Doporučené antény - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Antény pro DVB-T2

Informace jak vybrat anténu.

Antény pro DVB-T2

Pro příjem digitálního signálu se používají běžné televizní antény jako pro příjem analogového signálu. Antény pro DVB-T2 se tedy nijak zásadně neliší od antén, které čeští diváci používali pro příjem DVB-T. Vzhledem k četnosti dotazů týkající se “vhodnosti” dosud používaných antén jsme se rozhodli věnovat tomuto tématu samostatnou sekci.

Ať už používáte jakoukoliv anténu od pokojové po venkovní, všeobecně platí, že pokud vám doposud správně fungovala, měla by sloužit i nadále pro příjem signálu v DVB-T2. Pokud vám ovšem z jakéhokoliv důvodu vaše anténa nefunguje, nebo náhle přestala fungovat a nepřijímá signál DVB-T2, doporučujeme zakoupení nové antény, případně odbornou instalaci nové venkovní antény.

Na této stránce je výběr nejpoužívanějších a nejlepších antén pro příjem digitálního vysílání (jak DVB-T tak DVB-T2).

TIP:
Pořiďte si novou televizi nebo set-top box s DVB-T2. S výběrem vhodného přijímače vám rádi pomůžeme. Navštivte rubriku Poradna nebo nám zanechte vzkaz prostřednictvím chatu.

Antény pro digitální vysílání

Obecně se dá říci, že platí několik zásad:

  • Nekupovat anténu v supermarketu (s výjimkou pokojových antén, které doporučujeme kupovat v prodejnách s elektronikou)
  • Nekupovat anténu, která se chlubí ziskem 20dB a více
  • Nekupovat antény s předzesilovačem ani zesilovačem
  • Nechat si anténu odborně vybrat a nainstalovat

Pokud už anténu vybíráte sami, doporučujeme vybírat anténu ve specializovaných prodejnách s anténní a satelitní technikou. V těchto prodejnách obvykle působí dobře vyškolení prodejci, kteří vám určitě poradí s výběrem vhodné antény.

Pro bezproblémový příjem doporučujeme některou z následujících:

  • Logaritmicko periodické antény
  • Plzeňské síto bez zesilovače
  • Colorka

Další tipy

Když už se rozhodnete ke koupi nové antény, nekupujte si hlavně nesmysly typu „Dáša citlivka“, nebo podobné placky. Už z principu nemohou mít inzerovaný získ. Dejte si pozor, pokojové antény se zesilovačem jsou vhodné pro mizivé procento území v České republice! Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, budete potřebovat pořádnou anténu ideálně s odbornou instalací technikem.

Myslete ovšem na to, že návštěva technika a následný poplatek za jeho služby bude zapotřebí při každém problému s DVB-T2, proto na anténě nešetřete.

Pozor: Platforma DVB-T2 nemá bezplatnou technickou podporu

Platforma DVB-T2 sice nabízí desítky programů úplně zdarma, divák ale nemá k dispozici potřebnou klientskou ani technickou podporu. Jakýkoliv vzniklý problém musí tedy uživatel řešit sám, nebo si k řešení najmout technika.

Zde na obrázcích je výběr nejpoužívanějších a nejlepších antén pro DVB-T a DVB-T2:

TIP:
Nejlepší zesilovač je kvalitní anténa!

Plzeňské síto malé

Plzeňské síto malé

Plzeňské síto velké

Plzeňské síto velké

Logaritmicko-periodická anténa

Logaritmicko-periodická anténa

Anténa Color (klasik, super)

Anténa Color

56
Komentujte

avatar
18 Comment threads
38 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
35 Comment authors
LuděkRameJOPOVikiL. Drašar Recent comment authors
filip
Host
filip

Dobrý den.Bydlím na dohled od vysílače Krašov ,asi 15km vzdušnou čarou,přijímám z Krašova všechny programi televize,ale každý program má jinou sílu signálu.Kopil jsem novou širokopásmovu anténu
17 db a kabel a nic se nezměnilo. Proč jsou některé programi v dvtb2 slabé a pár jich jde na 100 procent.

