Vyberte stránku

NEPŘEHLÉDNĚTE:

27.11.2019 - Praha vypíná DVB-T! (více informací).

Nové Vysílací sítě DVB-T2

Vysílání v novém standardu DVB-T2+HEVC bylo úspěšně zahájeno již v průběhu roku 2018. Tyto vysílací sítě jsou k dispozici ve všech regionech vyjma Jihočeského kraje, kde se zahájení očekává v průběhu roku 2019.

Na území České republiky nyní můžete přijímat až 40 televizních programů ve standardu DVB-T2, které se dělí do následujících vysílacích sítí.

Přechodová síť 11 – provozuje Česká televize

Česká televize v průběhu roku 2018 spustila svou síť vysílačů v DVB-T2 v takřka definitivní podobě. Televize veřejné služby vysílá své programy ze zákona a ten ji přikazuje zpřístupnit všechny své programy volně, tedy bez kódování všem divákům s anténou. Česká televize zároveň jako jediná větší televizní skupina nabízí všechny své programy v HD rozlišení.

Vysílané programy: ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT :D/ČT art (tyto programy vysílají volně v HD rozlišení).
Rozhlasové programy: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus, ČRo Radio Wave, ČRo Radio Junior, ČRo D-Dur a ČRo Wave
Pokrytí: přes 90% obyvatel ČR

 

TIP:
TIP: Máte konkrétní dotaz nebo problém týkající se nové generace televizního vysílání DVB-T2? Kontaktujte nás v sekci Poradna nebo prostřednictvím chatovacího okna.

Přechodová síť 12 – provozují České Radiokomunikace

Provozovatelem největší přechodové sítě 12 jsou České Radiokomunikace. Ty zpřístupnily divákům desítky programů v rozlišení 960×540 s označením qHD. Toto rozlišení se sice označuje písmeny “HD”, ve skutečnosti se však jedná o nižší kvalitu obrazu, která se podobá standardnímu rozlišení. V tomto formátu bude vysílat většina tuzemských televizí.

Programy v nižším rozlišení: Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Prima MAX, Prima love, Prima KRIMI, Prima ZOOM, TV Barrandov, Barrandov PLUS, Kino Barrandov, Barrandov News, Óčko, Óčko STAR, Šlágr TV, Šlágr 2, TV NOE

Televizní stanice v plnohodnotném HD rozlišení: Televize Seznam
Rozhlasové programy: Rádio Proglas

Přechodová síť 13 – provozuje Digital Broadcasting

Společnost Digital Broadcasting je nejmladším operátorem celoplošných vysílacích sítí. Jako jediná se však může pochlubit kompletní nabídkou neplacených stanic skupiny Nova. Většina stanic v této síti je dostupná v nižším rozlišení. Programy JOJ Family a Prima Comedy Central lze však sledovat i v plnohodnotném HD rozlišení. Digital Broadcasting dává prostor i regionálním televizím.

Programy v nižším rozlišení: Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Action, Nova Gold, RELAX, REBEL, KINO SVĚT
Televize v plnohodnotném HD rozlišení: JOJ Family, Comedy Central, regionální HD programy

Co je potřeba pro příjem DVB-T2?

Ve většině případů vám v dnešní době bude stačit nová moderní televize případně set-top-box pro příjem DVB-T2 s podporou HEVC. To platí pro příjem volně dostupných televizních stanic. Jaký ale bude vývoj po několika letech, to momentálně nelze jednoznačně předpovědět. Z tohoto důvodu je dobré čerpat informace o dalších možnostech televizního příjmu.

Při koupi nové televize nebo set-top boxu doporučujeme nespoléhat se pouze na standard DVB-T2 ale počítat i s podporou jiných standardů – především tedy DVB-S2 (pro satelitní příjem), DVB-C (pro kabelovou kabelovou televizi), popřípadě s podporou funkcionality Smart TV, kde je možná instalace specializovaných aplikací pro sledování plnohodnotné TV přes Internet.

15
Komentujte

avatar
3 Comment threads
12 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Václav SixtaPetrJirkaJakub Cevošjebluk Recent comment authors
Josef Vele
Host
Josef Vele

Co je ti za debilitu, kdyš mám TV FUL Hd tak proč nusím koukat na TV niva ve standartu jako před 10 lety, proč ta TV niva a její ředitel jsou tak blby a raději nepustí visílání základním HD (1280×720) a ti co chtějí i viší klalitu (1920×1080) tak si připlatí asi 990 jč za rok. Co ví na to.

