Vysílací sítě DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Nové Vysílací sítě DVB-T2

Vysílání v novém standardu DVB-T2+HEVC bylo úspěšně zahájeno již v průběhu roku 2018. Tyto vysílací sítě jsou k dispozici ve všech regionech vyjma Jihočeského kraje, kde se zahájení očekává v průběhu roku 2019.

Na území České republiky nyní můžete přijímat až 40 televizních programů ve standardu DVB-T2, které se dělí do následujících vysílacích sítí.

Přechodová síť 11 – provozuje Česká televize

Česká televize v průběhu roku 2018 spustila svou síť vysílačů v DVB-T2 v takřka definitivní podobě. Televize veřejné služby vysílá své programy ze zákona a ten ji přikazuje zpřístupnit všechny své programy volně, tedy bez kódování všem divákům s anténou. Česká televize zároveň jako jediná větší televizní skupina nabízí všechny své programy v HD rozlišení.

Vysílané programy: ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT :D/ČT art (tyto programy vysílají volně v HD rozlišení).
Rozhlasové programy: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus, ČRo Radio Wave, ČRo Radio Junior, ČRo D-Dur a ČRo Wave
Pokrytí: přes 90% obyvatel ČR

 

TIP:
TIP: Máte konkrétní dotaz nebo problém týkající se nové generace televizního vysílání DVB-T2? Kontaktujte nás v sekci Poradna nebo prostřednictvím chatovacího okna.

Přechodová síť 12 – provozují České Radiokomunikace

Provozovatelem největší přechodové sítě 12 jsou České Radiokomunikace. Ty zpřístupnily divákům desítky programů v rozlišení 960×540 s označením qHD. Toto rozlišení se sice označuje písmeny “HD”, ve skutečnosti se však jedná o nižší kvalitu obrazu, která se podobá standardnímu rozlišení. V tomto formátu bude vysílat většina tuzemských televizí.

Programy v nižším rozlišení: Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Prima MAX, Prima love, Prima KRIMI, Prima ZOOM, TV Barrandov, Barrandov PLUS, Kino Barrandov, Barrandov News, Óčko, Óčko STAR, Šlágr TV, Šlágr 2, TV NOE

Televizní stanice v plnohodnotném HD rozlišení: Televize Seznam
Rozhlasové programy: Rádio Proglas

Přechodová síť 13 – provozuje Digital Broadcasting

Společnost Digital Broadcasting je nejmladším operátorem celoplošných vysílacích sítí. Jako jediná se však může pochlubit kompletní nabídkou neplacených stanic skupiny Nova. Většina stanic v této síti je dostupná v nižším rozlišení. Programy JOJ Family a Prima Comedy Central lze však sledovat i v plnohodnotném HD rozlišení. Digital Broadcasting dává prostor i regionálním televizím.

Programy v nižším rozlišení: Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Action, Nova Gold, RELAX, REBEL, KINO SVĚT
Televize v plnohodnotném HD rozlišení: JOJ Family, Comedy Central, regionální HD programy

Co je potřeba pro příjem DVB-T2?

Ve většině případů vám v dnešní době bude stačit nová moderní televize případně set-top-box pro příjem DVB-T2 s podporou HEVC. To platí pro příjem volně dostupných televizních stanic. Jaký ale bude vývoj po několika letech, to momentálně nelze jednoznačně předpovědět. Z tohoto důvodu je dobré čerpat informace o dalších možnostech televizního příjmu.

Při koupi nové televize nebo set-top boxu doporučujeme nespoléhat se pouze na standard DVB-T2 ale počítat i s podporou jiných standardů – především tedy DVB-S2 (pro satelitní příjem), DVB-C (pro kabelovou kabelovou televizi), popřípadě s podporou funkcionality Smart TV, kde je možná instalace specializovaných aplikací pro sledování plnohodnotné TV přes Internet.

89
Komentujte

avatar
40 Comment threads
49 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
73 Comment authors
CkyonEliteJackethotessayZdenek JanuDagmar Faltejskova Recent comment authors
Eva
Host
Eva

Mně přestala náhle fungovat Prima, jde pouze Prima comedy… CT a Nova a ostatní jsou OK.Neví někdo proč nejde jen Prima?

Sylva
Host
Sylva

Máme to samé i u nových televizí s DVB T2 příjmem. Odmítám už kupovat něco dalšího, ale asi budu muset. Jsem totálně naštvaná vadným rozhodnutím státních či spíše jiných orgánů. Mozek to ale určitě nebyl.

Martin
Host
Martin

Dobrý den, před tydnem mi zmizely všechny programy Prima a od te doby nelze naladit. Máme pripojene 3 televize na jednu anténu a na dvouch televizích programy Prima normalne fungují a na jedné nelze naladit. Kde by mohl být problém.Předem děkuji za radu.

Vašků
Host
Vašků

Těžko na dálku říci, zkuste televize mezi sebou přehodit a znovu naladit aby jste zjistil zda je problém v anténě nebo v televizi.

lenka
Host
lenka

Nám nejde Nova 2 a německé programy,které do přechodu šli úplně normálně a to už jsme jeli rok na DVB T2 .

Daniel Měřička
Host
Daniel Měřička

Rozpadlé zobrazování Nova 2, Nova Action a Nova Gold, ostatní programy v rámci dvb-t2 jsou ok. Čím to je?

Vašků
Host
Vašků

Anténou, slabý signál.

Arbiter
Host
Arbiter

Jak to že nejde jednoznačně předpovědět vývoj volně dostupných stanic. Já to už vím teď, a to nejsem žádný prognostik. Nejpozději v roce 2025, bude pozemní TV signál zcela vypnut, nebo-li odpojen. Takže veškeré stbx a jiné doplňky dnes pořizované za velké peníze, všem budou k prdu.. Budou pouze dvě volby příjmu. Družice nebo internet. A ti, kteří si myslí, jak skvěle jsou na tyto varianty připraveni už teď, tak si to opravdu jen myslí. Dnešní technologie satelitního nebo internetového příjmu TV, je plně dostačující pro teď. Ale za pět let to budou staré nekompatibilní krámy, takže kdo bude chtít… Číst vice »

Dana
Host
Dana

Mám tam nejde ani jeden program ČT

Vašků
Host
Vašků

Problém bude v anténě.

Pepek
Host
Pepek

Na jedné televizi bez set top sračky programy všechny ok. A s tím kramem na druhé Telče půlka nejde!!! Set top box vrátím a přejdu na online telku.

Tom
Host
Tom

Musel jsem koupit set top box a to kvuli čemu jsem ho koupil mi tam nejde naladit.Prima comedy central….Nevim proc….

M. A.
Host
M. A.

Mě naladit jde, ale má rozsynchronizovaný obraz a zvuk. A je to jen u P.C.Central

adam
Host
adam

DVB-T2 je na hovno ,ztratili se některé programy a to celé je pouze
o tom jak vytáhnout z lidí další peníze.
Hovada !!!

Petr
Host
Petr

Máme tady rok 2020, běžně se prodávají televize s 4K rozlišením, už se začínají prodávat televize s 8K rozlišením a tady i po přechodu na DVB T2 budou stanice vysílat v nízkém rozlišení? Hlavně že mají několik stanic na kterých neustále pouští pár stejných filmů. Předpotopní Česko.