Nastavení set-top-boxu - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

SET-TOP-BOXY s DVB-T2

Rady jak rychle nastavit STB.

Nastavení set-top-boxu pro sledování televize v novém standardu DVB-T2 je velmi jednoduché. Důležité je být v pokrytí signálem a vyhledat dostupné programy. Obvykle platí, že pokud jste doposud přijímali televizi DVB-T bez problémů, postačí vám stejná sestava i anténa ke sledování DVB-T2. Jediným novým prvkem je set-top-box s podporou normy DVB-T2 a standardu H.265 (HEVC).

Druhy set-top-boxů pro DVB-T2

V obchodech s elektronikou jsou k dostání set-top-boxy pro všechny typy televizí. S vhodným set-top-boxem naladíte novou generaci televizního vysílání i na nejstarších televizorech, jen musíte zvolit vhodný box, který dokáže zkonvertovat a zobrazit signál právě na vaší televizi.

Zapojení set-top-boxu pro velmi starou televizi (CRT neboli “krabicovou televizi”)

Většina starších televizí, které diváci používali v posledních 15 až 20 letech, má k dispozici scart vstup. Set-top-boxy pro DVB-T2/HEVC s podporou SCART-u jsou k dispozici v cenových relacích od 700 do 900 korun a většina má v balení k dispozici i nový SCART kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i box.
Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce. Některé set-top-boxy však nemusí umět komunikovat v českém jazyce. Zároveň počítejte s tím, že v případě problémů se signálem nebo nedostupnosti signálu není k dispozici nepřetržitá technická podpora, která by podobné problémy řešila. Rádi vám však pomůžeme zde na webu DVB-T2.cz, proto sledujte sekci Poradna, kde zveřejňujeme dotazy od diváků, kteří mohou řešit podobný problém.

Set-top box s modulátorem

Pokud máte starší typ televize, která nemá k dispozici SCARTový vstup ani HDMI, budete potřebovat set-top-box s modulátorem. Naštěstí, i tyto typy jsou k dispozici. Set-top-boxy s modulátorem lze pořídit v cenové relaci do 1000 Kč. Vaši televizi propojíte s tímto zařízením pomocí běžného anténního kabelu. Set-top-box následně “vysílá” analogový televizní signál přímo do vaší televize na předem zvoleném kanále (obvykle 9. kanál).

Po úspěšném propojení set-top-boxu pomocí anténního kabelu jej zapněte a následně spustite nejprve automatické prohledání všech programů na vaší televizi nebo signál vyhledejte ručně. Po úspěšném naladení byste měli na obrazovce vidět hlavní menu set-top-boxu i s instrukcemi. Pak můžete přistoupit k ladění programů přímo na ovladači vašeho set-top-boxu.

Upozorňujeme, že použití set-top-boxu s modulátorem je pouze krajní řešení pro domácnosti s velmi starou televizí. Kvalita těchto modulátorů je ve většině případů velmi mizerná, což se projeví na výsledné kvalitě obrazu. Koupi těchto boxů proto doporučujeme pouze v případech, kdy předmětnou televizi používáte “svátečně”.

Zapojení set-top-boxu pro modernější televizi (LCD/Plazma TV s HDMI vstupem)

U modernějších televizí je postup mnohem jednodušší. Ve většině případů, kdy má televize HDMI vstup, postačí koupit propojovací tzv. HDMI kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Zároveň je předpoklad, že HDMI kabel byl součástí balení televize když jste ji zakoupili. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i set-top-box. Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top-boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce a zvolit automatické ladění.

Set-Top box s nahráváním

Dražší set-top-boxy umožňují nahrávat aktuálně sledovaný program. Jsou obvykle dva druhy set-top-boxů.

  • S integrovaný pevným diskem
  • S USB portem umožňující nahrávat pořady na externí disk nebo USB flash disk

Set-top-boxy s integrovaným pevným diskem jsou obvykle dražší. Záznam probíhá na pevný disk uvnitř zařízení. Nahraný pořad lze obvykle sledovat pouze skrze zařízení.

Boxy s USB portem zaznamenávají nahrávky na libovolný USB flash disk. Délka nahrávky závisí na velikosti flashdisku. Minimem je 2 GB flashdisk. Bezproblémové nahrávání programů na externí úložiště, tedy bez nutnosti jakýchkoliv dalších připojených zařízení – jako to umožňují například služby TV přes internet – tyto set-top boxy bohužel nevědí.

TIP:

Pokud nechcete přijít o žádný program a preferujete zpětné shlédnutí vysílaných pořadů, doporučujeme vám poohlédnout se po službách nabízejících Televizi přes internet.  Ty Vám umožňují bez omezení sledovat libovolný program na libovolném kanále až několik dní zpětně. K nahrávání Vašeho oblíbeného programu nepotřebujete připojit žádnou externí paměť, vše se Vám nahrává na externí úložiště poskytovatele. Tyto služby ovšem vyžadují dostatečně rychlé internetové připojení v domácnosti. Internetovou televizi na zkoušku a balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

133
Komentujte

avatar
71 Comment threads
62 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
76 Comment authors
JosterDarehtil Darehtilaccen1980HommardMabel Smith Recent comment authors
Patrik
Host
Patrik

Dobrý den,

pořídil jsem nový set top box s podporou dbv t2 a při automatickém ladění mi to vyhazuje chybu a nenajde to žádný programy. Na jiné televizi, kterou doma máme programy normálně najde, když zkusím tu samou anténu připojit do set top boxu tak to opět nic nenajde, nevíte někdo kde by mohla být chyba a jak to vyřešit? Děkuji

Vašků
Host
Vašků

Předpokládám že každá televize je v jiné místnosti, proto bude problém v anténě.

