Vysílací sítě DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Nové Vysílací sítě DVB-T2

Vysílání v novém standardu DVB-T2+HEVC bylo úspěšně zahájeno již v průběhu roku 2018. Tyto vysílací sítě jsou k dispozici ve všech regionech vyjma Jihočeského kraje, kde se zahájení očekává v průběhu roku 2019.

Na území České republiky nyní můžete přijímat až 40 televizních programů ve standardu DVB-T2, které se dělí do následujících vysílacích sítí.

Přechodová síť 11 – provozuje Česká televize

Česká televize v průběhu roku 2018 spustila svou síť vysílačů v DVB-T2 v takřka definitivní podobě. Televize veřejné služby vysílá své programy ze zákona a ten ji přikazuje zpřístupnit všechny své programy volně, tedy bez kódování všem divákům s anténou. Česká televize zároveň jako jediná větší televizní skupina nabízí všechny své programy v HD rozlišení.

Vysílané programy: ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT :D/ČT art (tyto programy vysílají volně v HD rozlišení).
Rozhlasové programy: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus, ČRo Radio Wave, ČRo Radio Junior, ČRo D-Dur a ČRo Wave
Pokrytí: přes 90% obyvatel ČR

 

TIP:
TIP: Máte konkrétní dotaz nebo problém týkající se nové generace televizního vysílání DVB-T2? Kontaktujte nás v sekci Poradna nebo prostřednictvím chatovacího okna.

Přechodová síť 12 – provozují České Radiokomunikace

Provozovatelem největší přechodové sítě 12 jsou České Radiokomunikace. Ty zpřístupnily divákům desítky programů v rozlišení 960×540 s označením qHD. Toto rozlišení se sice označuje písmeny “HD”, ve skutečnosti se však jedná o nižší kvalitu obrazu, která se podobá standardnímu rozlišení. V tomto formátu bude vysílat většina tuzemských televizí.

Programy v nižším rozlišení: Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Prima MAX, Prima love, Prima KRIMI, Prima ZOOM, TV Barrandov, Barrandov PLUS, Kino Barrandov, Barrandov News, Óčko, Óčko STAR, Šlágr TV, Šlágr 2, TV NOE

Televizní stanice v plnohodnotném HD rozlišení: Televize Seznam
Rozhlasové programy: Rádio Proglas

Přechodová síť 13 – provozuje Digital Broadcasting

Společnost Digital Broadcasting je nejmladším operátorem celoplošných vysílacích sítí. Jako jediná se však může pochlubit kompletní nabídkou neplacených stanic skupiny Nova. Většina stanic v této síti je dostupná v nižším rozlišení. Programy JOJ Family a Prima Comedy Central lze však sledovat i v plnohodnotném HD rozlišení. Digital Broadcasting dává prostor i regionálním televizím.

Programy v nižším rozlišení: Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Action, Nova Gold, RELAX, REBEL, KINO SVĚT
Televize v plnohodnotném HD rozlišení: JOJ Family, Comedy Central, regionální HD programy

Co je potřeba pro příjem DVB-T2?

Ve většině případů vám v dnešní době bude stačit nová moderní televize případně set-top-box pro příjem DVB-T2 s podporou HEVC. To platí pro příjem volně dostupných televizních stanic. Jaký ale bude vývoj po několika letech, to momentálně nelze jednoznačně předpovědět. Z tohoto důvodu je dobré čerpat informace o dalších možnostech televizního příjmu.

Při koupi nové televize nebo set-top boxu doporučujeme nespoléhat se pouze na standard DVB-T2 ale počítat i s podporou jiných standardů – především tedy DVB-S2 (pro satelitní příjem), DVB-C (pro kabelovou kabelovou televizi), popřípadě s podporou funkcionality Smart TV, kde je možná instalace specializovaných aplikací pro sledování plnohodnotné TV přes Internet.

90
Komentujte

avatar
41 Comment threads
49 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
74 Comment authors
DinarCkyonEliteJackethotessayZdenek Janu Recent comment authors
Roman
Host
Roman

Dobrý den. Mám stejný problém jako Hana Müllerová. Bydlím v Brně, a místo zmíněných třech programů se objevil popisek TEST 1 až 3 Díky za odpověď

Luboš Martínek
Host
Luboš Martínek

Dobrý den.
Mám anténu na Pardubice – Krásné a včera mi přestaly hrát některé stanice (Nova, Nova Cinema,TV Seznam). Objevilo se tam Test 1, Test 2 a Test 3. Může mi někdo poradit proč se to stalo? A Barandov zmizel úplně.

Andrzej
Host
Andrzej

Pojawił się test 1 2 3 może za parę dni się wyjaśni

Hana Müllerová
Host
Hana Müllerová

Zdravím.Mám dotaz.Dnes došlo ke ztrátě některých stanic např.Nova Cinema a dalších.Spustila jsem automatické ladění kanálů.Naladily se programy ale některé chybí.Mám novou Tv s příjem přes společnou anténu.ktera je uzpůsobena DVB-T2.Proč se nenaladily tyto programy?Už nebudou zdarma k dispozici?Děkuji za informaci.

