Nastavení set-top-boxu - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

SET-TOP-BOXY s DVB-T2

Rady jak rychle nastavit STB.

Nastavení set-top-boxu pro sledování televize v novém standardu DVB-T2 je velmi jednoduché. Důležité je být v pokrytí signálem a vyhledat dostupné programy. Obvykle platí, že pokud jste doposud přijímali televizi DVB-T bez problémů, postačí vám stejná sestava i anténa ke sledování DVB-T2. Jediným novým prvkem je set-top-box s podporou normy DVB-T2 a standardu H.265 (HEVC).

Druhy set-top-boxů pro DVB-T2

V obchodech s elektronikou jsou k dostání set-top-boxy pro všechny typy televizí. S vhodným set-top-boxem naladíte novou generaci televizního vysílání i na nejstarších televizorech, jen musíte zvolit vhodný box, který dokáže zkonvertovat a zobrazit signál právě na vaší televizi.

Zapojení set-top-boxu pro velmi starou televizi (CRT neboli “krabicovou televizi”)

Většina starších televizí, které diváci používali v posledních 15 až 20 letech, má k dispozici scart vstup. Set-top-boxy pro DVB-T2/HEVC s podporou SCART-u jsou k dispozici v cenových relacích od 700 do 900 korun a většina má v balení k dispozici i nový SCART kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i box.
Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce. Některé set-top-boxy však nemusí umět komunikovat v českém jazyce. Zároveň počítejte s tím, že v případě problémů se signálem nebo nedostupnosti signálu není k dispozici nepřetržitá technická podpora, která by podobné problémy řešila. Rádi vám však pomůžeme zde na webu DVB-T2.cz, proto sledujte sekci Poradna, kde zveřejňujeme dotazy od diváků, kteří mohou řešit podobný problém.

Set-top box s modulátorem

Pokud máte starší typ televize, která nemá k dispozici SCARTový vstup ani HDMI, budete potřebovat set-top-box s modulátorem. Naštěstí, i tyto typy jsou k dispozici. Set-top-boxy s modulátorem lze pořídit v cenové relaci do 1000 Kč. Vaši televizi propojíte s tímto zařízením pomocí běžného anténního kabelu. Set-top-box následně “vysílá” analogový televizní signál přímo do vaší televize na předem zvoleném kanále (obvykle 9. kanál).

Po úspěšném propojení set-top-boxu pomocí anténního kabelu jej zapněte a následně spustite nejprve automatické prohledání všech programů na vaší televizi nebo signál vyhledejte ručně. Po úspěšném naladení byste měli na obrazovce vidět hlavní menu set-top-boxu i s instrukcemi. Pak můžete přistoupit k ladění programů přímo na ovladači vašeho set-top-boxu.

Upozorňujeme, že použití set-top-boxu s modulátorem je pouze krajní řešení pro domácnosti s velmi starou televizí. Kvalita těchto modulátorů je ve většině případů velmi mizerná, což se projeví na výsledné kvalitě obrazu. Koupi těchto boxů proto doporučujeme pouze v případech, kdy předmětnou televizi používáte “svátečně”.

Zapojení set-top-boxu pro modernější televizi (LCD/Plazma TV s HDMI vstupem)

U modernějších televizí je postup mnohem jednodušší. Ve většině případů, kdy má televize HDMI vstup, postačí koupit propojovací tzv. HDMI kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Zároveň je předpoklad, že HDMI kabel byl součástí balení televize když jste ji zakoupili. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i set-top-box. Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top-boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce a zvolit automatické ladění.

Set-Top box s nahráváním

Dražší set-top-boxy umožňují nahrávat aktuálně sledovaný program. Jsou obvykle dva druhy set-top-boxů.

  • S integrovaný pevným diskem
  • S USB portem umožňující nahrávat pořady na externí disk nebo USB flash disk

Set-top-boxy s integrovaným pevným diskem jsou obvykle dražší. Záznam probíhá na pevný disk uvnitř zařízení. Nahraný pořad lze obvykle sledovat pouze skrze zařízení.