PJWA
Host
PJWA

Marně hledám všude na internetu jak řešit LCD televizi (nikoliv monitor!) který má DVI-D vstup (a interní DVB-T “1”). Chápu, že lze koupit HDMI >> DVI-D kabel. Jak je to ale se zvukem? To co jsem se dočetl o propojení s monitory (nikoliv LCD TV s interní DVB-T “1” + zabodované repráky!) je, že audio nejde. Jak je to tedy s LCD TV?

CeskeForum.com
Host
CeskeForum.com

Některé redukce mají navíc audio výstup, který se zapojí do zařízení, které má zvuk přehrávat (např. zesilovač počítám):
https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=HDMI+DVI+audio&min=&max=500&gty=new&o=1
Navíc některé set-top boxy mají samostatný audio výstup pokud se nepletu.

Vladimíra Lebedová
Host
Vladimíra Lebedová

Po instalaci setoboxu se u televize Samsung v levém horním rohu objevují střídavě dvě loga SMART TV, zakrývají loga kanálů a působí rušivě. Prosím o info, jak toto odstranit.

Vašků
Host
Vašků

S tímto jsem se nesetkal, ale předpokládám, že odstranění bude možné v menu TV.

Jirka
Host
Jirka

Dobrý den,
Po instalaci set top boxu Strong SRT82 programy fungují, ale trojůhhelník s kolečkem, signalizující nutnost instalace set tón boxu nezmizel. Je to v pořádku?
Děkuji , Jirka

CeskeForum.com
Host
CeskeForum.com

Takové programy podle mě přestanou fungovat, až vypnou DVB-T1. Mě se naladila směs těchto kanálů a kanálů DVB-T2. Některé STB mají funkci která umožňuje nechtěné kanály smazat, případně ladit manuálně. Nejjednodušší je ale asi počkat až vypnou to DVB-T1 vysílání a pak STB znovu přeladit z menu Nastavení, podle návodu.

Jirka
Host
Jirka

Dobrý den,
Mám televizi Samsung LED starou asi 7let. Po nainstalování set top boxu Strong SRT82 programy funguji, ale ale trojúhelník s kolečkem značící nutnost set top boxu nezmizel. Je to vpořádku?

jibo
Host
jibo

Pravděpodobně se díváte na program vysílaný na frekvenci, která se bude rušit. Zkuste v seznamu programů najít stejný program vysílaný na nových frekvencích (obvykle je za názvem programu označení T2).

Štefan
Host
Štefan

Dobrý den, mám stejný problém jako Jirka, navíc obraz ČT programů je “nestabilní” a rozpadá se. V seznamu automaticky naladěných kanálů se ČT programy s T2 nenabízejí ??? Koupil jsem dva různé settoboxy – stále stejný problém.

CeskeForum.com
Host
CeskeForum.com

Některé set-top boxy mají funkci napájení antény, která lze zapnout někde v Nastavení/ladění. Třeba zesílí signál jdoucí z antény.
Nebo hledat v nastavení set top boxu zda by nešlo zvýšit kvalitu obrazu (1080p, NTSC ?) a znovu provést přeladění? Nebo anténu pootočit. Popsat tento problém technikovi z firmy která se zabývá anténami: https://www.dvbt2overeno.cz/servisy

jana
Host
jana

Koupila jsem set top box, tv vysílání přes společnou anténu, vše funguje, pouze tzv.červené tlačítko ne (HBBTV?). Prosím o radu. Jana

jibo
Host
jibo

Červené tlačítko podporují jen některé typy set top boxů (obvykle ty dražší) Váš asi ne.

Martin
Host
Martin

Dobrý den,
rád bych se zeptal na používání set top boxu mezi státy EU. Konkrétně – lze koupit box na Slovensku a bude fungovat i v ČR. Jestli dobře rozumím, jedná se o stejnou frekvenci v rámci EU, tedy problém by být neměl. Nebo má každý stát nějaký svůj parametr?

Děkuji

Martin

kois
Člen
kois

Dobrý den, pokud koupíte set-top-box s podporou DVB-T2 HEVC, bude určitě fungovat ve všech státech, neboť podporuje všechny standardy, které v Evropě vysílají. Jinak se vysílací parametry liší, některé státy využívají kodek HEVC, jiné vysílají v MPEG-4, ale HEVC set-top-boxy podporují i MPEG-4.

Jarka
Host
Jarka

Dobrý den,

jak se budou po propojení TV se settop boxem používat sluchátka? Je to pro mě téměř nutnost – bydlení v bytovém domě, vše je slyšet, nedoslýchavost.
\budou se muset sluchátka připojovat do settop boxu nebo můžou zůstat zapojená tak jak jsou nyní, tzn . přímo v televizi?
Pokud se musí připojit do settop boxu – existují settop boxy s výstupem pro sluchátka (Jack 3.5)?

Děkuji Jarka

Alex
Host
Alex

Set-Top Box posílá obrazový i zvukový signál přímo do televizoru, odkud si můžete napojit sluchátka tak jak jste byla doposud zvyklá.

natasa
Host
natasa

Dobrý den, vlastním Sencor SVP 7011, malou přenosnou do kuchyně. Dokážete mi poradit, jaký set top box mám zakoupit? Děkuji.

CeskeForum.com
Host
CeskeForum.com

Podle https://www.alza.cz/10-sencor-spv-7011-d4641554.htm#discussionPosts to vypadá tak, že ten HDMI port, který má je pouze výstup a ne vstup (který je potřeba v případě set-top boxu). Leda se zeptat ještě přímo výrobce.

mou
Host
mou

MOU

1 2 3 8