ČT vypnula HD programy v DVB-T. Co to znamená? - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

Česká televize provedla avizovaný krok v distribuci svých programů přes anténu. V neděli 30. září došlo k vypnutí programů ve vysokém rozlišení, které vysílaly v regionálních sítích DVB-T. Toto vysílání však můžete i nadále sledovat v multiplexu 11, který je rovněž dostupný volně v novém standardu DVB-T2.

Server TVKOMPAS.cz uvádí, že vypnutí HD programů v DVB-T se obešlo bez komplikací. Do redakce i přesto dorazila reakce jednoho z diváků, který navzdory tomu, že vlastní přijímač s podporou DVB-T2, nemá možnost sledovat programy ČT ve vyšším rozlišení.

Jeho přijímač totiž nepodporuje kodek HEVC. Nový vysílací standard v České republice ovšem počítá pouze s vysíláním v DVB-T2/HEVC. Přijímače s MPEG-4 tedy nebudou divákům fungovat,” píše web TV Kompas.

Pokud jste v posledních letech zakoupili nový televizní přijímač pro DVB-T2, je nutné zkontrolovat zda podporuje i kodek HEVC. Na trhu jsou totiž i přijímače, které sice mají podporu pro DVB-T2, ale HEVC jim chybí. V takovém případě je nutné k vaší televizi přikoupit ještě set top box.

Nicméně, pokud jste ještě novou televizi nekoupili, web TV Kompas radí uvažovat nad přístrojem, který vedle DVB-T2 umožní i sledování placených služeb. Taková televize by měla mít k dispozici i tzv. CI slot, který vám v budoucnu odemkne i jiné televizní programy.

Zjednodušeně řečeno, jde o „šachtu“, do které lze umístit modul pro sledování placené televize. Většina moderních televizí CI slot obsahuje. Když zakoupíte přijímač s CI slotem, můžete jej v budoucnu použít i pro příjem placeného vysílání, například pro satelitní nebo kabelovou televizi. Přijímače s CI slotem totiž obvykle obsahují i tunery pro DVB-S2 a DVB-C. To se hodí pro případ, že by vás nabídka volně dostupných stanic časem neuspokojovala.

Celý článek na webu TVKompas.cz