Nastavení set-top-boxu - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

SET-TOP-BOXY s DVB-T2

Rady jak rychle nastavit STB.

Nastavení set-top-boxu pro sledování televize v novém standardu DVB-T2 je velmi jednoduché. Důležité je být v pokrytí signálem a vyhledat dostupné programy. Obvykle platí, že pokud jste doposud přijímali televizi DVB-T bez problémů, postačí vám stejná sestava i anténa ke sledování DVB-T2. Jediným novým prvkem je set-top-box s podporou normy DVB-T2 a standardu H.265 (HEVC).

Druhy set-top-boxů pro DVB-T2

V obchodech s elektronikou jsou k dostání set-top-boxy pro všechny typy televizí. S vhodným set-top-boxem naladíte novou generaci televizního vysílání i na nejstarších televizorech, jen musíte zvolit vhodný box, který dokáže zkonvertovat a zobrazit signál právě na vaší televizi.

Zapojení set-top-boxu pro velmi starou televizi (CRT neboli “krabicovou televizi”)

Většina starších televizí, které diváci používali v posledních 15 až 20 letech, má k dispozici scart vstup. Set-top-boxy pro DVB-T2/HEVC s podporou SCART-u jsou k dispozici v cenových relacích od 700 do 900 korun a většina má v balení k dispozici i nový SCART kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i box.
Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce. Některé set-top-boxy však nemusí umět komunikovat v českém jazyce. Zároveň počítejte s tím, že v případě problémů se signálem nebo nedostupnosti signálu není k dispozici nepřetržitá technická podpora, která by podobné problémy řešila. Rádi vám však pomůžeme zde na webu DVB-T2.cz, proto sledujte sekci Poradna, kde zveřejňujeme dotazy od diváků, kteří mohou řešit podobný problém.

Set-top box s modulátorem

Pokud máte starší typ televize, která nemá k dispozici SCARTový vstup ani HDMI, budete potřebovat set-top-box s modulátorem. Naštěstí, i tyto typy jsou k dispozici. Set-top-boxy s modulátorem lze pořídit v cenové relaci do 1000 Kč. Vaši televizi propojíte s tímto zařízením pomocí běžného anténního kabelu. Set-top-box následně “vysílá” analogový televizní signál přímo do vaší televize na předem zvoleném kanále (obvykle 9. kanál).

Po úspěšném propojení set-top-boxu pomocí anténního kabelu jej zapněte a následně spustite nejprve automatické prohledání všech programů na vaší televizi nebo signál vyhledejte ručně. Po úspěšném naladení byste měli na obrazovce vidět hlavní menu set-top-boxu i s instrukcemi. Pak můžete přistoupit k ladění programů přímo na ovladači vašeho set-top-boxu.

Upozorňujeme, že použití set-top-boxu s modulátorem je pouze krajní řešení pro domácnosti s velmi starou televizí. Kvalita těchto modulátorů je ve většině případů velmi mizerná, což se projeví na výsledné kvalitě obrazu. Koupi těchto boxů proto doporučujeme pouze v případech, kdy předmětnou televizi používáte “svátečně”.

Zapojení set-top-boxu pro modernější televizi (LCD/Plazma TV s HDMI vstupem)

U modernějších televizí je postup mnohem jednodušší. Ve většině případů, kdy má televize HDMI vstup, postačí koupit propojovací tzv. HDMI kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Zároveň je předpoklad, že HDMI kabel byl součástí balení televize když jste ji zakoupili. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i set-top-box. Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top-boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce a zvolit automatické ladění.

Set-Top box s nahráváním

Dražší set-top-boxy umožňují nahrávat aktuálně sledovaný program. Jsou obvykle dva druhy set-top-boxů.

  • S integrovaný pevným diskem
  • S USB portem umožňující nahrávat pořady na externí disk nebo USB flash disk

Set-top-boxy s integrovaným pevným diskem jsou obvykle dražší. Záznam probíhá na pevný disk uvnitř zařízení. Nahraný pořad lze obvykle sledovat pouze skrze zařízení.

Boxy s USB portem zaznamenávají nahrávky na libovolný USB flash disk. Délka nahrávky závisí na velikosti flashdisku. Minimem je 2 GB flashdisk. Bezproblémové nahrávání programů na externí úložiště, tedy bez nutnosti jakýchkoliv dalších připojených zařízení – jako to umožňují například služby TV přes internet – tyto set-top boxy bohužel nevědí.

