Doporučené antény - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Antény pro DVB-T2

Informace jak vybrat anténu.

Antény pro DVB-T2

Pro příjem digitálního signálu se používají běžné televizní antény jako pro příjem analogového signálu. Antény pro DVB-T2 se tedy nijak zásadně neliší od antén, které čeští diváci používali pro příjem DVB-T. Vzhledem k četnosti dotazů týkající se “vhodnosti” dosud používaných antén jsme se rozhodli věnovat tomuto tématu samostatnou sekci.

Ať už používáte jakoukoliv anténu od pokojové po venkovní, všeobecně platí, že pokud vám doposud správně fungovala, měla by sloužit i nadále pro příjem signálu v DVB-T2. Pokud vám ovšem z jakéhokoliv důvodu vaše anténa nefunguje, nebo náhle přestala fungovat a nepřijímá signál DVB-T2, doporučujeme zakoupení nové antény, případně odbornou instalaci nové venkovní antény.

Na této stránce je výběr nejpoužívanějších a nejlepších antén pro příjem digitálního vysílání (jak DVB-T tak DVB-T2).

TIP:
Pořiďte si novou televizi nebo set-top box s DVB-T2. S výběrem vhodného přijímače vám rádi pomůžeme. Navštivte rubriku Poradna nebo nám zanechte vzkaz prostřednictvím chatu.

Antény pro digitální vysílání

Obecně se dá říci, že platí několik zásad:

  • Nekupovat anténu v supermarketu (s výjimkou pokojových antén, které doporučujeme kupovat v prodejnách s elektronikou)
  • Nekupovat anténu, která se chlubí ziskem 20dB a více
  • Nekupovat antény s předzesilovačem ani zesilovačem
  • Nechat si anténu odborně vybrat a nainstalovat

Pokud už anténu vybíráte sami, doporučujeme vybírat anténu ve specializovaných prodejnách s anténní a satelitní technikou. V těchto prodejnách obvykle působí dobře vyškolení prodejci, kteří vám určitě poradí s výběrem vhodné antény.

Pro bezproblémový příjem doporučujeme některou z následujících:

  • Logaritmicko periodické antény
  • Plzeňské síto bez zesilovače
  • Colorka

Další tipy

Když už se rozhodnete ke koupi nové antény, nekupujte si hlavně nesmysly typu „Dáša citlivka“, nebo podobné placky. Už z principu nemohou mít inzerovaný získ. Dejte si pozor, pokojové antény se zesilovačem jsou vhodné pro mizivé procento území v České republice! Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, budete potřebovat pořádnou anténu ideálně s odbornou instalací technikem.

Myslete ovšem na to, že návštěva technika a následný poplatek za jeho služby bude zapotřebí při každém problému s DVB-T2, proto na anténě nešetřete.

Pozor: Platforma DVB-T2 nemá bezplatnou technickou podporu

Platforma DVB-T2 sice nabízí desítky programů úplně zdarma, divák ale nemá k dispozici potřebnou klientskou ani technickou podporu. Jakýkoliv vzniklý problém musí tedy uživatel řešit sám, nebo si k řešení najmout technika.

Zde na obrázcích je výběr nejpoužívanějších a nejlepších antén pro DVB-T a DVB-T2:

TIP:
Nejlepší zesilovač je kvalitní anténa!

Plzeňské síto malé

Plzeňské síto malé

Plzeňské síto velké

Plzeňské síto velké

Logaritmicko-periodická anténa

Logaritmicko-periodická anténa

Anténa Color (klasik, super)

Anténa Color

61
Komentujte

avatar
23 Comment threads
38 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
39 Comment authors
SamJons SmitDarehtil DarehtildjamboHommard Recent comment authors
djambo
Host
djambo

Как принято продавать подержанный автомобиль? Один вариант – самостоятельная продажа: подача объявления, показы, переговоры с покупателями, оформление сделки. Такая процедура требует много времени. Все упростить можно через услуги https://avto-skup.com.ua/ Первым и самым главным преимуществом автовыкупа является экономия времени. Чаще всего именно из-за этого люди и обращаются к услугам скупки авто.

