boxu i s instrukcemi. Pak můžete přistoupit k ladění programů přímo na ovladači vašeho set-top-boxu.

Upozorňujeme, že použití set-top-boxu s modulátorem je pouze krajní řešení pro domácnosti s velmi starou televizí. Kvalita těchto modulátorů je ve většině případů velmi mizerná, což se projeví na výsledné kvalitě obrazu. Koupi těchto boxů proto doporučujeme pouze v případech, kdy předmětnou televizi používáte “svátečně”.

Zapojení set-top-boxu pro modernější televizi (LCD/Plazma TV s HDMI vstupem)

U modernějších televizí je postup mnohem jednodušší. Ve většině případů, kdy má televize HDMI vstup, postačí koupit propojovací tzv. HDMI kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Zároveň je předpoklad, že HDMI kabel byl součástí balení televize když jste ji zakoupili. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i set-top-box. Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top-boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce a zvolit automatické ladění.

Set-Top box s nahráváním

Dražší set-top-boxy umožňují nahrávat aktuálně sledovaný program. Jsou obvykle dva druhy set-top-boxů.

  • S integrovaný pevným diskem
  • S USB portem umožňující nahrávat pořady na externí disk nebo USB flash disk

Set-top-boxy s integrovaným pevným diskem jsou obvykle dražší. Záznam probíhá na pevný disk uvnitř zařízení. Nahraný pořad lze obvykle sledovat pouze skrze zařízení.

Boxy s USB portem zaznamenávají nahrávky na libovolný USB flash disk. Délka nahrávky závisí na velikosti flashdisku. Minimem je 2 GB flashdisk. Bezproblémové nahrávání programů na externí úložiště, tedy bez nutnosti jakýchkoliv dalších připojených zařízení – jako to umožňují například služby TV přes internet – tyto set-top boxy bohužel nevědí.

TIP:

Pokud nechcete přijít o žádný program a preferujete zpětné shlédnutí vysílaných pořadů, doporučujeme vám poohlédnout se po službách nabízejících Televizi přes internet.  Ty Vám umožňují bez omezení sledovat libovolný program na libovolném kanále až několik dní zpětně. K nahrávání Vašeho oblíbeného programu nepotřebujete připojit žádnou externí paměť, vše se Vám nahrává na externí úložiště poskytovatele. Tyto služby ovšem vyžadují dostatečně rychlé internetové připojení v domácnosti. Internetovou televizi na zkoušku a balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

124
Komentujte

avatar
62 Comment threads
62 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
68 Comment authors
JaroslavVáclavAlžbětaJiří z HKVašků Recent comment authors
Zlatodej
Host
Zlatodej

tak uz mam nekolik setboxiku..naposled sem koupil t dvojku vypada celkem fajn ma plechovou krabicku a tak by samozrejme mela neco vydrzet…..soupnul sem ji teda k tv a ejhle co to dela…naladim kanaly a ty nechtej drzet. zkousel sem teda vsechno co je mozny udelat aby to bylo oukej , ale jak vypnu tv tak se vse zmeni a moje nastaveni je v cudu…..tak sem dal na tv zpatky starj septak a uvidim co to udela az ten signal vypnou co bude asi tak za mesic.

jana
Host
jana

Dobrý den, mám starší televizi Sony Bravia model KDL – 32U4000. Televize podporovala pouze DVB-T. Dokoupila jsem STB TESLA TE-310, který má podporovat DVB-T2, HEVC. Používám pokojovou anténu, která příjímá signál úplně bez problémů. STB mi při ladění nabízí pouze pozemní DVB-T a kabelové DVB-C vyhledávání. STB mám připojený přes HDMI kabel k televizi. kde je chyba?

Vašků
Host
Vašků

Že set topbox nabízí ladění v DVB-T2 je v pořádku, je takto konstruován. Pokud TV přes něj nehraje musíte v televizi zvolit vstup HDMI.

Petr
Host
Petr

Ahoj, taky mám ten problém se set top boxem Tesla TE310. Na obalu má napsáno určen/ ověřen pro DVB-T2 ale při ladění nachází jen stanice DVB-T nebo kavelové DVB-C. Stanice s DVB-T2 na něm nejdou nijak naladit. Jak jste to vyřešili?

Ludmilla
Host
Ludmilla

Dobry den.Proc ten,co dava do provozu dvbt 2,ty stare setoboxy nevykupuje.My to nepotrebujem,staci nam to jak to je! Zase si namasti nekdo kapsu! Drive nebyly setoboxy ,satelity,HD,a vse fungovalo.Ted clovek plati za vse,a signal nic moc

Vašků
Host
Vašků

Staré vysloužilé elektro patří do sběrného dvora nebo odevzdat v odborné prodejně elektro k ekologické likvidaci.

Ludmilla
Host
Ludmilla

Dobry den.Proc ten,co dava do provozu dvbt 2,ty stare setoboxy nevykupuje.My to nepotrebujem,staci nam to jak to je! Zase si namasti nekdo kapsu! Drive nebyly setoboxy ,satelity,HD,a vse fungovalo.Ted clovek plati za vse,a signal nic moc.

Ludmilla
Host
Ludmilla

Dobry den.To si asi zas nekdo namasti kapsu..Za jak dlouho si budeme kupovat setobox dvtb 3????? Mel by ty stare nekdo vykupovat.Drive nebylo HD,setoboxy,satelity,a vse fugovalo,ted to vypadava.Nevidim v tom zadny zazrak.

Ludmilla
Host
Ludmilla

Dobry den.To si zas nekdo asi Namesti kapsu.Za jak dlouho budem kupovat aerobic dvbt 3??? A co se starymi?? Mel by je stat vykupovat.Drive nebylo,HD,dvtb,sazelity,a byl penny obraz bez vypadku.

satan
Host
satan

TAK DÍKY ZA RADU “stačí řídit se pokyny na obrazovce a zvolit automatické ladění” A CO KDYŽ TO NEJDE?? FREKVENCE?, KANÁL NĚCO??

Vašků
Host
Vašků

Obraťte se na prodejce, kde jste přístroj zakoupil.

Monika
Host
Monika

Dobrý den,prosím poraďte jaký set top box k tel.Samsung UE 40 H 5570 SS.

Vašků
Host
Vašků

V podstatě jakýkoli s výstupem HDMI a zakoupit také tento kabel na propojení.

milan
Host
milan

setobox:->>>

Marie Holá
Host
Marie Holá

Nevim, co si o tom myslet…. Mam 2 TV (Samsung – DBVT – stari asi 10 let + LG s DVBT2). Naladila jsem LG na T2, 5x precislovala programy a vzdy se vratily na puvodni cisla jak byly naladeny. Samsungu jsem koupila setobox a jeste jsem nebyla schopna nainstalovat. Sousedka ma mladsi TV Samsung (koupila si setobox), svoji antenu na strese a dnes se ji TV vypla a hlaseni “neni signal zkontrokujte antenni pripojeni”. Nejdriv ji hrala pouze radia a pak totalne nic. Po hodine se to samo zase rozchodilo, musela jsem znovu naladit kanaly. Tak mi to pripada, ze… Číst vice »

Luma
Host
Luma

Setobox 😀 😀

Vašků
Host
Vašků

Problém je v anténě.