HD rozlišení na anténě nebude zadarmo. Známe důvody - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

Země jako Finsko nebo Španělsko reálně uvažují o uzákonění povinnosti vysílat v DVB-T2 na anténě zadarmo ve vysokém rozlišení. V České republice se vývoj ubírá opačným směrem. Největší komerční televize nehodlají nabídnout divákům na anténě svůj obsah v HD kvalitě. Pokud tedy máte zájem sledovat televizní programy v dobré kvalitě obrazu, měli byste reálně uvažovat nad přechodem na jiné způsoby televizního příjmu. Příkladem může být stále dostupnější televize přes internet.

Nejdůležitejším důvodem, proč se na anténě nevysílá v HD, je ekonomika. Televize svůj HD obsah zpoplatňují. Inkasují od diváků peníze prostřednictvím operátorů kabelové, satelitní nebo internetové televize. Kdyby Nova s Primou nabídly divákům svůj obsah zadarmo, výrazně by si tím zhoršily pozici vůči těmto partnerům. Od nich přitom inkasují nezanedbatelné částky.

V jiné situaci je Česká televize. Tu si diváci platí ze zákona a tak jsou její programy v HD dostupné i přes anténu v DVB-T2 bez dalších poplatků.

Server TVKOMPAS.cz nedávno publikoval text s názvem “Pět důvodů, proč HD vysílání největších českých televizí nebude zadarmo“. V tomto článku jsou další zajímavé informace, díky kterým budete mít lepší představu o plánech českých komerčních televizí ve vztahu k vysokému rozlišení obrazu.