Problémy s laděním nových televizorů - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

Do redakční poradny nám došlo několik dotazů týkajících se efektivního naladění programů na nových televizorech. Pro některé diváky je ladění nepřehledné a chaotické. Nejmodernější televizory mají totiž několik tunerů a vedle programů přes anténu vám mohou naladit i kabelové nebo satelitní programy, pokud je máte k dispozici.

V případě běžné antény se přitom ladění neomezuje pouze na stanice dostupné v určitém regionu. U silných vysílačů může dojít i k několikanásobnému naladění stejných programů, což poté vytváří problémy při seřazování stanic. Některé televizory mají totiž velmi náročný způsob třídění programů. A určité modely dokonce neumožňují vymazat programy, které se už naladily. Výsledkem je chaotický seznam a nižší komfort při sledování a přepínání programů.

U většiny nových modelů byste neměli mít s laděním žádný problém. Stačí zvolit automatické ladění a následně přesunout nejžádanější stanice do seznamu oblíbených. Tento postup zaručí, že se vám každá stanice objeví v oblíbeném seznamu pouze jednou. Druhou možností je ruční editace seznamu programů pomocí dálkového ovládání. Díky tomu si na první pozice seřadíte nejsledovanější programy.

Samozřejmě, může se stát, že vaše nová televize úspěšně odolá všem pokusům o rozumné seřazení programů. V tu chvíli je jediným řešením návštěva prodejny, kde jste televizi zakoupili. Obsluha prodejny vám může prakticky ukázat možnosti seřazení programů nebo vám poskytne hotový seřazený seznam na paměťovém médiu. V krajním případě si můžete vyžádat i návštěvu technika přímo u vás doma – tato návštěva je ovšem ve většině případů zpoplatněná.