Poradna: Pozemní vysílání DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Poradna k DVB-T2

Odpovědi na vaše dotazy k pozemnímu vysílání

Časté dotazy

Dá se upravit set-top-box z DVB-T na DVB-T2?

Úprava set top boxu z DVB-T na DVB-T2 není možná. DVB-T2 v kombinací s HEVC je novější technologie, která vyžaduje modernější typ tuneru. Proto nelze jednoduše upravit původní set top box na nový standard.

Bude set-top-box pro DVB-T2 fungovat i u starších typů televizorů?

Set top box pro DVB-T2 může fungovat i u starších televizorů. Pokud máte připojení přes SCART, je na trhu několik přijímačů, například typ: Denver DTB-137H. Pokud Váš televizor SCART nepodporuje, zkuste Zircon FIRE (T2/HEVC), ten se připojuje k starší televizi přes běžný anténní kabel.

Jak budou vysílány regionální zpravodajské pořady České televize. Budou dostupné i v DVB-T2?

Regionální odpojování pořadů České televize je v řešení, definitivní rozhodnutí zatím nepadlo. Možné jsou dva způsoby. Česká televize může regionální signál odpojovat tak jako doposud. Technicky to ale bude možné až poté, co bude definitivně ukončen přechod na DVB-T2. Druhou možností je vysílání všech regionálních mutací ve všech regionech společně, tak jako se to děje na satelitu. Diváci by tak mohli mít na celém území České republiky k dispozici až 3 verze programu ČT 1, které by se lišily regionálním zpravodajstvím.

Bude Česká televize vysílat v DVB-T2 duální zvuk?

Ano, Česká televize deklarovala, že v DVB-T2 bude k některým pořadům vkládat i originální zvukovou stopu. Duální zvuk umožňují všechny typy set-top-boxů pro DVB-T2 už v základní konfiguraci, uživatel tedy nemusí nic složitě nastavovat.

Pořídil jsem si set-top-box pro DVB-T2, ale nefunguje mi HD obraz u Novy ani u Primy. Jak to mám řešit?

Dobrý den, HD vysílání je dostupné pouze u některých programů DVB-T2. Nova s Primou v HD nevysílají, ani to v nejbližší době neplánují. Pokud máte zájem o vysoké rozlišení, doporučujeme zvážit přechod na satelit, IPTV nebo kabelovou televizi.

TIP

Uvažujete o televizi přes internet a rádi byste ji předtím bezplatně vyzkoušeli? Balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

Konkrétní dotazy

Prosím o sdělení, od které doby bude v Karlových Varech vypnuto DVB-T vysílání programů ČT1, ČT2, Nova, Prima.

Vypnutí programů České televize v DVB-T z vysílače Cheb – Zelená hora, který svým signálem zásobuje i Karlovy Vary, se očekává v únoru 2020. Vypnutí komerčního multiplexu 2 by mělo následovat o měsíc později.

TIP
Nenašli jste odpověd na svůj dotaz ani v jedné ze sekcí naši poradny? Kontaktujte nás prostřednictvím dotazovacího formuláře, chatovacího okna nebo přes e-mail na adrese poradna@dvb-t2.cz.

211
Komentujte

avatar
127 Comment threads
84 Thread replies
11 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
146 Comment authors
jopoFiala A.meelounStanislav Staškostano Recent comment authors
Alena Fajčíková
Host
Alena Fajčíková

Dobrý den ,mám novou TV podporující signál DVB-T2.Před pár dny mí přestal fungovat zvuk. Využívám pozemního vysílání, na domě máme společnou anténu. Za odpověď předem děkuji.

Adam Polášek
Host
Adam Polášek

Dobrý den, zhruba před 4 dny mi přestal fungovat T2 signál. Do té doby bez problémů. Televize podporuje DVB-T2, o anténě nejsem úplně přesvědčen, ale doteď to fungovalo.
Předem děkuji.
S pozdravem Polášek

Jarda
Host
Jarda

Dobrý den, třeba mi tu někdo poradí…. Koupil jsem právě na MALL.cz tento typ set top boxu – ALMA 2880 mini. Máme doma tři staré televize a chtěl jsem nejprve pořídit jeden set top box a vyzkoušet ho na všech a pak případně zakoupit další kusy stejného typu. Bohužel jsem dnes zjistil, že funguje pouze na jedné z našich televizí a další dvě hlásí buď špatný nebo žádný signál. Ve všech třech případech jde přitom o podobně staré modely TV(cca 9 let). Vím, někdo by mohl namítnout, ať rovnou koupíme nové přístroje, ale nerad vyhazuju něco, co funguje. Dva televizory,… Číst vice »

Pavel Sváda
Host
Pavel Sváda

Dosud mi DVB T2 televize přehrávala, ale zhruba před třemi dny přestala a na obrazovce se píše, že uvedený kanál nepřenáší obraz. Co by to mohlo být?

Jitka Kraváriková
Host
Jitka Kraváriková

Dobrý den mám dotaz bude set-top box DVB t2 fungovat i když zatím nemáme na spol. anténě zařízení na digitální vysílání,tedy půjdou mi tv.program jako do posud se DVB T

Paul
Host
Paul

Lze připojit nový set top box DVB-T2 i přes starý set top box DVB-T na starou televizi?

Miroslav
Host
Miroslav

Na DVB-T2 je nekvalitní obraz ,,kostičkovaný”,mám settobox.Vsetín

Stanislav Němec
Host
Stanislav Němec

Dá se chytit signál dvb-t2 na pokojovou anténu?

Jaroslav Strašil
Host
Jaroslav Strašil

Dobrý den mam dotaz bydlím ve Velkém Poříčí kde chytám pozemní digi hronov jirova- náchod vyhlídka–Tu vysilač mi nejde 60kanal naladit okamžitě mi tam skočí asi polský vysilač je tu špatný signál už řadu let a mám dotaz až se spustí dvbt2 přejdou vysilače -převaděče jirova a náchod ? nejde mi totiž vůbec mult 3 děkuji

Zbyněk Hovorka
Host
Zbyněk Hovorka

Máme HbbTV podporující formát DVB-T2. Po přeladění na nové DVB-T2 kanály dochází na některých z nich (především multiplex ČT) k výpadkům signálu – plánujeme řešit s technikem na antény. Dalším problémem je, že pokud nahrajeme z DVB-T2 kanálu záznam pořadu na externí haarddisk, tento záznam nejde přetáčet – TV hlásí “Tato funkce není podporována”. Toto bez ohledu na kvalitu signálu,. U DVB-T tento problém není. Neví někdo, čím, je toto způsobeno a jak ten probém řešit?

Karel
Host
Karel

Dalším problémem je, že pokud nahrajeme z DVB-T2 kanálu záznam pořadu na externí haarddisk, tento záznam nejde přetáčet – TV hlásí “Tato funkce není podporována” Tenhle problem jsem mel take tv LG,vyresil jsem to tim ze neslo pretacet pomoci sipek na ovladaci ale zkusil jsem posunout smerem dolu otevrela se lista jako u klasickeho prehravace na pc a pomoci sipek doprava ci doleva pretocit jde tot vse.

Zbyněk
Host
Zbyněk

Díky za radu, radil mi to i přímo výrobce a funguje to. Přesněji staré DVB-T jde přetáčet přes šipky na liště v obrazu, nově DVB-T2 záznam jde jen se skrytým ovládacím panelem šipkami na dálkovém ovládání – doleva/doprava. Není to ale ideální, protože nevidím aktuální pozici a nelze nastavit rychlost/úsek, ale lepší než nic.

1 2 3 13