Nefungují vám programy ČT? Poradíme! - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2
Česká televize ve středu 27. listopadu vypne své DVB-T vysílání v Praze z vysílačů Žižkov a Cukrák. Pokud jste tímto ztratili přístup k programům veřejnoprávní televize, máte několik možností jak postupovat. Ve všech případech je nutné počítat s tím, že zakoupíte novější typ set-top-boxu. Ten se však liší podle toho, jakým způsobem chcete i nadále přijímat televizi.

Nejjednodušší řešení – televize přes internet

Nejjednodušším řešením je přechod na televizi přes internet. Na trhu je několik poskytovatelů, kteří míří své nabídky přímo na anténní diváky a nabízí jim velmi levný způsob příjmu programů. Výhodou internetové televize je širší programová nabídka, soukromé televize Nova a Prima v HD rozlišení, které v DVB-T2 nevysílají a v neposlední řadě 7denní TV archiv a možnost přeskakování reklam.

Jednu z nejlevnějších a zároveň nejkvalitnějších alternativ poskytuje služba Chytrá anténa od operátora DIGI TV. Pokud máte zájem o další tipy, na webu TVKOMPAS.cz si můžete přečíst podrobné srovnání televizních balíčků zacílených na diváky s anténou.

Příjem s individuální anténou

Pokud máte doma individuální nebo pokojovou anténu, ve většině případů by mělo stačit zakoupit nový set-top-box s podporou DVB-T2 HEVC. Ceny nejlevnějších zařízení začínají na 500-600 korunách. Pokud máte zájem o hybridní televizi, počítejte s cenovkou 1300 Kč a více. V případě, že vám programy nefungují ani po zakoupení nového set-top-boxu, napište nám do poradny prostřednictvím kontaktního formuláře. Vzhledem k velkému počtu dotazů očekávejte odpovědi až v průběhu několika dnů.

Příjem za pomoci společné televizní antény v bytovém domě

Další možností je připojení set-top-boxu na společnou anténu na střeše bytového domu. Podmínkou však je přizpůsobení antény na frekvence, na kterých vysílá DVB-T2. Pokud anténa neprošla nutnou revizí, nebudete moci naladit programy v DVB-T2. V takovém případě pomůže jen zapojení individuální pokojové antény nebo přechod na jiný způsob příjmu.

Satelitní televize s minimální investicí

Programy České televize lze přijímat i přes satelit bez dalších poplatků. Potřebujete k tomu dekódovací kartu, kterou poskytuje Česká televize. Díky tomu budete moci sledovat všechny její programy i nadále. Za určitý poplatek můžete přijímat i komerční programy v HD rozlišení a různé filmové a seriálové programy.

Pozor: Většina satelitních operátorů poskytuje set-top-boxy a dotované přijímače za velmi nízké ceny. Na satelitní příjem tedy můžete přejít s minimální vstupní investicí. Satelitní TV poskytují na českém trhu operátoři DIGI TV, Skylink, freeSAT a T-Mobile TV.