Doporučené antény - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2
Vyberte stránku

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Antény pro DVB-T2

Informace jak vybrat anténu.

Antény pro DVB-T2

Pro příjem digitálního signálu se používají běžné televizní antény jako pro příjem analogového signálu. Antény pro DVB-T2 se tedy nijak zásadně neliší od antén, které čeští diváci používali pro příjem DVB-T. Vzhledem k četnosti dotazů týkající se “vhodnosti” dosud používaných antén jsme se rozhodli věnovat tomuto tématu samostatnou sekci.

Ať už používáte jakoukoliv anténu od pokojové po venkovní, všeobecně platí, že pokud vám doposud správně fungovala, měla by sloužit i nadále pro příjem signálu v DVB-T2. Pokud vám ovšem z jakéhokoliv důvodu vaše anténa nefunguje, nebo náhle přestala fungovat a nepřijímá signál DVB-T2, doporučujeme zakoupení nové antény, případně odbornou instalaci nové venkovní antény.

Na této stránce je výběr nejpoužívanějších a nejlepších antén pro příjem digitálního vysílání (jak DVB-T tak DVB-T2).

TIP:
Pořiďte si novou televizi nebo set-top box s DVB-T2. S výběrem vhodného přijímače vám rádi pomůžeme. Navštivte rubriku Poradna nebo nám zanechte vzkaz prostřednictvím chatu.

Antény pro digitální vysílání

Obecně se dá říci, že platí několik zásad:

  • Nekupovat anténu v supermarketu (s výjimkou pokojových antén, které doporučujeme kupovat v prodejnách s elektronikou)
  • Nekupovat anténu, která se chlubí ziskem 20dB a více
  • Nekupovat antény s předzesilovačem ani zesilovačem
  • Nechat si anténu odborně vybrat a nainstalovat

Pokud už anténu vybíráte sami, doporučujeme vybírat anténu ve specializovaných prodejnách s anténní a satelitní technikou. V těchto prodejnách obvykle působí dobře vyškolení prodejci, kteří vám určitě poradí s výběrem vhodné antény.

Pro bezproblémový příjem doporučujeme některou z následujících:

  • Logaritmicko periodické antény
  • Plzeňské síto bez zesilovače
  • Colorka

Další tipy

Když už se rozhodnete ke koupi nové antény, nekupujte si hlavně nesmysly typu „Dáša citlivka“, nebo podobné placky. Už z principu nemohou mít inzerovaný získ. Dejte si pozor, pokojové antény se zesilovačem jsou vhodné pro mizivé procento území v České republice! Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, budete potřebovat pořádnou anténu ideálně s odbornou instalací technikem.

Myslete ovšem na to, že návštěva technika a následný poplatek za jeho služby bude zapotřebí při každém problému s DVB-T2, proto na anténě nešetřete.

Pozor: Platforma DVB-T2 nemá bezplatnou technickou podporu

Platforma DVB-T2 sice nabízí desítky programů úplně zdarma, divák ale nemá k dispozici potřebnou klientskou ani technickou podporu. Jakýkoliv vzniklý problém musí tedy uživatel řešit sám, nebo si k řešení najmout technika.

Zde na obrázcích je výběr nejpoužívanějších a nejlepších antén pro DVB-T a DVB-T2:

TIP:
Nejlepší zesilovač je kvalitní anténa!

Plzeňské síto malé

Plzeňské síto malé

Plzeňské síto velké

Plzeňské síto velké

Logaritmicko-periodická anténa

Logaritmicko-periodická anténa

Anténa Color (klasik, super)

Anténa Color

37
Komentujte

avatar
11 Comment threads
26 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
JirkaVaškůfilipAlenaFrantišek Recent comment authors
Jirka
Host
Jirka

Dobrý den,
S přechodem na dvb-t2 jsem koupil nový settopbox, naladil a několik týdnů vše fungovalo ale poté nic, nula, zpráva na obrazovce : slabý nebo žádný signál. Settopbox jsem reklamoval, ale byl jsem technikem ujištěn a i prakticky přesvědčen, že box funguje. Tvrdil, že hlásil mu sw, že je problém v kabelu. Vyměnil jsem koax kabel za nový a nic ani tuk, ani % signálu. Zkoušel jsem anténou natáčet do všech možných i nemožných poloh, opět nic. Mám dojem že si někdo z radiokomunikaci dělá z lidí p. děl a úmyslně snižují výkony vysílačů….