Nastavení set-top-boxu - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2
Vyberte stránku

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

SET-TOP-BOXY s DVB-T2

Rady jak rychle nastavit STB.

Nastavení set-top-boxu pro sledování televize v novém standardu DVB-T2 je velmi jednoduché. Důležité je být v pokrytí signálem a vyhledat dostupné programy. Obvykle platí, že pokud jste doposud přijímali televizi DVB-T bez problémů, postačí vám stejná sestava i anténa ke sledování DVB-T2. Jediným novým prvkem je set-top-box s podporou normy DVB-T2 a standardu H.265 (HEVC).

Druhy set-top-boxů pro DVB-T2

V obchodech s elektronikou jsou k dostání set-top-boxy pro všechny typy televizí. S vhodným set-top-boxem naladíte novou generaci televizního vysílání i na nejstarších televizorech, jen musíte zvolit vhodný box, který dokáže zkonvertovat a zobrazit signál právě na vaší televizi.

Zapojení set-top-boxu pro velmi starou televizi (CRT neboli “krabicovou televizi”)

Většina starších televizí, které diváci používali v posledních 15 až 20 letech, má k dispozici scart vstup. Set-top-boxy pro DVB-T2/HEVC s podporou SCART-u jsou k dispozici v cenových relacích od 700 do 900 korun a většina má v balení k dispozici i nový SCART kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i box.

Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce. Některé set-top-boxy však nemusí umět komunikovat v českém jazyce. Zároveň počítejte s tím, že v případě problémů se signálem nebo nedostupnosti signálu není k dispozici nepřetržitá technická podpora, která by podobné problémy řešila. Rádi vám však pomůžeme zde na webu DVB-T2.cz, proto sledujte sekci Poradna, kde zveřejňujeme dotazy od diváků, kteří mohou řešit podobný problém.

Set-top box s modulátorem

Pokud máte starší typ televize, která nemá k dispozici SCARTový vstup ani HDMI, budete potřebovat set-top-box s modulátorem. Naštěstí, i tyto typy jsou k dispozici. Set-top-boxy s modulátorem lze pořídit v cenové relaci do 1000 Kč. Vaši televizi propojíte s tímto zařízením pomocí běžného anténního kabelu. Set-top-box následně “vysílá” analogový televizní signál přímo do vaší televize na předem zvoleném kanále (obvykle 9. kanál).

Po úspěšném propojení set-top-boxu pomocí anténního kabelu jej zapněte a následně spustite nejprve automatické prohledání všech programů na vaší televizi nebo signál vyhledejte ručně. Po úspěšném naladení byste měli na obrazovce vidět hlavní menu set-top-boxu i s instrukcemi. Pak můžete přistoupit k ladění programů přímo na ovladači vašeho set-top-boxu.

Upozorňujeme, že použití set-top-boxu s modulátorem je pouze krajní řešení pro domácnosti s velmi starou televizí. Kvalita těchto modulátorů je ve většině případů velmi mizerná, což se projeví na výsledné kvalitě obrazu. Koupi těchto boxů proto doporučujeme pouze v případech, kdy předmětnou televizi používáte “svátečně”.

Zapojení set-top-boxu pro modernější televizi (LCD/Plazma TV s HDMI vstupem)

U modernějších televizí je postup mnohem jednodušší. Ve většině případů, kdy má televize HDMI vstup, postačí koupit propojovací tzv. HDMI kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Zároveň je předpoklad, že HDMI kabel byl součástí balení televize když jste ji zakoupili. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i set-top-box. Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top-boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce a zvolit automatické ladění.

Set-Top box s nahráváním

Dražší set-top-boxy umožňují nahrávat aktuálně sledovaný program. Jsou obvykle dva druhy set-top-boxů.

  • S integrovaný pevným diskem
  • S USB portem umožňující nahrávat pořady na externí disk nebo USB flash disk

Set-top-boxy s integrovaným pevným diskem jsou obvykle dražší. Záznam probíhá na pevný disk uvnitř zařízení. Nahraný pořad lze obvykle sledovat pouze skrze zařízení.

