Poradna: Pozemní vysílání DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Poradna k DVB-T2

Odpovědi na vaše dotazy k pozemnímu vysílání

Časté dotazy

Dá se upravit set-top-box z DVB-T na DVB-T2?

Úprava set top boxu z DVB-T na DVB-T2 není možná. DVB-T2 v kombinací s HEVC je novější technologie, která vyžaduje modernější typ tuneru. Proto nelze jednoduše upravit původní set top box na nový standard.

Bude set-top-box pro DVB-T2 fungovat i u starších typů televizorů?

Set top box pro DVB-T2 může fungovat i u starších televizorů. Pokud máte připojení přes SCART, je na trhu několik přijímačů, například typ: Denver DTB-137H. Pokud Váš televizor SCART nepodporuje, zkuste Zircon FIRE (T2/HEVC), ten se připojuje k starší televizi přes běžný anténní kabel.

Jak budou vysílány regionální zpravodajské pořady České televize. Budou dostupné i v DVB-T2?

Regionální odpojování pořadů České televize je v řešení, definitivní rozhodnutí zatím nepadlo. Možné jsou dva způsoby. Česká televize může regionální signál odpojovat tak jako doposud. Technicky to ale bude možné až poté, co bude definitivně ukončen přechod na DVB-T2. Druhou možností je vysílání všech regionálních mutací ve všech regionech společně, tak jako se to děje na satelitu. Diváci by tak mohli mít na celém území České republiky k dispozici až 3 verze programu ČT 1, které by se lišily regionálním zpravodajstvím.

Bude Česká televize vysílat v DVB-T2 duální zvuk?

Ano, Česká televize deklarovala, že v DVB-T2 bude k některým pořadům vkládat i originální zvukovou stopu. Duální zvuk umožňují všechny typy set-top-boxů pro DVB-T2 už v základní konfiguraci, uživatel tedy nemusí nic složitě nastavovat.

Pořídil jsem si set-top-box pro DVB-T2, ale nefunguje mi HD obraz u Novy ani u Primy. Jak to mám řešit?

Dobrý den, HD vysílání je dostupné pouze u některých programů DVB-T2. Nova s Primou v HD nevysílají, ani to v nejbližší době neplánují. Pokud máte zájem o vysoké rozlišení, doporučujeme zvážit přechod na satelit, IPTV nebo kabelovou televizi.

TIP

Uvažujete o televizi přes internet a rádi byste ji předtím bezplatně vyzkoušeli? Balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

Konkrétní dotazy

Prosím o sdělení, od které doby bude v Karlových Varech vypnuto DVB-T vysílání programů ČT1, ČT2, Nova, Prima.

Vypnutí programů České televize v DVB-T z vysílače Cheb – Zelená hora, který svým signálem zásobuje i Karlovy Vary, se očekává v únoru 2020. Vypnutí komerčního multiplexu 2 by mělo následovat o měsíc později.

TIP
Nenašli jste odpověd na svůj dotaz ani v jedné ze sekcí naši poradny? Kontaktujte nás prostřednictvím dotazovacího formuláře, chatovacího okna nebo přes e-mail na adrese poradna@dvb-t2.cz.

209
Komentujte

avatar
126 Comment threads
83 Thread replies
11 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
145 Comment authors
meelounStanislav StaškostanoIvoRoman Bradáč Recent comment authors
Zuzana R.
Host
Zuzana R.

Dobry den,mame settop box na dvbt2,funguji jen programy ceske televize,ostatni prima,nova se strasne slabym signalem nebo bez,kde je chyba prosim?jsme praha zapad,dekuji Zuzana R.

