Poradna: Pozemní vysílání DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Poradna k DVB-T2

Odpovědi na vaše dotazy k pozemnímu vysílání

Časté dotazy

Dá se upravit set-top-box z DVB-T na DVB-T2?

Úprava set top boxu z DVB-T na DVB-T2 není možná. DVB-T2 v kombinací s HEVC je novější technologie, která vyžaduje modernější typ tuneru. Proto nelze jednoduše upravit původní set top box na nový standard.

Bude set-top-box pro DVB-T2 fungovat i u starších typů televizorů?

Set top box pro DVB-T2 může fungovat i u starších televizorů. Pokud máte připojení přes SCART, je na trhu několik přijímačů, například typ: Denver DTB-137H. Pokud Váš televizor SCART nepodporuje, zkuste Zircon FIRE (T2/HEVC), ten se připojuje k starší televizi přes běžný anténní kabel.

Jak budou vysílány regionální zpravodajské pořady České televize. Budou dostupné i v DVB-T2?

Regionální odpojování pořadů České televize je v řešení, definitivní rozhodnutí zatím nepadlo. Možné jsou dva způsoby. Česká televize může regionální signál odpojovat tak jako doposud. Technicky to ale bude možné až poté, co bude definitivně ukončen přechod na DVB-T2. Druhou možností je vysílání všech regionálních mutací ve všech regionech společně, tak jako se to děje na satelitu. Diváci by tak mohli mít na celém území České republiky k dispozici až 3 verze programu ČT 1, které by se lišily regionálním zpravodajstvím.

Bude Česká televize vysílat v DVB-T2 duální zvuk?

Ano, Česká televize deklarovala, že v DVB-T2 bude k některým pořadům vkládat i originální zvukovou stopu. Duální zvuk umožňují všechny typy set-top-boxů pro DVB-T2 už v základní konfiguraci, uživatel tedy nemusí nic složitě nastavovat.

Pořídil jsem si set-top-box pro DVB-T2, ale nefunguje mi HD obraz u Novy ani u Primy. Jak to mám řešit?

Dobrý den, HD vysílání je dostupné pouze u některých programů DVB-T2. Nova s Primou v HD nevysílají, ani to v nejbližší době neplánují. Pokud máte zájem o vysoké rozlišení, doporučujeme zvážit přechod na satelit, IPTV nebo kabelovou televizi.

TIP

Uvažujete o televizi přes internet a rádi byste ji předtím bezplatně vyzkoušeli? Balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

Konkrétní dotazy

Prosím o sdělení, od které doby bude v Karlových Varech vypnuto DVB-T vysílání programů ČT1, ČT2, Nova, Prima.

Vypnutí programů České televize v DVB-T z vysílače Cheb – Zelená hora, který svým signálem zásobuje i Karlovy Vary, se očekává v únoru 2020. Vypnutí komerčního multiplexu 2 by mělo následovat o měsíc později.

TIP
Nenašli jste odpověd na svůj dotaz ani v jedné ze sekcí naši poradny? Kontaktujte nás prostřednictvím dotazovacího formuláře, chatovacího okna nebo přes e-mail na adrese poradna@dvb-t2.cz.

211
Komentujte

avatar
127 Comment threads
84 Thread replies
11 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
146 Comment authors
jopoFiala A.meelounStanislav Staškostano Recent comment authors
vlastimil dokoupil
Host
vlastimil dokoupil

Pokud budete vznášet dotaz jakou máme anténu a kabely a pod, tak Vám musí sdělit, že úplně stejné, jako před šíleným přechodem na DBT2. Nikdy nikdo nikde z Vaší strany neřekl, že přechodem na DBT2 bude nutno kromě setboxu nebo nové televize, také provést kompletní rekonstrukci anténního a kabelového rozvodu do té doby funkčního. Pokud tomu tak opravdu je, potom jde o další tunel na kapsy televizních koncesionářů,.a důvod k kšeftu firem, které se výrobou a montáží anténních systémů živí.
V. Dokoupil

vlastimil dokoupil
Host
vlastimil dokoupil

Jsem z Klášterce nad Ohří, anténa je nastavena na příjem kanálů 30, 39, 44, 45 které se v testu signálu objevují jako funkční a dále kanály 33, 36, 38 – které se v testu objevují jako bez signálu. Do přechodu na DBT2 vše fungovalo bez byby, obraz vynikající, žádné poruchy. Po přeladění na DBT2 nastávají neustále problémy s příjmem jednotlivých stanic, obraz je nekvalitní, vypadává program SEZNAM a NOVA Cinema zmizely úplně a jsou nahrazeny hlášením Test 1, test 2 a test 3, kde ovšem žádný program není. Žádám 1)Vás o informaci proč došlo k takové destrukci televizního vysílání které… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

Obraťte se na Český telekomunikační úřad.
ctu.cz/kontakt

Magie
Host
Magie

Bydlíme na Vysočině, od minulého týdne nám přestaly jít všechny NOVY, Barrandov, atd. Nejsou naladit ani po spuštění automatického ladění, televizní přijímač jsme koupili nový, podporující DVB T2. Takže změna na DVB t2 byla jen k horšímu.