Vašků
Host
Vašků

Je otázka zda opravdu přijímáte všechny programy ze stejného vysílače, svoji roli hrají také jednotlivé frekvence-širokopásmová nedocílí takového zisku jako pásmová, směrovost antény, odrazy atd. Pokud vám jdou programy bez kostičkování tak bych toto neřešil.

Alena
Host
Alena

Dobrý den, jsem z okolí Velkého Dářka, na podzim jsme ke staré televizi koupili nový set-top-box, který podporuje dvbt2 hevc265. Na podzim jsme naladili programy bez problému jak dvbt tak dvbt2, ale nyní v březnu se nám nepodařil naladit žádný program. Anténa je natočena na Hradec, tak teď nevíme kde je chyba. Myslíte, že je potřeba natočit anténu jiným směrem ?

Vašků
Host
Vašků

Nejjednodušší bude, když se poptáte u sousedů jestli mají stejný problém a kam mají směrovanou anténu.

František
Host
František

Dobrý večer mám dotaz. Z jakého důvodu po přechodu na dvbt2 se rapidně zhoršil příjem, je to uměle vyvoláno aby lidi kupovaly jen ty nejlepší antény?, Do minulého měsíce byl signál vynikající, ale najednou je síla na třetině programů 0-7 procent, ale programy které radí s přechodem na dvbt2 mají vynikající signál na 100 procentech. Příjímač je od listopadu zakoupen na nový standart. Nutno zmínit že problém byl řešen změnou přijímače a žádná změna. Jsem z Benešovska

Vašků
Host
Vašků

Zkuste přesměrovat anténu, vypadá to, že přijímáte signál z více vysílačů.

František
Host
František

Anténa je přesměrovaná na stabilní příjem, kdy nejslabší kanály mají signál na 8 procentech. Na odvrácenou stranu bytovky anténu dát nemohu kvůli nové fasádě. Nejsou tam zakotveny svody pro držáky. Anténa je stabilně několik let ukotvena na jednom místě. V jiných polohách se naladí pouze jedna třetina programů :-/ To ale neřeší problém že ještě minulý měsíc byl příjem nejslabšího programu na 35 procentech. Každopádně děkuji za radu 🙂

Jan
Host
Jan

Zdravím mam dotaz jsme na kopci ve stráži častí svarov, mame tady TV anténa ISKRA P-28 DTT ze zesilovačem stane se ze je občas problém s kvalitou,,co se tyče kvality také žadna sláva, je to namířený na Ještěd přes stromy,vzdálenost cca 50 km,Zkoušel jsem anténu přemístit výše ještě horši některé programy úplně bez signálu, co stim jestli vyměnit anténu bez zesilovače vůbec nevím diky

Vašků
Host
Vašků

Pozvěte si odborníka, který proměří signál a navrhne řešení. Nečekejte, že vám někdo po netu poradí jednoduchý a levný způsob jak zlepšit příjem.

Jan
Host
Jan

Takže třeba změna antény nepomůže, třeba z tech co tady doporučuji? Jinak odborníka je až ta poslední varianta dik

Vašků
Host
Vašků

Změna antény může pomoci, ale také nemusí, to záleží na konkrétních podmínkách v místě příjmu. Bylo by ode mne nezodpovědné vám napsat kupte tu a tu anténu, a ona by nemusela váš problém vyřešit.

Jan
Host
Jan

I tak to muže bejt,tak pak nevim jestli pořidit jinou diky

Michal
Host
Michal

Mám letitou anténu typu Plzeňské síto. Je sice asi 30 let stará, ale doteď jsem chytal vše bez problémů, včetně DVB-T a DVB-T2. Někdy kolem Vánoc se ale zhoršil příjem DVB-T2 natolik, že to vůbec nejde sledovat. Kostičkuje, vypadává, zrní. Skoro, jako by to někdo začal rušit. DVB-T ale chytám stále bez problémů.
Má smysl kupovat novou anténu, může to být tím?
Jsem asi 20km od vysílače Krásné, v mírném dolíku, mezi mnou a vysílačem je ve vzdálenosti cca 5km svah Železných hor.