Lucie
Host
Lucie

Dobrý den, chtěla jsem zeptat jak postupovat pokud má syn pouze pokojovou anténu? Děkuji Vindušková

pavel
Host
pavel

Dobrý den,
předem jsem omlouvám, pokud již otázka padla. Zlepší se přechodem na DVB T2 síla a kvalita signálu pozemního vysílání? Děkuji

Mraky
Host
Mraky

Dobrý den,

zapnul jsem a naladil novou TV (Sencor SLE 2814TCS, je mezi ověřenými) na DVB-T2 na pokojové anténě, která doteď stačila, žádné filtry atd na ní nejsou. Primy, Novy a podobné programy mi na T2 kanálech jedou dobře, ale ČT kanály mi odporně kostičkují, někdy obraz téměř úplně zmizí a zvuk mlaská. Přitom všechny “ne T2” programy včetně ČT mi na téže TV jedou také dobře. Vzdálenost od žižkovské věže bude tak asi 320 m. Kde bych měl hledat problém, když “špatně” jsou jen tédvojkové ČT? Díky moc!

Michal
Host
Michal

Problém je v SFN – ČT vysílá dvbt2 jen na kanálu 26, čili chytáte vysílač Mahlerovy Sady a Cukrák zároveň, prostě se to tluče, takže anténu nasměrovat tak (pokojové mají zesilovač v sobě), aby viděla jen jeden vysílač. Pokud toto pokojová anténa neumožní, musíte použít STA (společnou televizní anténu) a nějaký technik, který si umí poradit s “pre-echem” vám ji musí nastavit tak, aby nedocházelo k tomuto jevu. Řešil jsem stejný problém ve městě Uhlířské Janovice u celé mojí rodiny. Řešení: směrové antény tipu Yagi se symetrizačním členem (žádný zesilovač v anténě), nasměroval jsem jednu anténu na Pardubice (krásné), druhou… Číst vice »

Pepe
Host
Pepe

Dobrý den. Mám set-top.box s podporou DVB-T2. Jak poznám, že chytám už signál DVB-T2 a ne jen DVB-T? Všude se píše jen o konci DVB-T, ale nikde se nepíše, kdy a na jakých vysílačích začne vysílání DVT-T2.

Petr
Host
Petr

Dobrý den mam tv podporující dvb-t2 tak jsem bez starostí a nebo musím ještě řešit anténu?Bydlím v podnajmu a anténa není má ale majitelky a ta zrovna moc vidět není děkuji za odpovědi Petr

Renata Tláskalová
Host
Renata Tláskalová

Dobrý den, mám obyčejnou anténu, nechci internet ani satelit. Nyní mám u televize receiver na který si nahrávám různé pořady na různých programech. Poté na ně zpětně koukám. Třeba i na rok staré. Čím mám prosím nyní vyřešit přechod na dvb-t 2? Děkuji za odpověď

Ivan Vaněk
Host
Ivan Vaněk

Dobrý den. Koupil jsem si set-up-box Strong Skyworth. Signál přijímám z Cukráku. Ne set-up-boxu se mně nechtějí naladit programy CT v normě T2 ( v HD ). Novy a Primy jsou v T2. Co to může způsobovat. Předem dík.

Michal
Host
Michal

Problém pre-echo, směřovat anténu tak, aby neviděla ostatní vysílače s kanálem 26, používat hodně směrovou anténu tipů Yagi, žádnou logaritmickoperiodickou nebo síto.

Karel
Host
Karel

Dobrý den. Mám chytrou televizi od Samsungu asi 6 let starou. Jedinou funkci kterou používám je nahrávání pořadů na externí disk. Toto nahrávání je zakódované pro nepřenositelnost. Chci se zeptat, jestli nahrávání televizí budu moct použít i se set-top boxem DVB-T2. Nebo co bych měl udělat aby to bylo co nejednoduší.
Děkuji za odpověď.

David Urban
Host
David Urban

Dobrý den,koupili jsme si novou tv a po naladění ,dvbt2 programy kostičkovaly,dvb programy v pohodě,vyměnil jsem anténu za modernější a filtrem lte a kostičkování přetrvává.Bydlíme 30 km severně od Prahy a na žižkovkou věž koukám z okna,anténu máme na půdě,nikdy žádný problém nebyl.ještě mě napadlo vyměnit 7let starý koaxiál.obraz nekostičkuje pořád,někdy je kvalita a úroven signálu 100% a někdy i 0%,nevím co to může rušit.Děkuji za radu.

Michal
Host
Michal

Pre-echo, jestli dvb-t fungovalo a teď nefunguje t-2 je to tím.