Vláda schválila "jízdní řád" přechodu na DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

Konečně víme, kdy a jak se bude v České republice přecházet na nové vysílání v DVB-T2. Vláda schválila příslušný dokument s krkolomným názvem Návrh nařízení vlády o technickém plánu přechodu zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T na zemské digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2 – nařízení vlády o technickém plánu přechodu na DVB-T2. Zjednodušeně jde o “jízdní řád” digitalizace, který upřesňuje postupné vypínání vysílačů DVB-T.

Technický plán přechodu stanoví pravidla pro přechod na nový standard vysílání, zejména lhůty, podmínky a způsob postupu při procesu přechodu na standard DVB-T2, včetně lhůt, podmínek a způsobu vypínání zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T v České republice. Vypínaní televizního vysílání ve „starém“ standardu DVB-T bude probíhat postupně od listopadu 2019 do konce června 2020.

Většina vysílačů se vypne až v průběhu roku 2020, některé menší vysílače dokonce až o rok později. Diváci tak mají dostatek času se na přechod připravit. Pokud plánujete zakoupit nový televizní přijímač pro DVB-T2, můžete tak učinit už dnes. Přechodové sítě už vysílají v novém standardu.

Pokud vám i nadále vyhovuje stávající vysílání, nemusíte spěchat s koupi nové televize. Můžete tento krok odložit na příští rok nebo zakoupit pouze set top box, který vám umožní sledovat DVB-T2 na každé televizi.

Případně zvažte přechod na satelit, kabel nebo IPTV, kde vám operátor dodá veškeré potřebné příslušenství. Následně budete moci sledovat televizní vysílání za poplatek, ale získáte desítky zajímavých stanic ve vysokém rozlišení. Poplatek za televizi navíc můžete platit společně s fakturou za mobilní telefon nebo s fakturou za internet.