Prima slibuje lepší obraz v DVB-T2, má to ale háček - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

Televize Prima slibuje divákům vyšší obrazovou kvalitu v DVB-T2, neuvádí však přesné rozlišení, které by chtěla použít. Programy skupiny Prima momentálně vysílají v rozlišení 960×540, což se blíží standardnímu rozlišení. Zástupci Českých Radiokomunikací však na tiskové konferenci avizovali, že Prima by měla v DVB-T2 vysílat v HD rozlišení. Má to ale háček.

První problém je, že s případným HD vysíláním se počítá nejdříve za rok a půl po ukončení přechodu na DVB-T2. A druhý háček je v tom, že sama Prima toto tvrzení vehementně popírá. Její tiskové oddělení upřesnilo, že Prima rozhodně neplánuje vysílat v HD rozlišení. Místo toho zkusí přinést kompromisní obrazovou kvalitu, kterou pracovně nazývá SD+.

Do redakce nám mezitím přišlo několik dotazů od zmatených diváků, kteří žádají o vysvětlení, jak to s Primou vlastně bude. Zatím můžeme říci jen to, co s jistotou víme – Prima vysílá v DVB-T2 v rozlišení 960×540, které lze charakterizovat jako mírně vylepšené standardní rozlišení. Nový termín SD+ by se tedy výstižně hodil právě pro tuto kvalitu obrazu.

Prima tedy bude v DVB-T2 vysílat přibližně v takové kvalitě, v jaké vysílá dnes. Jakékoliv vyšší rozlišení by bylo překvapením.