Poradna - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2
Vyberte stránku

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

PoRADNA

Poradna k DVB-T2, satelitní televizi, internetové televizi a kabelovému příjmu

Máte dotaz týkající se televizního příjmu? Nevíte si rady s výběrem vhodného TV přijímače, antény nebo set-top-boxu? Napište do naší poradny. Na vaše dotazy rád odpoví Juraj Koiš, odborný spolupracovník webu DVB-T2.cz. V minulosti vedl oficiální státní informační web k přechodu z analogového na digitální vysílání. Nyní je šéfredaktorem webu TVKOMPAS.cz, kde píše o perspektivních televizních službách.

Předtím než položíte svůj dotaz, podívejte na zodpovězené dotazy v následujících sekcích:

Televize přes internet – IPTV

Satelitní televize

Pozemní vysílání (DVB-T2)

Kabelová televize

Nové otázky pokládejte prostřednictvím chatovacího okna – vpravo v dolní části obrazovky.

Nezapomeňte uvést místo, kde se snažíte televizi naladit, jaký typ digitálního přijímače a antény používáte, případně zda využíváte placené televizní služby (satelit, IPTV, kabel). Bez těchto podrobností vám nebudeme moci fundovaně odpovědět.

TIP

Uvažujete o televizi přes internet a rádi byste ji předtím bezplatně vyzkoušeli? Balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

141
Komentujte

avatar
67 Comment threads
74 Thread replies
9 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
73 Comment authors
Vit Ondřej StraníkAlenaZubásekDavidMichal Recent comment authors
Ladislav
Host
Ladislav

Dobrý den, mám dotaz ohledně DVBT-2 a příjem kanálu 26. Mám anténu Fuba a settobox Sencor SDB 520T. Anténa je natočená na Ostravu a hned vedle mám vysílač Lysí hora, na kterou vidím. Ostrava je vzdálená cca 40km. Problém mám jediný a to s příjmy české televize v HD. Problém mi někdy nastane, že když přepínám na settoboxu programy komerčních stanic a pak se zase vrátím na programy české televize, tak někdy ty pořady nevidí, zvuk ani obraz nejde, jen titulky pořadu. Stává se mi to občas. Signál je ale OK, protože, když se dívám na nějaký kanál české televize… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

Zkuste znovu na set topboxu programy naladit, popřípadě pootočte s anténou, nelze ani vyloučit závadu set topboxu.

Vašků
Host
Vašků

Ještě mě napadlo, před novým naladěním, vytáhněte přes noc set topbox ze zásuvky aby se kompletně restartoval, toto někdy pomůže vyřešit záludné závady.

ladislav
Host
ladislav

Vyzkouším a dám zítra vědět, zatím díky. Jinak dnes ještě vyzkouším jiný set topbox a uvidíme jak se to bude chovat.

Ladislav
Host
Ladislav

Tak vytáhnutím ze zásuvky přes noc nepomohlo i restart. Vyzkoušel jsem ale druhý set topbox a s pořady ČT nemám problémy – vždy se mi zobrazují. Bohužel ale nemohu ho moc použít, protože kvalita signálu polských stanic mi hlásí 0, ale na tom setoboxu, kde mi občas nejdou pořady ČT mám kvalitu signálu kolem 60% a obraz drží. Každopádně asi bude problém s tím set topboxem, i když je starý cca 2 měsíce. Každopádně shrnutí pro ostatní – není set topbox jako set topbox a vybrat ten správný je opravdu oříšek. O tom, že některé staré filmy vidíme v DVBT-2… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

3 set topbox vám asi nepomůže. problém je v anténě, přijímáte současně signál z více směrů a podle citlivosti jednotlivých tunerů a momentální síle signálu je výsledek jaký je.

ladislav
Host
ladislav

Díky a nějaké doporučení antény? Už jsem měl 2 a se stejným výsledkem. Jednou xcolorku a pak tu Fubu – rok stará. Jinak na tom druhém set topboxu co mám v záloze mi právě zase programy ČT jdou, kromě některých PL programů, které jsem zase chytal na tom prvním STB čemuž nerozumím. A ještě jedná poznámka, jak čtu na různých fórech na 26 kanále obecně, kde vysílá ČT programy mají také někteří problémy. Něco asi stát nebo ČTÚ nepodchytil. U ostatních komerčních stanic co jsou na DVBT-2 běží bezproblémů.

