Proč už nová televize nestačí? - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

Má vaše moderní televize DVB-T2 tuner, ale i přesto nevidíte na českých programech obraz? Slyšíte pouze zvuk navzdory tomu, že jste novou televizi kupovali s cílem být o krok popředu? Blížící se vypnutí DVB-T a přechod na DVB-T2 přináší některým divákům problémy. Výrobci nemysleli na tak rychlý přechod na novější technologii. Mnoho televizí tak není vybaveno podporou kodeku HEVC pro příjem českých programů v DVB-T2.

Pokud jste si koupili novou televizi v posledních dvou letech, máte štěstí. Můžete sledovat vysílání v DVB-T2 přímo ve vaší televizi a nepotřebujete další set-top-box. Pokud jste si však zakoupili novou televizi byť jen těsně před rokem 2016, bez set-top-boxu se neobejdete. Pouze set-top-box vám umožní sledování všech českých programů v DVB-T2.

Otázkou je, proč se přechází na DVB-T2 s HEVC, a nikoliv jen na “obyčejné DVB-T2”? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Zjednodušeně řečeno, přechod na HEVC je stanoven přímo v zákoně, kterým se řídí celý proces. Schválila to vládá a odhlasovali poslanci. Bez HEVC-u by situace mohla být jednodušší, jenomže ne všechno dává vždy smysl.

Současná situace je taková, že se s televizními sítěmi v DVB-T2 / HEVC počítá minimálně do roku 2030. Divák má v zásadě dvě možnosti. Může si pořídit novou televizi nebo set-top-box s HEVC Případně přejít na jiný způsob televizního příjmu, kde bude mít k dispozici víc programů a lepší obrazovou kvalitu.

Jiné možnosti TV příjmu: TV přes internet, satelitní TV, kabelová TV