Nastavení set-top-boxu - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

SET-TOP-BOXY s DVB-T2

Rady jak rychle nastavit STB.

Nastavení set-top-boxu pro sledování televize v novém standardu DVB-T2 je velmi jednoduché. Důležité je být v pokrytí signálem a vyhledat dostupné programy. Obvykle platí, že pokud jste doposud přijímali televizi DVB-T bez problémů, postačí vám stejná sestava i anténa ke sledování DVB-T2. Jediným novým prvkem je set-top-box s podporou normy DVB-T2 a standardu H.265 (HEVC).

Druhy set-top-boxů pro DVB-T2

V obchodech s elektronikou jsou k dostání set-top-boxy pro všechny typy televizí. S vhodným set-top-boxem naladíte novou generaci televizního vysílání i na nejstarších televizorech, jen musíte zvolit vhodný box, který dokáže zkonvertovat a zobrazit signál právě na vaší televizi.

Zapojení set-top-boxu pro velmi starou televizi (CRT neboli “krabicovou televizi”)

Většina starších televizí, které diváci používali v posledních 15 až 20 letech, má k dispozici scart vstup. Set-top-boxy pro DVB-T2/HEVC s podporou SCART-u jsou k dispozici v cenových relacích od 700 do 900 korun a většina má v balení k dispozici i nový SCART kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i box.
Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce. Některé set-top-boxy však nemusí umět komunikovat v českém jazyce. Zároveň počítejte s tím, že v případě problémů se signálem nebo nedostupnosti signálu není k dispozici nepřetržitá technická podpora, která by podobné problémy řešila. Rádi vám však pomůžeme zde na webu DVB-T2.cz, proto sledujte sekci Poradna, kde zveřejňujeme dotazy od diváků, kteří mohou řešit podobný problém.

Set-top box s modulátorem

Pokud máte starší typ televize, která nemá k dispozici SCARTový vstup ani HDMI, budete potřebovat set-top-box s modulátorem. Naštěstí, i tyto typy jsou k dispozici. Set-top-boxy s modulátorem lze pořídit v cenové relaci do 1000 Kč. Vaši televizi propojíte s tímto zařízením pomocí běžného anténního kabelu. Set-top-box následně “vysílá” analogový televizní signál přímo do vaší televize na předem zvoleném kanále (obvykle 9. kanál).

Po úspěšném propojení set-top-boxu pomocí anténního kabelu jej zapněte a následně spustite nejprve automatické prohledání všech programů na vaší televizi nebo signál vyhledejte ručně. Po úspěšném naladení byste měli na obrazovce vidět hlavní menu set-top-boxu i s instrukcemi. Pak můžete přistoupit k ladění programů přímo na ovladači vašeho set-top-boxu.

Upozorňujeme, že použití set-top-boxu s modulátorem je pouze krajní řešení pro domácnosti s velmi starou televizí. Kvalita těchto modulátorů je ve většině případů velmi mizerná, což se projeví na výsledné kvalitě obrazu. Koupi těchto boxů proto doporučujeme pouze v případech, kdy předmětnou televizi používáte “svátečně”.

Zapojení set-top-boxu pro modernější televizi (LCD/Plazma TV s HDMI vstupem)

U modernějších televizí je postup mnohem jednodušší. Ve většině případů, kdy má televize HDMI vstup, postačí koupit propojovací tzv. HDMI kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Zároveň je předpoklad, že HDMI kabel byl součástí balení televize když jste ji zakoupili. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i set-top-box. Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top-boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce a zvolit automatické ladění.

Set-Top box s nahráváním

Dražší set-top-boxy umožňují nahrávat aktuálně sledovaný program. Jsou obvykle dva druhy set-top-boxů.

  • S integrovaný pevným diskem
  • S USB portem umožňující nahrávat pořady na externí disk nebo USB flash disk

Set-top-boxy s integrovaným pevným diskem jsou obvykle dražší. Záznam probíhá na pevný disk uvnitř zařízení. Nahraný pořad lze obvykle sledovat pouze skrze zařízení.

Boxy s USB portem zaznamenávají nahrávky na libovolný USB flash disk. Délka nahrávky závisí na velikosti flashdisku. Minimem je 2 GB flashdisk. Bezproblémové nahrávání programů na externí úložiště, tedy bez nutnosti jakýchkoliv dalších připojených zařízení – jako to umožňují například služby TV přes internet – tyto set-top boxy bohužel nevědí.

TIP:

Pokud nechcete přijít o žádný program a preferujete zpětné shlédnutí vysílaných pořadů, doporučujeme vám poohlédnout se po službách nabízejících Televizi přes internet.  Ty Vám umožňují bez omezení sledovat libovolný program na libovolném kanále až několik dní zpětně. K nahrávání Vašeho oblíbeného programu nepotřebujete připojit žádnou externí paměť, vše se Vám nahrává na externí úložiště poskytovatele. Tyto služby ovšem vyžadují dostatečně rychlé internetové připojení v domácnosti. Internetovou televizi na zkoušku a balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

130
Komentujte

avatar
68 Comment threads
62 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
73 Comment authors
HommardMabel SmithMartinAlexandr RaděvVendulka Recent comment authors
Hommard
Host
Hommard

Interest

Mabel Smith
Host
Mabel Smith

Hallo zusammen! Als ich mit meiner Masterarbeit begann, fühlte ich mich völlig überfordert und wusste nicht, wo ich anfangen sollte. Ein Freund empfahl mir die Ghostwriter Agentur für Studierende, bekannt als Akademily, und ich entschied mich, ihre Unterstützung in Anspruch zu nehmen. Ihr Master-Coaching war genau das, was ich brauchte. Die Experten halfen mir bei der Auswahl eines passenden Themas, erstellten eine detaillierte Gliederung und begleiteten mich während des gesamten Schreibprozesses. Sie standen mir auch bei der Vorbereitung meiner Präsentation zur Verteidigung meiner Arbeit zur Seite. Dank ihrer professionellen Hilfe konnte ich meine Masterarbeit erfolgreich abschließen und verteidigen. Wenn ihr… Číst vice »

Martin
Host
Martin

Dobrý den mám ecg televizi z se starým dvbt chtěl zapojit setobox ale nejde mi tam televize nemá scart ani hdmi na jen přípojku AV Out a coaxial poradíte mi jak na to na jinou televizi nemám peníze moc prosí za radu

Alexandr Raděv
Host
Alexandr Raděv

Dobrý den, mám problém s připojením setoboxu Mascom k TV Panasonic TH-42PZ8ES. Po zapnutí TV a setoboxu se objeví základní obrazovka a naladí se stanice. Televizor funguje asi hodinu a pak přestane jet a setoboxse už nehlásí.Toto se mi stalo již dvakrát i s jiným televizorem Panasonic. Zkoušel jsem různé vstupy HDMI, ale nepomáhá to.

Vendulka
Host
Vendulka

podařilo se mi vypnout set-to-box a nejde znovu zapnout ani ručně ani ovladačem . Co mám udělat ? děkuji

Vendulka
Host
Vendulka

podařilo se mi vypnout set-to-box a nejde znovu zapnout ovladačem . Co mám udělat ? děkuji za rady

Jaroslav
Host
Jaroslav

jak nastavit čas na setoboxu strong

Václav
Host
Václav

Dobrý den, mám dotaz – mám cca 1,5 roku, jako 2020, STB TESLA TE 300. Jeden den ukazovala TV normálně a teď je najednou obraz černobílý, nikdo s ničím nemanipuloval. TV přijímačem to nebude, když dám něco z menu TV, tak je to barevné.