Vašků
Host
Vašků

Zkontrolujte jestli s anténou nehnul vítr také přívodní koaxiál by chtěl zcela určitě po 30 letech vyměnit, může být uvolněný, připojovací šroubky budou zkorodované, určitě opravit a zkontrolovat symetrizační člen. Pokud se anténa zcela nerozpadá, může po opravě ještě posloužit a nezapomenout na jaře natřít. Pokud to nepomůže, koupit novou. DVB-T2 vyžaduje kvalitní signál.

Karel
Host
Karel

antenu určitě ne zkuste před zesilovač nebo novej settobox

Miroslava
Host
Miroslava

Dobrý den, prosím vás, mám televizi která má DVB-T 2 a potřebuji pokojovou anténu, stačí
DVB-T?
Děkuji Grossmanová

Vašků
Host
Vašků

Ano, antény se při přechodu nemění, může se ale stát, že pokojová anténa bude nedostatečná pro příjem DVB-T2, musela by jste být v místě opravdu silného signálu.

Karel
Host
Karel

ty jsou nekvalitni

Boris
Host
Boris

Mám TV Panasonic TX-32LED8F. Bydlím v panelovém domě, kde již na STA je udělaná změna T2. Je potřeba k TV si zakoupit set o box a jaký. Nebo pouze pokojová anténa, když mám přímý výhled na vysilač /Ještěd/ ?
Děkuji Boris Liberec.

Vašků
Host
Vašků

V každém případě budete potřebovat set topbox v podstatě jedno jaký a připojovací kabel HDMI.

Karel
Host
Karel

settobox

Josef
Host
Josef

Tato stránka mi místo rad spíše připadá jako reklama na antény. Anténě jako takové je úplně jedno, jestli přijímá DVB-T2 nebo DVB-T. Pokud vám na této stránce autor tvrdí, že když vám stávající anténa na DVB- přestane fungovat, je to nesmysl. Pokud není signál, je to tím, že se změnil vysílač a je třeba anténu nasměrovat, pokud je dále než původní a stávající anténa je slabá, pak je nutno to řešit. Ale to není vina antény!!! Osobně přijímám programy v Příbrami až z Krašova /Plzeň) na obyčejnou Yagiho anténu (pravda, mám vhodnou polohu).

duchlana
Host
duchlana

přesně tak…na aténě nezáleží
mám problém ČT nejde DVBT2 ale ostatní TVjdou ….vysílač Ústí -Buková hora jedním slovem je TO BORDEL platí se koncese a Radiokomunikace dělají mrtvého brouka

Vašků
Host
Vašků

Záleží především na anténě, 99% problémů s příjmem způsobuje špatný signál.

Petr
Host
Petr

při přechodu na DVBT2 mi taky přestaly jít programy ČT, které nenaladím na TV se settop boxem DVBT2, ani na TV s DVBT2

Jiri Morgen
Host
Jiri Morgen

Máme stejný problém. Po vypnutí přechodové sítě v Ústí nad Labem dne 31.1.2020 nejde ČT. Nový kanál č. 33, kde ČT vysílá má asi výrazně slabší signál než přechodová sít. Všechny ostatní TV jdou “bohužel” bez problémů. Bude se signál na 33 kanále v Ústí nad Labem nějak řešit.

Karel
Host
Karel

před zesilovač

Petr
Host
Petr

Je možné logaritmicko periodickou anténu umístit i na půdu (v případě dobrého signálu) nebo je třeba ji mít na volném prostranství (střecha)?

Martin
Host
Martin

Mám tuto anténu umístěnou na půdě a “frčí” všechny programy jako víno. Bydlím na Teplicku.

Emil
Host
Emil

Jo u DVB-T2 to frčí do okamžiku než ti na střechu napadne mokrý sníh a anténu odstíní. Co ale pak o dlouhých zimních večerech? Knížku?

Václav
Host
Václav

Svatá pravda, máme keramickou střechu, večer začne kostičkovateť a když k tomu za prší přehazují na starý signál…

duchlana
Host
duchlana

prosím tě kde na Teplicku

Karel
Host
Karel

to už poznáte sám kam jí dát je ladit automaticky

milan
Host
milan

Tyto dvě síta nejdou!!!

pate
Host
pate

Proč by nešly … Mám je dvě. Jednu pro CZ a jednu pro SK, naležato …

duchlana
Host
duchlana

a máš tam slučovač —40-800 MHz (TEROS) to je značka