Vašků
Host
Vašků

Zeptejte se sousedů, zda mají stejný problém, když ano, obraťte se na správce společné antény.

Rozbroj
Host
Rozbroj

Nevím proč mám platit TV poplatky když nenaladím ČT ,1,2.ČT24

Juraj
Host
Juraj

Zdravím. Já to mám ještě horší. Mám novou anténu a novej setobox a mám jen 25 kanálů. Ale známí ze sousední vesnice o 8 km dál mají vše, což je asi 36 kanálů

Zákazník
Host
Zákazník

31.7.2020 Ve Frýdku, když chci naladit kanál 31, tak to je zázrak když funguje.

Miroslav
Host
Miroslav

Mám novou anténu i televizi. Naladím celou přechodovou síť 12, ale co se týče sítě 11 ani ťuk. Ladím to ve Stráži nad Ohří ve směru na Chomutov. Kde je chyba?

Miloš
Host
Miloš

Nechápu proč nějaké převody na dvb-t2 když pak programy kostičkují nejdou naladit atd.na starým dvb-t šlo všechno bez problému je to jenom tahání peněz z lidí a k ničemu,za rok vymyslíte zase další hovadinu k vůli které budeme muset zase něco kupovat,tohle vůbec nechápu měli jste nechat staré dvbt a kdo chce kvalitnější obraz ten ať jede na dvbt2

Jarda
Host
Jarda

Je to ústup tlaku kartelových mobilních operátorů, kteří potřebují požrat VI. TV pásmo pro šíření svého mobilního internetu 5.,6., … atd generací, tím se snižuje počet použitelných TV kanálů jen na V. pásmo a šetří se vysílacím výkonem (náklady), takže v mnoha lokalitách je DVBT2 slabý a kostičkuje i s Yaginami za 1000 Kč. Tlak komerce je vysílat co nejvíc sraček co nejlevněji, takže polovina kanálů je reklama, další díl sračkové seriály o ničem a zbytek je veřejnoprávní vymývání mozků bruselskou propagandou, kterou si musíme platit daní z TV. Sem tam večer nějaký dívatelný film (bohužel rozsekaný reklamou) nebo starší… Číst vice »

Jirka
Host
Jirka

Dobrý den. Přijímám DVB-T a DVB-T2 v Brně z Barvičovy. Z několikatýdenní zkušenosti jsem vysledoval, že DVB-T2 na kanálu 28 je v pracovní dny OK, perfektní, bez vad. Ovšem jak nastane víkend, se signálem se něco stane, obraz i zvuk jdou do háje. Chvilku to jde, pak na půlce obrazovky kostičky, bez zvuku, pak naběhne černá obrazovka, A to se pořád dokola opakuje. Až do pondělí, kdy už zase jde vše jak má. Čím to je? Je to stále v nějaké testovací fázi? Je to podpora volnočasových aktivit, abych o víkendu neseděl u televize? Díky za radu, jestli s tím… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

Vypadá to na nějaké rušení, poptejte se u sousedů, zda mají stejný problém, když ano, obraťte se na telekomunikační úřad. Když ne, je závada u vás.

Jarda
Host
Jarda

Na 99% to je rušení LTE operátory, i když není vysílač v sousedství, stačí když přijedou sousedi na chatu nebo návštěvy k sousedům ve městě, která používá nejnovější pásma LTE, ty sousedí přímo s TV pásmem a zabraly kus bývalého TV pásma, takže starší TV rozvody bez filtrů to přehltí (třeba z mobilu souseda) a pak jsou výpadky. Bohužel, to je vše podle norem v pořádku, takže ČTÚ nic nezmůže, a nejvyšší TV pásmo bylo prodáno mobilním operátorům, takže nezbývá než investovat do DOBRÝCH odrušovacích filtrů LTE hned za anténou před prvním zesilovačem (předzesilovačem), případně vyměnit aktivní prvky rozvodu za… Číst vice »

Petr Pick
Host
Petr Pick

Jsem schopen si vyrobit kvalitní přijímací anténu pro pozemní příjem tv (od r.1965) radioamatér. Pokud tedy chci přijímat tv v Brně, mám se spolehnout při výpočtu antény na vysílání tv Hády (H) a tv Barvičova (V) na frekvenci kanálu č.26 ?? Dík za odpověď

Vašků
Host
Vašků

Toto vám na dálku nikdo neřekne, zeptejte se sousedů který vysílač přijímají.

Jarda
Host
Jarda

Vzhledem k tomu, že kvalitní 3-násobná širokopásmová Yagi stojí 1000 Kč a z jednoho místa se vysílá na více zcela různých kanálech, které se furt mění, tak je výroba kanálové antény blbost. V samotném Brně při přímé viditelnosti musí jet všechno na 2 dipóly, jeden vertikál, druhý horizontál. Při dálkovém příjmu je vše jinak. Včera jsem kousek za Brnem chytil na dipól H+V v dolíku celkem 89 stanic. Na kopci jako je Bukovinka lze chytit přes 120 stanic, i slovenské (některé se samozřejmě opakují) . Stav květen 2020.