Marie
Host
Marie

Bydlím v karlovarském kraji a trápí mě že na kanálu Nova, ČT1 a ČT2 nejde signál, obraz se ztrácí a vrací zpět, pixeluje a seká se. Dokonce Nova jednou nešla vůbec a musela jsem přeladit všechny kanály. Děje se to od doby co jsem přestoupila na dvb-t2 předtím to fungovalo. Nevím proč musíte pořád něco předělávat. Neopravuj to co není rozbité. Ještě nikdy jsem neměla tak rozmazaný obraz a to už vůbec nemluvím o tom že problém který mám s Kanálem Nova, ČT1 a ČT2 mám s nejméně s dalšími dvaceti kanály, a stačí se jen trochu dotknout krabičky a… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

Nepíšete jakou používáte anténu, ta je pro kvalitní příjem naprosto klíčová. Jestli kabel, STA, anténu na střeše, za oknem je problém tam, pokud máte pokojovou anténu, ta se pro DVB-T2 nehodí.

Milan
Host
Milan

Problém musí být jinde. Ne v anténách!
Mě vypadly Novy a všechny Barrandovy.
Znovu jsem naladil,chytla se jen Nova T2.
Je vidět, že problém je někde u vysílačů.
Poraďte, napište.
Díky

Vašků
Host
Vašků

Poptejte se u sousedů, zda mají stejný problém a uvidíte kam se zaměřit.

Ladislav
Host
Ladislav

Konečně jsem TV přeladil na DVB-T2 z vysílače Zlín – Tlustá hora (MUX 21, 22, 23) na kanálech 22. 26 a 33.
Které programy na těchto kanálech se z Tlusté hory vysílají v HD ?

Vašků
Host
Vašků

Z Tlusté Hory jsou vysílány tyto HD programy: ČT 1, ČT 2, ČT Sport. ČT 24, ČT Art, ČT:D. Je to uvedeno v logu stanice HD. Ještě vysílá NASA TV v rozlišení UHD jen pro takto vybavené TV přijímače..

Ivan
Host
Ivan

Taky Vám nikdo neodpověděl???

ozak
Host
ozak

Mám tentýž problém, ještě ve středu běžela skupina nova bez problému. platím koncesionářské poplatky za tv, tak kde je problém. investoval jsem do setoboxu a výsledek nic moc.

Gabka H
Host
Gabka H

Ještě předevčírem vše krásně jelo v HD i Nova atd.,po vypnutí a přechodu nefungují Novácké T2, Cinema, 2,, vypli jste to a TV ladění najde jen ,že existuje kanál – ani obraz ani zvuk, zbytek kanály jedou.A TV mám nastavenou na všechno nejen HD.Tak kde je problém?Ostrava.

Martina
Host
Martina

Máme rovnaký problém, z nicovo nič nám prestali tento týždeň fungovať kanály od Novy, pričom doteraz normálne šli. Keď sme chceli znova naladiť, tak už nám tie kanály ako Nová a Nová cinema vôbec nenaslo. Kde nastal problém, tak to netušíme. Menilo sa niečo, alebo čím to je? Bývame v Brne

Vašků
Host
Vašků

Přechod na nové vysílání DVT-T2

Martina
Host
Martina

Až teraz, na konci októbra? Okrem toho máme set top box, ktorý sme kupovali práve kvôli prechodu, bez neho nám nešli žiadne programy.

Vašků
Host
Vašků

Ano, teď proběhla poslední fáze přechodu. Problém budete mít s největší pravděpodobností v anténě.

Monika
Host
Monika

Bydlím v Brně a dnes se mi ztratilo několik programů. Nova cinema,všechny barandovy jako nevím. Setobox si člověk koupi a furt jen automaticky ladí. Co to je? Přeladili a sou s tím jen problémy.

Renata
Host
Renata

To stejné máme i my,jsme kousek od Znojma a taky pořád dokola ladíme a nic. Asi zajdu na poštu a zruším poplatek za televizi,proč to máme platit,když nic nehraje…