Boxy s USB portem zaznamenávají nahrávky na libovolný USB flash disk. Délka nahrávky závisí na velikosti flashdisku. Minimem je 2 GB flashdisk. Bezproblémové nahrávání programů na externí úložiště, tedy bez nutnosti jakýchkoliv dalších připojených zařízení – jako to umožňují například služby TV přes internet – tyto set-top boxy bohužel nevědí.

TIP:

Pokud nechcete přijít o žádný program a preferujete zpětné shlédnutí vysílaných pořadů, doporučujeme vám poohlédnout se po službách nabízejících Televizi přes internet.  Ty Vám umožňují bez omezení sledovat libovolný program na libovolném kanále až několik dní zpětně. K nahrávání Vašeho oblíbeného programu nepotřebujete připojit žádnou externí paměť, vše se Vám nahrává na externí úložiště poskytovatele. Tyto služby ovšem vyžadují dostatečně rychlé internetové připojení v domácnosti. Internetovou televizi na zkoušku a balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

130
Komentujte

avatar
68 Comment threads
62 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
73 Comment authors
HommardMabel SmithMartinAlexandr RaděvVendulka Recent comment authors
Klara
Host
Klara

Dobrý den zapnu set top box na Dvbt2 a vše v pořádku ale když chci přidat hlasitost na TV tak se mě vše vypne nevíte proč děkuji Vaclavikova

Vašků
Host
Vašků

Zkuste ovládat hlasitost TV pouze ovladačem k settop boxu, to jde také. Možná se jedná o interferenci ovladačů, je to sice málo pravděpodobné, ale možné.

Milena
Host
Milena

Dobrý den, mám od listopadu set top box maxxo t2 hevc/h.265. Do nedávna fungovalo vše v pořádku. Ale asi poslední dva měsíce na televizi najednou vypadle obraz a naskočí “žádný signál”. Musím box vypnout a zase zapnout a potom to zase naskočí. Stává se to čím dál častěji, nyní každých 10-15 minut. Box je dost horký. Je to boxem nebo signálem? V domě je společná anténa, ostatní žádný problém nemají. Děkuji, M.

Vašků
Host
Vašků

Poproste hodné sousedy a vyzkoušejte přístroj u nich, když se bude závada opakovat, reklamujte.

Mirek
Host
Mirek

Zdravím !
Mám asi 6 let starou tel. LG, do teď bez problémů fungovala na obyč. pokoj. anténu bez zesilovače a po připojení této antény na receiver Strong srt 8541 fta, se vůbec nic neobjeví na obrazovce- na displeji Strongu svítí napiš NULL..? Je možné, ze nemá receiver signál z antény a musím k tomu shánět i novou anténu ?
Díky M.

Vašků
Host
Vašků

Pokud se nic neobjeví na obrazovce, nepřijímá TV signál ze settop boxu, pokud settop box nenaladí žádný program, je problém v anténě.

Jirka
Host
Jirka

Dobrý den,
mam televizi Samsung UE46F6400AKXXH. Když jsem ji kupoval myslel jsem, že budu mít v budoucnu vyřešen problém s DVBT2, ale ono bohužel.
Jaký SetTopBox by jste mi doporučili abych ho mohl připojit na wifi, měl by HbbTV a hodilo by se i společné ovládání přes HDMI CEC. Chtěl bych ho dát za televizi, takže aby měl případně IR čidlo dálkového ovládání.

Předem děkuji za odpověď.

Mag
Host
Mag

Dobrý den,

jak je možné, že v Brně Novém Lískovci dál fungují po vypnutí vysílače i bez set top boxu Nova, Barrandov, Prima a jejich varianty i třeba Relax, Šlágr TV a ČT kanály vůbec nejdou? Myslela jsem, že se to stopne všechno.

Děkuji za odpověď

Vašků
Host
Vašků

Pokud tyto programy nemají v logu stanice T2 budou brzy vypnuty.