TIP:

Pokud nechcete přijít o žádný program a preferujete zpětné shlédnutí vysílaných pořadů, doporučujeme vám poohlédnout se po službách nabízejících Televizi přes internet.  Ty Vám umožňují bez omezení sledovat libovolný program na libovolném kanále až několik dní zpětně. K nahrávání Vašeho oblíbeného programu nepotřebujete připojit žádnou externí paměť, vše se Vám nahrává na externí úložiště poskytovatele. Tyto služby ovšem vyžadují dostatečně rychlé internetové připojení v domácnosti. Internetovou televizi na zkoušku a balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

130
Komentujte

avatar
68 Comment threads
62 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
73 Comment authors
HommardMabel SmithMartinAlexandr RaděvVendulka Recent comment authors
Alžběta
Host
Alžběta

Hraju na set top box DVB – T2 už vic jak rok vše v pohodě, nyní mi před týdnem vysadily všechny stanice Nový, a za 3 dny na to vše hny Primy i ČT, ostatním sousedům pozemní vysílání funguje přes společnou anténu, kde byohl být problém,… Anténu jsem kontrolovala, ta je v pořádku, nikde nic přerušeno není

Alžběta
Host
Alžběta

Ještě jsem zapomněla zmínit, že TV stanice Barrandova mi jdou někdy to začne lehce chrcet, ale přestane to a zase to naskočí, někdy se i u těchto stanic objeví žádný signál. Moc děkuji za radu.

Jiří z HK
Host
Jiří z HK

dobrý den potřebuji zjistit jak zobrazit na TV PHILIPS ůdaje o vysílaném kanálu……..po přeladění STP jsem přišel o stanice NOVA ACTIION, JOJ FAMILY…..a chtěl bych je do STP zadat ručně….děkuji

Martin
Host
Martin

Dobrý den, chtěl byh zkusit propojit STB Zircon Fire(s modulátorem) s televizí Junosť 402b, ale po připojení k televizi ručně ladím jako na rádiu, ale nemůžu ten STB nikde naladit. Nějaké rady?

Vašků
Host
Vašků

Junosť má TV tuner v normě SECAM a set topbox PAL.

Radka
Host
Radka

Proč mi setobox při přepínání programů neukazuje čísla programů na setobox, ale všude mám C000?

Soňa Geršiová
Host
Soňa Geršiová

Mám set top box a když dám automatické ladění, tak se mne to ptá: vyhledání sítě – ano, ne , potom vyhledávat pouze volné programy – ano, ne. Co mám zadat?
Máme společnou TV anténu a nenaladí se mi Barrandov TV. V čem je chyba?

Vašků
Host
Vašků

Vyhledání sítě ANO, volné programy ANO. Poptejte se u sousedů zda přijímají Barrandov, jestli ano, nalaďte svůj set topbox u nich, a uvidíte.

Ivan
Host
Ivan

Máme televizi s pokojovou anténou a set top boxem. Do včerejška jsme naladil programy Novy. Od dnešního dne je nelze naladit. Když jsem dal automatické ladění, naladil jsem 20 stanic, ale Novu žádnou. Můžete mi prosím poradit, v čem je problém? Bydlíme v Brně.

Vašků
Host
Vašků

Přechod na nové TV vysílání DVB-T2. Pokojová anténa není vhodná pro kvalitní příjem TV.

Martin
Host
Martin

Mám propojenou televizi a set top box přes SCART. Vše funguje jak má, ale obraz je černobílý. V čem je problém, nemůžu na to přijít.

Vašků
Host
Vašků

Zkuste v menu jak set topboxu tak i TV najít nastavení obrazu, jestli nejsou barvy staženy k nule, když nepomůže ani návrat do továrního nastavení vyměňte SCART kabel za kvalitnější, může mít velký útlum signálu.

Leona indreiova
Host
Leona indreiova

Máme problém třeba dětský program D reklamy jsou Česky ale pohádky v cizím jazyce kde je chyba

Vašků
Host
Vašků

Problém bude někde v nastavení jazyků, když nic nepomůže, zvolte v menu návrat do továrního nastavení, to by mohlo pomoci.

Andrea
Host
Andrea

Dobrý den, dá se na stb zircon air přenastavit obraz, aby byl bez “true motion”? Nemůžu se koukat na filmy, protože všechno vypadá jako televizní inscenace. Na televizi to mám vypnuté a přehrávání filmů z externího disku funguje normálně.
Děkuji
(asi jsem poslala ten samý dotaz dvakrát)

Vašků
Host
Vašků

Zkuste v menu stb zvolit návrat do továrního nastavení, to by mihlo pomoci.

Radim Burget
Host
Radim Burget

Dobrý den, po zapojení set top boxu a automatickém ladění se bohužel nenaladil ani jeden program ČT. Můžete mi poradit?

Vašků
Host
Vašků

Nepíšete jakou používáte anténu, ta je totiž pro kvalitní příjem klíčová. Zkuste s ní zaexperimentovat, změnit směrování, umístění a tak.