Vyberte stránku

NEPŘEHLÉDNĚTE:

27.11.2019 - Praha vypíná DVB-T! (více informací).

Antény pro DVB-T2

Informace jak vybrat anténu.

Antény pro DVB-T2

Pro příjem digitálního signálu se používají běžné televizní antény jako pro příjem analogového signálu. Antény pro DVB-T2 se tedy nijak zásadně neliší od antén, které čeští diváci používali pro příjem DVB-T. Vzhledem k četnosti dotazů týkající se “vhodnosti” dosud používaných antén jsme se rozhodli věnovat tomuto tématu samostatnou sekci.

Ať už používáte jakoukoliv anténu od pokojové po venkovní, všeobecně platí, že pokud vám doposud správně fungovala, měla by sloužit i nadále pro příjem signálu v DVB-T2. Pokud vám ovšem z jakéhokoliv důvodu vaše anténa nefunguje, nebo náhle přestala fungovat a nepřijímá signál DVB-T2, doporučujeme zakoupení nové antény, případně odbornou instalaci nové venkovní antény.

Na této stránce je výběr nejpoužívanějších a nejlepších antén pro příjem digitálního vysílání (jak DVB-T tak DVB-T2).

TIP:
Pořiďte si novou televizi nebo set-top box s DVB-T2. S výběrem vhodného přijímače vám rádi pomůžeme. Navštivte rubriku Poradna nebo nám zanechte vzkaz prostřednictvím chatu.

Antény pro digitální vysílání

Obecně se dá říci, že platí několik zásad:

  • Nekupovat anténu v supermarketu (s výjimkou pokojových antén, které doporučujeme kupovat v prodejnách s elektronikou)
  • Nekupovat anténu, která se chlubí ziskem 20dB a více
  • Nekupovat antény s předzesilovačem ani zesilovačem
  • Nechat si anténu odborně vybrat a nainstalovat

Pokud už anténu vybíráte sami, doporučujeme vybírat anténu ve specializovaných prodejnách s anténní a satelitní technikou. V těchto prodejnách obvykle působí dobře vyškolení prodejci, kteří vám určitě poradí s výběrem vhodné antény.

Pro bezproblémový příjem doporučujeme některou z následujících:

  • Logaritmicko periodické antény
  • Plzeňské síto bez zesilovače
  • Colorka

Další tipy

Když už se rozhodnete ke koupi nové antény, nekupujte si hlavně nesmysly typu „Dáša citlivka“, nebo podobné placky. Už z principu nemohou mít inzerovaný získ. Dejte si pozor, pokojové antény se zesilovačem jsou vhodné pro mizivé procento území v České republice! Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, budete potřebovat pořádnou anténu ideálně s odbornou instalací technikem.

Myslete ovšem na to, že návštěva technika a následný poplatek za jeho služby bude zapotřebí při každém problému s DVB-T2, proto na anténě nešetřete.

Pozor: Platforma DVB-T2 nemá bezplatnou technickou podporu

Platforma DVB-T2 sice nabízí desítky programů úplně zdarma, divák ale nemá k dispozici potřebnou klientskou ani technickou podporu. Jakýkoliv vzniklý problém musí tedy uživatel řešit sám, nebo si k řešení najmout technika.

Zde na obrázcích je výběr nejpoužívanějších a nejlepších antén pro DVB-T a DVB-T2:

TIP:
Nejlepší zesilovač je kvalitní anténa!

Plzeňské síto malé

Plzeňské síto malé

Plzeňské síto velké

Plzeňské síto velké

Logaritmicko-periodická anténa

Logaritmicko-periodická anténa

Anténa Color (klasik, super)

Anténa Color

6
Komentujte

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
JosefEmilMartinPetrpate Recent comment authors
Josef
Host
Josef

Tato stránka mi místo rad spíše připadá jako reklama na antény. Anténě jako takové je úplně jedno, jestli přijímá DVB-T2 nebo DVB-T. Pokud vám na této stránce autor tvrdí, že když vám stávající anténa na DVB- přestane fungovat, je to nesmysl. Pokud není signál, je to tím, že se změnil vysílač a je třeba anténu nasměrovat, pokud je dále než původní a stávající anténa je slabá, pak je nutno to řešit. Ale to není vina antény!!! Osobně přijímám programy v Příbrami až z Krašova /Plzeň) na obyčejnou Yagiho anténu (pravda, mám vhodnou polohu).

Petr
Host
Petr

Je možné logaritmicko periodickou anténu umístit i na půdu (v případě dobrého signálu) nebo je třeba ji mít na volném prostranství (střecha)?

Martin
Host
Martin

Mám tuto anténu umístěnou na půdě a “frčí” všechny programy jako víno. Bydlím na Teplicku.

Emil
Host
Emil

Jo u DVB-T2 to frčí do okamžiku než ti na střechu napadne mokrý sníh a anténu odstíní. Co ale pak o dlouhých zimních večerech? Knížku?

milan
Host
milan

Tyto dvě síta nejdou!!!

pate
Host
pate

Proč by nešly … Mám je dvě. Jednu pro CZ a jednu pro SK, naležato …