Roman
Host
Roman

zdravím,
mam setobox SENCOR TV samsumg zapojeno HDMI…
Setobox vyhledal cca 150 programů v několika formátech,
ale ČT 1,2 nejde. Vše ostatní jede
Prosím o radu, kde je zakopaný pes…
předem dík

Vašků
Host
Vašků

Problém v těchto případech bývá na 99% v anténě.

Martin
Host
Martin

Dobrý den,
mám settopbox zn. Emos 190 S, TV Samsung.
Všechno správně zapojený HDMI kabelem. Na TV naladěný správný HDMI vstup.
Přesto nenaskočí úvodní obrazovka settopboxu a píše to že není žádný signál.
Zkoušel jsem všechny vstupy HDMI i SCART ale nic nefunguje.

Martin
Host
Martin

Ještě připomenu že mám kabelovou TV od místního poskytovatele.

noname
Host
noname

Zdravím, pro klasické pozemní vysílání (tzn. příjem signálu přes televizní anténu) potřebujete přístroj s tunerem DVB-T, nově tedy DVB-T2 (kde T = terrestrial, česky pozemní). Pro příjem kabelového signálu potřebujete přístroj s tunerem DVB-C (kde C = cable, česky kabelový), a pro příjem satelitního signálu potřebujete přístroj s tunerem DVB-S nebo DVB-S2 (kde S = satellite, česky satelitní). Takže pokud máte kabelovou TV od místního poskytovatele, potřebujete zařízení s tunerem DVB-C, které umí zpracovat kabelový signál. STB EMOS EM190-S podle rychlého prolistování na internetu má pouze tuner DVB-T2, tzn. můžete s ním přijímat pozemní vysílání přes anténu, ale nemá DVB-C… Číst vice »

Martin
Host
Martin

Dobrý den, díky za vyčerpávající odpověď. Vesměs tak všechno vím, ale problém bude asi jinde. Na televizi samozřejmě tuner s DVB-C mám. Kabelovku pořád chytám dál, akorát teď s přechodem na DVB-T2 zmizely stanice ČT (a do měsíce mají zmizet další Nova, Prima atd.) . Proto jsem zakoupil STB s Dvbt2 v domnění že to tímhle vyřeším. Bohužel ne.

Martin
Host
Martin

Tak už to jede…. V TV jsem musel přepnout z antény na kabel.

Robert
Host
Robert

Dobrý den, chci se zeptat mám setobox Tesla TE-310, do středy mi šel v pohodě, naladěné kanály DVB-T2, od čtvrtka mi nejde ani jeden kanál, přitom když sem to vyhledával při prvním dnu když sem ho koupil, kanály přes DVB-T2 fungovali, od čtvrtka mi ani v menu setoboxu nedá výběr ladění DVB-T2 ale jenom DVB-T kde je chyba nebo se něco stalo ?

Vašků
Host
Vašků

Neznám přesně menu tohoto přístroje, ale zkuste následující:
Jestli je v menu možnost vrátit tovární nastavení, zvolte to. Když ne, vytáhněte jej přes noc ze zásuvky a ráno znovu spusťte ladění.

Magdalena
Host
Magdalena

Dobry den rada bych se zeptala,mam televizi a k tomu seťouš. 🙂 a sem tam mi nektere programy jdou a sm tam ne vzdy musim nove preladit, cim by to mohlo byt?

Vašků
Host
Vašků

Problém bude v anténě, máte slabý signál.

kaci
Host
kaci

prosim o pomoc mam televizy Hyundai dnes sem si koupila septop box TESLA TE310 po zapojeni HDMI kabelu a anteny se sice rozsviti eptopbox na displeji jsou 0000 ale nesviti kontrolka signalu a na televizi mi to stale pise …skontrolujte pripojeni anteny …prosim o pomoc co mam delat uz se tu stim rozciluju 4h jinej septopbox jiny znacky jsem uz dnes vracela delal to stejny dekuji

Vašků
Host
Vašků

Na televizi musíte navolit příslušný HDMI vstup ke kterému je připojen set topbox aby televize věděla odkud má přijímat signál. Bude na to tlačítko na dálkovém ovladači nebo se toto volí v menu TV.