Petr
Host
Petr

A proč neumíte gramaticky správně napsat alespoň dva řádky textu?

Jirka
Host
Jirka

Proč vypadává 28 kanál na vysílači Mezivrata?

Pavel Šuchma
Host
Pavel Šuchma

Co přinese DVB-T2 divákům -uživatelům, když žádné atraktivní TV stanice (kromě ČT) nebudou vysílat v HD?

Juraj Koiš
Host
Juraj Koiš

Reálně jim přinese zachování anténní televize. Tu sice šlo zachovat i bez plošného přechodu na DVB-T2, nicméně bylo učiněno politické rozhodnutí o povinném přechodu na DVB-T2.

Josef Komenda
Host
Josef Komenda

Super, znamená to tedy že vlastně my všichni se 140cm a větší UHD TV budeme koukat na vše kromě ČT v momentálním superrozlišení 576i …gratuluji za tento veleúspěšný pokrok v ČR …. není co dodat

Jakub Cevošjeb
Host
Jakub Cevošjeb

Máte-li finance na TV s uhlopříčkou 140cm a větší, tak bezpochyby máte i peníze na pořízení satelitu nebo IP TV, kde se platí právě za HD verze kapitalistických TV stanic, které zadarmo v terestriálním vysílání nebudou asi nikdy nic pouštět. Normálně pracující lidé mají TV většinou menší úhlopříčky a za další, na neveřejnoprávních stanicích beztak dávají prd zajímavého.

Petr
Host
Petr

Značková televize s úhlopříčkou 140cm a UHD rozlišením se dnes dá pořídit v cenové relaci od 10k. Stoupněte si nohama na zem a nepište nesmysly…

Petr
Host
Petr

od 10k možná jen to není kvalitní tv ale pěkný šid, vy nepište nesmysly, každýho to bude stát peníze navíc a služby se vůbec nezlepší

Romanenko
Host
Romanenko

Šit, ne šid :D, ty komentátore

Václav Sixta
Host
Václav Sixta

To Romanenko: Nauč se pořádně česky ty! Šid je od slova “šiDit”, šit je oid slova “šíti”. Chápeš?

luk
Host
luk

Za totáče stála TV cca 13000 (r89) tis. s poměrem k dnešním cenám TV a výdělku je to min. o 90% levnější než tehdy, když počítám prům. plat 3000,- v roce 89. A to měl TV doma kde kdo. TV je dneska životní standard, ať se to někomu líbí nebo ne.

Jakub Cevošjeb
Host
Jakub Cevošjeb

Ano, bylo možné koupit televizor za takovou cenu. I pro naší rodinu jsem jednu barevnou kupoval na tehdejší Tesla Multiservis, ale ta televizi funguje pořád, je zastaralá de facto jen morálně. Dnešní TV za 15 tisíc bude fungovat nanejvýš v jednotkách let, určitě né v desítkách. Ale to jsem trochu od tématu… Za cenu do 10k seženete možná nějaký noname nebo sencor, kde kvalita zůstala za vraty výrobce

Jirka
Host
Jirka

sice to sem nepatří,ale….za totáče – doktor,zubař,škola zdarma nebo minimální poplatek ,1 m3 vody cca 6 kčs…dnes 47 kč a víc,to samé s plynem,elektřinou….atd.řidičák sk.A,B,C,T za 325,-
tak když to shrnu poměr platu a nutných výdajů je dnes horší a to nemluvím o tom že i při novém vysílání si každý musí zaplatit vysílání reklam!!!

Václav Sixta
Host
Václav Sixta

Jiříku, cinkali jste klíči, vzpomínáte? A co se změnilo? Jen se uzákonilo, volně krást a podvádět. To že můžeš do zahraničí je sice lákavé, ale mají na to všichni? Že můžeš volně mluvit? K čemu ti to je když tím nic nezměníš. Jen se vesele krade,korumpuje a to s požehnáním úřadů. A soudy? kde je spravedlnost? I když mají peněz dost, pořád jim chybí a pořád berou. Je mi líto dětí a vnoučat. Ti se “budou mít”!
Všichni by měli být souzeni za zločiny vůči národu!