Vyberte stránku

Poměrně častým dotazem diváků v poradně webu DVB-T2.cz je kompatibilita dříve zakoupených přijímačů s vysíláním televizních programů na českém trhu. Televize s podporou DVB-T2, které jste si zakoupili před rokem 2016, nemusí na českém trhu správně fungovat.

Zjednodušeně řečeno, tuner pro DVB-T2 není jedinou podmínkou správného příjmu programů. Důležité ještě je, zda televize podporuje nejnovější standard H.265/HEVC nebo jen starší standard H.264 (MPEG-4/AVC).

Česká republika zvolila kombinaci DVB-T2/HEVC a stalo se tak v době, kdy už část diváků zakoupila nové televize, které ale HEVC nepodporovaly. Ze statistik není jasné, kolik takových televizí se v ČR nachází. Vzhledem k tomu, že ročně se na českém trhu prodají statisíce přijímačů, tak můžeme předpokládat, že tyto televize bez podpory HEVC mohou být ve stovkách tisíc domácností.

Pokud vaše nová televize nepodporuje nejnovější standard HEVC, uslyšíte na programech v DVB-T2 pouze zvuk. Chcete-li setrvat u anténního příjmu, budete přece jen potřebovat set-top-box.

Určitou dobrou zprávou pro diváky však je, že řada těchto televizí podporuje bezproblémový satelitní včetně příjmu placených programů bez dalšího set-top-boxu. Díky tomu si můžete objednat například atraktivní nabídku poskytovatele DIGI TV a sledovat ji přímo na své televizi. Nemusíte tedy kupovat druhý set-top-box a svou televizi můžete i nadále ovládat pouze jedním ovladačem.