Vašků
Host
Vašků

Toto na dálku nevyřešíme, pozvěte si specializovaného anténáře který vše proměří a navrhne odpovídající řešení.

S.Končitíková
Host
S.Končitíková

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda televize LG 32LJ510U má dvb-t2 či nikoli?
Zda-li si zakoupit set-top-box a jaký by jste mi doporučili k dané televizi?
Bydlím v panelové jednotce.
Děkuji a odpověď.

Vašků
Host
Vašků

Podle stránek výrobce má tento přístroj DVB-T2 a již nic dalšího nepotřebujete.
https://www.lg.com/cz/televizory/lg-32LJ510U

Danuta Štrougalová
Host
Danuta Štrougalová

Dobrý den! Poprosím o informaci, zda televize Samsung UE40D5000 a Samsung LE32B650T2W potřebuje mezi anténou zn OPTEX ještě setobox?
Zatím nám to nechodí….děkujeme moc za odpověď.

Vašků
Host
Vašků

U obou televizí budete potřebovat set topbox a připojovací HDMI kabel.

Tomáš Prichazka
Host
Tomáš Prichazka

Dobrý den, po připojení set top boxu k TV naladíme pouze programy ČT v HD kvalitė. Ostatní jako Nová,Prima apod pouze klasika. Přitom ve vedlejší místnosti,kde je novější TV s přijmem DVB-T2 programy jdou. Může být problém v koax kabelu? Děkuji.

Vašků
Host
Vašků

Nepíšete jakou používáte anténu, jestli pokojovou, tak je problém tady, jestli společnou tak útlum signálu může způsobit i koaxiální kabel, je to možné.

Tomas
Host
Tomas

Jedná se o společnou anténu v bytové jednotce.

Vašků
Host
Vašků

Televize prohoďte mezi sebou a jestli se situace nezmění, je to kabelem.

Petr
Host
Petr

Nemůžu naladit Primu a Primu Cool, ostatní programy jdou, některé se však sekají. V čem je problém? Anténa, nebo set top box?Díky

Vašků
Host
Vašků

Sekání programů způsobuje slabý signál, rovněž absence některých stanic bude tento důvod.

Petr
Host
Petr

Děkuji. Takže když je to ze společné antény baráku, kdy předtím šlo vše v pohodě, tak je tedy problém v anténě, nebo v kabelu? Aktuálně mi nejde Prima, Prima Cool, Prima1 a Nova Cinema. Některé programy se semtam sekají. Jde mi o to, s kým, nebo jak to mám řešit.

Vašků
Host
Vašků

Problém může být i ve velkém útlumu připojovacího kabelu, zeptejte se sousedů zda mají stejný problém. Když ne, vyměňte kabel, když ano, kontaktujte toho komu platíte měsíční poplatky ať se o vás postará.

J.Bryscejn
Host
J.Bryscejn

Dobrý den, mám televizor Philips 32PFL5605H/12, vysílání přijímám přes místní kabelovku (https://www.katro.cz/). Po přechodu na DVB-T2 mi funguje jen asi 2/3 programů ze zaplacené služby. Provozovatel tvrdí, že si musím koupit set-top box, aby mi fungovaly všechny. Trochu mi to hlava nebere, podle některých informací by se u kabelovek nemělo vlastně v souvislosti s přechodem nic řešit, pochopil bych i to, kdyby mi nefungovalo nic ( a proto bych potřeboval ten set-top box). Takhle mi to nedává moc smysl. Nevěděli byste, co v tom vězí, a jestli s tím jde něco podniknout? Díky za odpověď. JB

Vašků
Host
Vašků

Kabelovce platíte měsíčně poplatek, jste jejím zákazníkem, tak se o vás musí postarat.
Kdyby bylo nejhůře, kupte set topbox přes internet a kdyby nepomohl, můžete jej do 14 dnů vrátit. Ještě se poptejte u sousedů, jak problém řeší oni.

