Poradna: Pozemní vysílání DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Poradna k DVB-T2

Odpovědi na vaše dotazy k pozemnímu vysílání

Časté dotazy

Dá se upravit set-top-box z DVB-T na DVB-T2?

Úprava set top boxu z DVB-T na DVB-T2 není možná. DVB-T2 v kombinací s HEVC je novější technologie, která vyžaduje modernější typ tuneru. Proto nelze jednoduše upravit původní set top box na nový standard.

Bude set-top-box pro DVB-T2 fungovat i u starších typů televizorů?

Set top box pro DVB-T2 může fungovat i u starších televizorů. Pokud máte připojení přes SCART, je na trhu několik přijímačů, například typ: Denver DTB-137H. Pokud Váš televizor SCART nepodporuje, zkuste Zircon FIRE (T2/HEVC), ten se připojuje k starší televizi přes běžný anténní kabel.

Jak budou vysílány regionální zpravodajské pořady České televize. Budou dostupné i v DVB-T2?

Regionální odpojování pořadů České televize je v řešení, definitivní rozhodnutí zatím nepadlo. Možné jsou dva způsoby. Česká televize může regionální signál odpojovat tak jako doposud. Technicky to ale bude možné až poté, co bude definitivně ukončen přechod na DVB-T2. Druhou možností je vysílání všech regionálních mutací ve všech regionech společně, tak jako se to děje na satelitu. Diváci by tak mohli mít na celém území České republiky k dispozici až 3 verze programu ČT 1, které by se lišily regionálním zpravodajstvím.

Bude Česká televize vysílat v DVB-T2 duální zvuk?

Ano, Česká televize deklarovala, že v DVB-T2 bude k některým pořadům vkládat i originální zvukovou stopu. Duální zvuk umožňují všechny typy set-top-boxů pro DVB-T2 už v základní konfiguraci, uživatel tedy nemusí nic složitě nastavovat.

Pořídil jsem si set-top-box pro DVB-T2, ale nefunguje mi HD obraz u Novy ani u Primy. Jak to mám řešit?

Dobrý den, HD vysílání je dostupné pouze u některých programů DVB-T2. Nova s Primou v HD nevysílají, ani to v nejbližší době neplánují. Pokud máte zájem o vysoké rozlišení, doporučujeme zvážit přechod na satelit, IPTV nebo kabelovou televizi.

TIP

Uvažujete o televizi přes internet a rádi byste ji předtím bezplatně vyzkoušeli? Balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

Konkrétní dotazy

Prosím o sdělení, od které doby bude v Karlových Varech vypnuto DVB-T vysílání programů ČT1, ČT2, Nova, Prima.

Vypnutí programů České televize v DVB-T z vysílače Cheb – Zelená hora, který svým signálem zásobuje i Karlovy Vary, se očekává v únoru 2020. Vypnutí komerčního multiplexu 2 by mělo následovat o měsíc později.

TIP
Nenašli jste odpověd na svůj dotaz ani v jedné ze sekcí naši poradny? Kontaktujte nás prostřednictvím dotazovacího formuláře, chatovacího okna nebo přes e-mail na adrese poradna@dvb-t2.cz.

203
Komentujte

avatar
123 Comment threads
80 Thread replies
11 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
142 Comment authors
stanoKdomatysekJindřich ČandaJiří Salavecstefi Recent comment authors
Petr Hrubý
Host
Petr Hrubý

Dobrý den,

prosím o vysvětlení následujícího problému. Máme na chalupě stařičkou televizi Tesla Color 438, která běžně fungovala se set-top-boxem v rámci vysílání DVB-T., televize má scart. Nyní jsem zakoupil set-top-box AB Cryptobox 702T pro DVB-T2. Obě zařízen jsou spojena kabelem scart, nicméně přenos signálu nefunguje, slabě je slyšitelný pouze zvuk. Set-top-box je v pořádku, na druhé novější televizi normálně funguje (také propojení kabelem scart).
Existuje nějaké řešení, nebo je už Tesla Color nepoužitelná.
Děkuji.

Petr Hrubý

Vodičková
Host
Vodičková

Dobrý den,
prosím, jak je to s přechodem na DVB-T2 u bytového domu se společnou anténou? Děkuji.

Milena Lišková
Host
Milena Lišková

Mám 2 televizory, koupila si dva settopboxy. Často mi vypadává signál. Píši. Že je slabý signál, ale když to naskočí tak je signál 100%. Nebo píši že není signál na vstupu. Čím to může být? Děkuji.

Kafková Milena
Host
Kafková Milena

právě jsem napsala dotaz na mail poradna@dvb-t2.cz a MAILER-DAEMON mi vrátil jako nedoručitelné

Eva
Host
Eva

Dobrý den, jaký set-top box bych si měla pořídit, aby bylo možné s ním současně nahrávat i se dívat?
Děkuji Eva

Jarka
Host
Jarka

Dobrý den,

Budou se moci se sttop boxem používat audio sluchátka k televizi? Je to pro mě téměř nutnost – bydlení v bytovém domě, vše je slyšet, nedoslýchavost.
Budou se muset sluchátka připojovat do settop boxu nebo můžou zůstat zapojená tak jak jsou nyní, tzn . přímo v televizi?
Pokud se musí připojit do settop boxu – existují settop boxy s výstupem pro sluchátka (Jack 3.5)?

Děkuji Jarka

Miroslav
Host
Miroslav

Koupil jsem sett obox x-site dv130,zapojil anténu na in,výstup na out a do tel.Po zapnutí by se měl na obrazovce objevit nápis -velcome,nic se neobjeví,co mám dělat?

Petr
Host
Petr

Dobrý den, kdy dojde k vypnutí vysílačů a přechodu na nový standard v Olomouci? Díky

Marie Šámalová
Host
Marie Šámalová

Dobrý den! Mám televizi Sony KDL 32 L 4000 z roku 2008. Jaký set top box mám koupit pro vysílání dvbt2.

Karel Malý
Host
Karel Malý

Vážení, předem děkuji za radu. Nevím si rady s příjmem DVB-T2. Na naši anténu naladím přes 90 programů v DVB-T2 a DVB-T. Ale není mezi nimi kanál 26 (ČT). Situace je taková, že ladíme směrem na Ještěd, ale přibližně 180 stupňů za námi je dokrývač (Chlum), který přebírá signál z 26 kanálu z Ještědu a sám ho na 26 kanálu vysílá (po zpracování s určitým zpožděním, není to jednofrekvenční síť). Oba vysílače mají v naší lokalitě přibližně stejně silný signál a ať otočím anténu kamkoli, vždy se ruší (síla 100 %, kvalita 0 %). Jak se dá taková situace řešit?

Jiří
Host
Jiří

Tluče se Ještěd 26k H, Frýdlant 26k H, a Chlum 26k V, které nejsou v SFN jednofrekvenční síti. K tomu různé odrazy od hor a velkých domů. Problém se objevil v okamžiku zapnutí vysílače Chlum (Profi-Invest), do té doby byl příjem 26k z Ještědu bezvadný. S ostatními kanály z Ještědu není žádný problém (Chlum vysílá pouze 26k). Ale tady stejně NIKDO neporadí. Lze pozvat odbornou firmu, vyměnit jednu anténu za dvě jiné, filtry, zádrže, slučovače atd., hledat lepší umístění a pod. Takže změna vyjde na několik tisíc a stejně to nebude bez vad. A nebo se na ČT nedívat.