Boxy s USB portem zaznamenávají nahrávky na libovolný USB flash disk. Délka nahrávky závisí na velikosti flashdisku. Minimem je 2 GB flashdisk. Bezproblémové nahrávání programů na externí úložiště, tedy bez nutnosti jakýchkoliv dalších připojených zařízení – jako to umožňují například služby TV přes internet – tyto set-top boxy bohužel nevědí.

TIP:

Pokud nechcete přijít o žádný program a preferujete zpětné shlédnutí vysílaných pořadů, doporučujeme vám poohlédnout se po službách nabízejících Televizi přes internet.  Ty Vám umožňují bez omezení sledovat libovolný program na libovolném kanále až několik dní zpětně. K nahrávání Vašeho oblíbeného programu nepotřebujete připojit žádnou externí paměť, vše se Vám nahrává na externí úložiště poskytovatele. Tyto služby ovšem vyžadují dostatečně rychlé internetové připojení v domácnosti. Internetovou televizi na zkoušku a balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

46
Komentujte

avatar
25 Comment threads
21 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
29 Comment authors
VaškůOlga StrakováMarekZdeňkaMarie Štajnerová Recent comment authors
Olga Straková
Host
Olga Straková

Dobrý den mám otázku mám starší televizi Panasonic Viera th 42pa50e stará 10 let a když koupím setobox který je novější ale na kabel scart budu chytat signál bude schodny s TV dekuju za odpověď

Vašků
Host
Vašků

Spojení nového set topboxu pomocí kabelu SCART se starší televizí nebude problém. Proto jsou SCARTem set topboxy vybavovány aby šly připojit ke starším TV.

Marek
Host
Marek

Dobrý den, na starší LCD televizi doposud všechny kanály fungovaly. Po vypnutí vysílání komerčních kanálů jsme připojili set-top-box. Po propojení TV a set-top-boxu kabelem HDMI se objeví základní menu, nicméně po zadání automatického ladění se nepodaří najít žádný kanál. Děkuji za radu.

Vašků
Host
Vašků

Problém bude na 99% v anténě.

Zdeňka
Host
Zdeňka

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu . Máme asi 6 let starou LCD televizi Panasonic, bydlíme v menší vesničce u Žďáru nad Sázavou. Dnes jsem koupila set-top-box Sencor SDB 5003T, propojila jsem HDMI kabelem, na set top boxu se rozsvítila červená kontrolka, po zapnutí ovladače zelené diody, ale po zapnutí tv nenaskočila žádná úvodní obrazovka set-top-boxu.

Vašků
Host
Vašků

Musíte na TV navolit příslušný vstup HDMI aby televize věděla odkud má přijímat signál. Bude na to na ovladači tlačítko nebo bude přepínání vstupů v menu.

Marie Štajnerová
Host
Marie Štajnerová

Dobrý den.
Potřebuji poradit. Dostala jsem set-top box Emos EM 190 -S a před Vánocemi jsem ho naladila přes scart. Šla mi tedy ČT bez problémů. Nyní, když je od 15.1.2020 vypnut starý signál na Cukráku, set-top box mi vůbec nefunguje. Televize mi píše Není naprogramováno. Ale set-top box s televizí vůbec nekomunikuje. …Žádné menu pře něj nejde spustit, natož něco naladit…

Vašků
Host
Vašků

Musíte mít na TV zvolený správný vstup na kterém máte připojený set topbox např. SCART nebo HDMI.

Eva Macháčková
Host
Eva Macháčková

Dobrý den,zakoupila jsem si set- to- box Sencor k tv LG, po instalaci a naladění programů šlo vše bez problémů.po vypnutí televize i set- to- boxu (vč.vypnuti el.energie při odjezdu z víkendového pobytu) a po dalším spuštění zůstaly programy naladěné ale nemluví česky. Kde je chyba??????? Děkuji za odpověď