Hommard
Host
Hommard

Cool

Rame
Host
Rame

I recently went through the process of purchasing a salvaged car and wanted to share my positive experience with the Car Auctions Atlanta East https://sca.auction/locations/branch-ga-atlanta-east-707 The website proved to be incredibly user-friendly, providing comprehensive information about each vehicle. The detailed descriptions and extensive FAQs addressed all my concerns, making it easy to make informed decisions. The site boasts a wide selection of salvaged cars, and I found the process reliable and hassle-free.

JOPO
Host
JOPO

Na zmeranie signalu možte použiť finder amiko tsc 1270. Uroven to mera dobre v dbuv porovnane z meracimi pristrojmi rover a z horizont.Ak použivate v antene zosilovač je dobre vedieť aky silni signal vam lezie do zosilovača aby nebol priliš silny lebo potom zosilovač nepracuje spravne a tu uroven zistite amiko finderom o ktorom som tu pisal.Neodporučam použit vykonnejši zosilovač ako 16db hlavne ak nemate finder a potrebujete signal zosilniť.Zosilovač napr. od terozu ma uvedenu vybuditelnosť napr 92dbuv od tej vybuditelnosti odpočitate zisk zosilovača napr.22db a zistite že na jeho vstup može isť maximalne 70dbuv radšej menej .Ak mate staru… Číst vice »

Viki
Host
Viki

Problém se signálem… jednou v pohodě pak hodinu nejde atd.. to máte jako počasí jednou je hezký jindy prší… (počasí má podstatný vliv na šíření signálů) Zesilovač anténu nebo co ??? Pokud možno stávající anténu očistit napojit krátkým kabelem(nejlépe zcela novým) přímo na tv a naladit na nejlepší možný signál.. pokud toto nepomůže pak teprve zkusit zesilovače.. Problém je pokud máte zesilovac jen vestavěný do anteny a není možnost jej vyřadit, pokud nemáte náhradní symetrizačni člen.. ale to už je více než laik běžné zvládá.. Nechci se nikoho dotknout ale pečlivost při zálohování antén a konektoru se vyplatí pokud možno… Číst vice »

Pepa
Host
Pepa

Zdravím taky začal problém máme kolorku setobox a vše az do vánoc jakštakš šlo. Pak začaly problémy s kanaly čt. 1.2.sport.24. Pak i nova, cinema, prima. Nejdříve to bylo vždy od 15-17h se psalo není signál. Poté uz to bylo i dopoledne. Vubec nevim čím to je nekdy jde všecko dobre. Ale ted uz jsem rozčílen. Platime zato jak b. A koukat se nato neda nebo to nejde vubec. Poslední rešení udelam napařím tam ještě silnějsi zesilovač protoze bez nej nechytim nic a dej se co děj. Vsecky sousedi maj satelity a zato platit nechci.

Vašků
Host
Vašků

Toto na dálku nevyřešíme, na místě se musí proměřit signál a podle výsledku navrhnout odpovídající řešení.

Zdeněk Kaštovský
Host
Zdeněk Kaštovský

Dobrý den, pro přechod na DVB T2 jsem si koupil set top box. Zpočátku (první dva týdny) jsem byl spokojený, vše hrálo, jak má. Později mi však začaly kostičkovat všechny programy ČT a to zcela náhodně. Půl dne je například kvalita signálu 100% a síla signálu cca 66%. A najednou po nějaké době je kvalita signálu 0% a síla signálu 10% a třeba za 2 hodiny zase 100%. Zkoušel jsem i vyměnit set top box – ale výsledek je stejný. Nejsem jediný, kdo má tento problém v obci. Nevíte, co s tím? Lokalita je obec Liptaň nedaleko Osoblahy. Bydlím na… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků
Lenka Skalická
Host
Lenka Skalická