J.Bryscejn
Host
J.Bryscejn

Děkuji za odpověď, můj dotaz směřoval na to, jestli je k tomu (fungování jen části stanic) důvod primárně z technického hlediska. Že jde o nějakou “vyčůranost” ze strany provozovatele kabelovky, je můj zatím nepotvrzený pocit. Když jsem zkoušel přeinstalovat stanice, měl jsem na výběr z dvou možností příjmu signálu: Anténa (DVB-T) nebo Kabel (DVB-C). U kabelovky bych z logiky věci použil DVB-C, ale to mi nenaladilo nic, DVB-T výše uvedené cca 2/3 stanic. Možná je zakopaný pes v tomhle. Kabelovka by se asi měla postarat, ale mám nepotvrzené zprávy, že se s ní kvůli tomu neúspěšně přetahuje i místní bytová… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

To je opravdu divné, že na C nenaladíte nic, to vypadá jako by jste na koax kabelovky ladil pozemní vysílání což je za určitých okolností možné. Zkuste zastrčit do anténního vstupu televize pozemní anténu nebo přinejhorším delší drát a spusťte ladění které porovnejte s naladěnou kabelovkou ( počet a výběr programů).
Zkuste také pohrozit výpovědí, to někdy pomáhá nebo kupte set topbox a ještě tím ušetříte měsíční poplatky.

j. Bryscejn
Host
j. Bryscejn

To, že by mi koax kabelovky mohl fungovat jako anténa bych asi vyloučil i bez zkoušky. Bydlím v takovém údolíčku, kde je rádiový stín (jestli je to správný výraz). Dokud jsem přijímal pozemní vysílání, bylo to přes retlansačku nad městem (nevím jestli ještě vůbec funguje), anténu jsem měl na štítu (čili asi o 4 m výš) a signál ani tak tehdy nebyl nic moc. Pokud se pamatuji, tak mne to, že hledání stanic je přes T a ne C zarazilo už při přechodu na DVB-T. Tehdy ale fungovalo vše, co jsem měl zaplaceno. Děkuji za váš čas a vědomosti. J.… Číst vice »

Zdeněk Fiala
Host
Zdeněk Fiala

všem kolem i nám se seká televize,obraz zvuk kdy se to vyřeší

Stáńa
Host
Stáńa

dobrý den ,mám dotaz mám settobox ,může být chyba v něm když obraz bývá “rozkostičkovaný ” ?

Vašků
Host
Vašků

Ne, ne, kostičkovaný obraz znamená slabý signál. Problém je v anténě.

Václav Pecka
Host
Václav Pecka

Dobrý den!
V místě mého bydliště (Větrovy u Tábora) nelze naladit Jihočeskou TV (informaci, že “signál je šířen ve čtvrtém multiplexu (MUX 4) zemským digitálním televizním vysíláním”) znám, ale přestože jsem zakoupil dva různé typy “setobů”, nelze Jihočeskou TV naladit…!!!
Přitom žádný problém není např. s TV Šlágr…atd. Oba “setoboxy” při automatickém vyhledávání najdou až 60 TV programů, ale Jihočeskou TV nikoliv.

Vašků
Host
Vašků

Těžko radit na dálku, zkuste se poptat u sousedů případně naladit set topbox u nich. Vypadá to na problém v anténě.

Petra Kuchařová
Host
Petra Kuchařová

Dobrý den, má prosím přepínání na DVB.T2 na příjem zvuku?vypadává nám zvuk na TV Prima.
Děkuji. (Frýdek-Místek)