Vypnutí původního vysílacího standardu DVB-T a přechod na DVB-T2 se v mnoha domácnostech neobejde bez pořízení nového set-top-boxu. Jsou však i cesty, jak se mu vyhnout.
Většina poměrně nových televizí měla v sobě zabudovaný DVB-T tuner. Jenomže výrobci nemysleli na tak rychlý přechod na novější technologii. Proto se s tunerem DVB-T2 / HEVC setkáváme pouze u televizí vyrobených po roce 2016.
Pokud jste si koupili novou televizi v posledních dvou letech, máte štěstí. Můžete sledovat vysílání v DVB-T2 přímo ve vaší televizi a nepotřebujete další set-top-box. Pokud jste si však zakoupili novou televizi byť jen těsně před rokem 2016, bez set-top-boxu se neobejdete. Ten je dokonce nutný i v případě, že vaše televize podporuje DVB-T2. Některým moderním televizím totiž chybí podpora kodeku HEVC, který je nutný k příjmu DVB-T2 v českých podmínkách.
Co dělat v situaci, když máte moderní televizi, která dobře funguje – ale nepodporuje DVB-T2, nebo nemá kodek HEVC? V takovém případě budete potřebovat set-top-box. Za jistých okolností by pro vás mohl být vhodný i přechod na satelitní příjem. Většina novějších televizí má v sobě zabudovaný i satelitní příjimač. Jejich majitelé si toho častokrát ani nejsou vědomi.
Než se rozhodnete koupit nový set-top-box, doporučujeme zkontrolovat, zda vaše televize podporuje sledování programů jinou cestou bez set-top-boxu. V případě, že vlastníte tzv. “chytrou televizi” s připojením k internetu, můžete dokonce bez set-top-boxu sledovat i nabídku programů od vybraných poskytovatelů IPTV. Podrobnosti vám rádi sdělíme na dotaz v naší poradně.