Ptáte se: Proč některé televizory s DVB-T2 nefungují? - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

Poměrně častým dotazem diváků v poradně webu DVB-T2.cz je kompatibilita dříve zakoupených přijímačů s vysíláním televizních programů na českém trhu. Televize s podporou DVB-T2, které jste si zakoupili před rokem 2016, nemusí na českém trhu správně fungovat.

Zjednodušeně řečeno, tuner pro DVB-T2 není jedinou podmínkou správného příjmu programů. Důležité ještě je, zda televize podporuje nejnovější standard H.265/HEVC nebo jen starší standard H.264 (MPEG-4/AVC).

Česká republika zvolila kombinaci DVB-T2/HEVC a stalo se tak v době, kdy už část diváků zakoupila nové televize, které ale HEVC nepodporovaly. Ze statistik není jasné, kolik takových televizí se v ČR nachází. Mohou jich být desítky tisíc. Tyto televize se na první pohled jeví jako úplně bezproblémové. Mají dokonce i DVB-T2 tuner, ale chybí jim zmíněný nejnovější standard HEVC.

Pokud vaše nová televize nepodporuje nejnovější standard, uslyšíte na programech v DVB-T2 pouze zvuk. Chcete-li setrvat u anténního příjmu, budete přece jen potřebovat set-top-box.

Určitou dobrou zprávou pro diváky však je, že řada těchto televizí podporuje bezproblémový satelitní včetně příjmu placených programů bez dalšího set-top-boxu. Díky tomu si můžete objednat například atraktivní nabídku poskytovatele DIGI TV a sledovat ji přímo na své televizi. Nemusíte tedy kupovat druhý set-top-box a svou televizi můžete i nadále ovládat pouze jedním ovladačem.