Proč nemohu sledovat Novu a Primu v HD? - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

Mezi velmi časté dotazy našich čtenářů patří příjem českých komerčních televizí v HD rozlišení. Diváci se ptají, jak je možné, že obraz Novy s Primou v DVB-T2 není lepší než v původní platformě DVB-T? Všude se totiž píše, že přechod na DVB-T2 mimo jiné přinese mnohem kvalitnější obraz a doplňkové služby. Technicky vzato je to pravda, ale jen částečně.

Televize totiž mohou v DVB-T2 skutečně vysílat v HD, ale žádný předpis je k tomu nenutí. Například Česká televize do této platformy skutečně investuje z veřejných peněz, a překlopila všechny své programy do Full HD rozlišení. Televize Nova s Primou se však tomuto kroku brání a divákům na anténě nechtějí zpřístupnit vyšší kvalitu obrazu?

Důvod je prostý – Nova s Primou si za HD kvalitu svých stanic nechávají platit. A kdyby tento signál zpřístupnily zdarma na běžné anténě, výrazně by si tím zhoršily svou vyjednávací pozici.

Proto v případě přechodu na DVB-T2 je potřeba počítat s tím, že obraz většiny televizí zůstane stejný. Platforma DVB-T2 je sice technicky mnohem vyspělejší než dosavadní DVB-T, ale běžný divák si jejich výhod moc neužije.

Pokud chcete sledovat skutečně kvalitní vysílání v HD, je potřeba se zamyslet nad nabídkou televize přes internet, přes satelit nebo kabelovou televizi. Například pod značkou Chytrá anténa můžete přijímat až 70 stanic za symbolických 100 Kč měsíčně, přičemž všechny nejžádanější televizní programy – tedy i Novu s Primou – budete mít v HD.