Dobrý den.po přechodu na nové vysílání mi začal blbnout kanál č.26,což je čt1,čt2,čt 24.Atr atd.Většínou mi to píše,že není signál,někdy to naskočí ihned,někdy za pár minut a někdy třeba za hodinu.Volala jsem znovu antéňáky a ti mi řekli,že pokuď to všem jde,tak je vina televize.Televizi mám rok-schválně kvůli novému vysílání,abych neměla septobox!Ostatní mají staré tv.Znovu neochotně přijeli,trochu to nastavili a 2.dny bylo vše O.K. a už to zase blbne!Jediný argument je ,že vina je v mojí televizi!Chtěla jsem po nich potvrzení,že anténa je 100% v pořádku,prý to nedávají!Takže já půjdu reklamovat rok starou televizi,tak mi řeknou,že je v pořádku a… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

Když za anténu platíte tak jsou povinni se o vás postarat. Pokud je problém ve vaší TV jak tvrdí anténáři, tak by vaše TV neměla fungovat u sousedů. Zkuste poprosit hodné sousedy a vyzkoušejte vaši TV u nich a podle výsledku zvolíte další postup. .

Telka makova
Host
Telka makova

Vitej vcesku ? zd s chinske smeti prodava ve velkem me taky blbne tv a pres stb ok

ET technik
Host
ET technik

Toto má být český pravopis? Styděl bych se.

Viki
Host
Viki

Dobrý den, antena může být v pořádku, když tam ti pánové byli byli i s nějakým měsícům přístrojem u televize nebo jen u anteny, pak by byla chyba ve svodu účastnické zásuvce nebo přímo v kabelu.. předpokládám že pokud to byl někdo kdo si za to nechal zaplatit tak by měl vystavit nejen fakturu ale i základní protokol jako máte anténu laděnou na ten a ten vysílač na těchto Kxx ( K21-69) máte tyhle multiplex signál na účastnické zásuvce je xy,z dBuV…. to je základ pak už je televize většinou potřebuje signál alespoň 50dBuV aby nějak fungovala naprosté optiku je… Číst vice »

Luděk
Host
Luděk

Příčinou je kolize s více vysílači na stejném kanále 26 od počátku nejvíce problematický kanál . V Podkrkonoší to museli řešit nízkovýkonovými dokrývači na kanále 39.

Hafblaf
Host
Hafblaf

Mám nový TV, digitální příjem DVB T2 přes společnou anténu a velkou radost, že přestanu sedět u TV, protože čumět na sekání a přerušování se nadá. Děkuji.

Jirka
Host
Jirka

Dobrý den,
S přechodem na dvb-t2 jsem koupil nový settopbox, naladil a několik týdnů vše fungovalo ale poté nic, nula, zpráva na obrazovce : slabý nebo žádný signál. Settopbox jsem reklamoval, ale byl jsem technikem ujištěn a i prakticky přesvědčen, že box funguje. Tvrdil, že hlásil mu sw, že je problém v kabelu. Vyměnil jsem koax kabel za nový a nic ani tuk, ani % signálu. Zkoušel jsem anténou natáčet do všech možných i nemožných poloh, opět nic. Mám dojem že si někdo z radiokomunikaci dělá z lidí p. děl a úmyslně snižují výkony vysílačů….

Pavel
Host
Pavel

Já mám stejnou zkušenost jako Jirka…

Miloš
Host
Miloš

Mám tu samou zkušenost

Jan
Host
Jan

Mění se některé kanály v některých regionech. Je potřeba přeladit. Kromě toho je samozřejmě potřeba přeladit z DVB-T na DVB-T2, pokud jste tak ještě neudělali.

L. Drašar
Host
L. Drašar

Ano, máme stejnou zkušenost i na nové televizi, kterou jsme kvůli tomu. že nejdou naladit kanály koupili. Problém trva přes měsíc.

Viki
Host
Viki

Ad1. Zkuste aplikaci na určení směrů anteny např dvbt finder anténu natočit tímto směrem podle aplikace vychází z polohy gps a skutečně polohy vysílače podívat se jak vypadá záření profil občas na blízký vysilac skříní signál blízké kopec..

Ad2 Při zapojeni anteny se obejít pokud možno bez zesilovacu pokud již v antena zesilovac máte tak nezapomenout že musí být napájen bez napájení máte obrovský tlumič signalu.

Ad3 dát di pozor při zápojeni kabelů, i jeden jediný “vlásek” že stineni je schopen zkracovat konektor a připravit vás o signál, zesilovac o napájení.. atd..