Poradna: Pozemní vysílání DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Poradna k DVB-T2

Odpovědi na vaše dotazy k pozemnímu vysílání

Časté dotazy

Dá se upravit set-top-box z DVB-T na DVB-T2?

Úprava set top boxu z DVB-T na DVB-T2 není možná. DVB-T2 v kombinací s HEVC je novější technologie, která vyžaduje modernější typ tuneru. Proto nelze jednoduše upravit původní set top box na nový standard.

Bude set-top-box pro DVB-T2 fungovat i u starších typů televizorů?

Set top box pro DVB-T2 může fungovat i u starších televizorů. Pokud máte připojení přes SCART, je na trhu několik přijímačů, například typ: Denver DTB-137H. Pokud Váš televizor SCART nepodporuje, zkuste Zircon FIRE (T2/HEVC), ten se připojuje k starší televizi přes běžný anténní kabel.

Jak budou vysílány regionální zpravodajské pořady České televize. Budou dostupné i v DVB-T2?

Regionální odpojování pořadů České televize je v řešení, definitivní rozhodnutí zatím nepadlo. Možné jsou dva způsoby. Česká televize může regionální signál odpojovat tak jako doposud. Technicky to ale bude možné až poté, co bude definitivně ukončen přechod na DVB-T2. Druhou možností je vysílání všech regionálních mutací ve všech regionech společně, tak jako se to děje na satelitu. Diváci by tak mohli mít na celém území České republiky k dispozici až 3 verze programu ČT 1, které by se lišily regionálním zpravodajstvím.

Bude Česká televize vysílat v DVB-T2 duální zvuk?

Ano, Česká televize deklarovala, že v DVB-T2 bude k některým pořadům vkládat i originální zvukovou stopu. Duální zvuk umožňují všechny typy set-top-boxů pro DVB-T2 už v základní konfiguraci, uživatel tedy nemusí nic složitě nastavovat.

Pořídil jsem si set-top-box pro DVB-T2, ale nefunguje mi HD obraz u Novy ani u Primy. Jak to mám řešit?

Dobrý den, HD vysílání je dostupné pouze u některých programů DVB-T2. Nova s Primou v HD nevysílají, ani to v nejbližší době neplánují. Pokud máte zájem o vysoké rozlišení, doporučujeme zvážit přechod na satelit, IPTV nebo kabelovou televizi.

TIP

Uvažujete o televizi přes internet a rádi byste ji předtím bezplatně vyzkoušeli? Balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

Konkrétní dotazy

Prosím o sdělení, od které doby bude v Karlových Varech vypnuto DVB-T vysílání programů ČT1, ČT2, Nova, Prima.

Vypnutí programů České televize v DVB-T z vysílače Cheb – Zelená hora, který svým signálem zásobuje i Karlovy Vary, se očekává v únoru 2020. Vypnutí komerčního multiplexu 2 by mělo následovat o měsíc později.

TIP
Nenašli jste odpověd na svůj dotaz ani v jedné ze sekcí naši poradny? Kontaktujte nás prostřednictvím dotazovacího formuláře, chatovacího okna nebo přes e-mail na adrese poradna@dvb-t2.cz.

211
Komentujte

avatar
127 Comment threads
84 Thread replies
11 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
146 Comment authors
jopoFiala A.meelounStanislav Staškostano Recent comment authors
Jirka
Host
Jirka

Dobrý den, Bydlím na Jižní Moravě, okoli Dukovan (sever znojemska). Někdy koncem září jsem přeladil TV. Do té doby vše fungovalo bez větších problémů. Nyní chytám jen část programů. Mám programy ČT a pravděpodobně multiplex 23. Vůbec nenaladím další programy NOVY (Action, Nova 2,Gold), Spotr 5, CS, Comedy Central… a podobně. Chybí cca 10 kanalů. Večer se zhorší přijem i těch co zbývají. Hlavně programy od Primy se začínají sekat, vypadávají nebo rovnou vypadnou na celý cečer. Mám danou novou anténu směr Brno. Směr Zmojno, kde byl dřive dobrý příjem vůbec nic nechytá- přeměřeno. Netuším co s tím ? Set… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

Důvodů slabého signálu může být hodně: od nastavení antény, symetrizační člen, kvalita svodu, připojovací kabel, nekvalitní konektor…

Radek
Host
Radek

To není ten důvod. S tím má problémy spousta lidí i v okolí vranovské vsi a jsme o pár km dál. Dbtv-2 má prostě problémy. Před tím to šlo bez problémů, nyní nejde nic a i to nic občas vypadává

Vašků
Host
Vašků

Příjem DVB_T2 vyžaduje opravdu kvalitní signál, často se stává, že s dosavadní technikou není bezproblémový příjem možný.

Nikola
Host
Nikola

Dobrý den, dnes asi okolo 13:00 se mi z ničeho nic vypnuly veškeré programy, které jsem na DVB-T2 chytal (ČT1,ČT2, Prima, Nova, atd.). Set top box, který tento formát podporuje, jsme k televizi dokoupili zhruba před necelým měsícem, ale nikdy se nic podobného nestalo, vše šlapalo, jak mělo. Dnes mi všechny programy psaly “Slabý” nebo “Žádný signál”, přičemž vím, že se anténa nepohnula, a ani se nic nezměnilo. Zkusil jsem proto set top box opět přeladit, ale chytil jsem 8 polských kanálů (bydlíme u hranic s Polskem, před Českým Těšínem). Nevím si s tím rady, prosím o pomoc. Předem děkuji… Číst vice »

Mates
Host
Mates

Dobrý den,
30.9.2020 končilo vysílání DVB-T pro Zlínský kraj. Do té doby jsme chytali všechny programy. Jelikož máme televizi starší, pořídili jsme set-top box, který nám dekóduje DVB-T2. Naladili jsme programy bez problémů. ČT, Nova, Prima … Od pondělí 12.10.2020 nám přestali jít veškeré programy ČT a taky některé primy…Nevíte proč? Důvod počasí a nebo slabý signál?
Každý den zkoušíme přeladit a stejně se ČT nechce naladit.
Děkuji za odpověd. Mates UH

David Kříž
Host
David Kříž

Nedá se poradit na dálku, když vůbec nepopisujete jak signál chytáte. Vlastní anténa, nebo společná v bytovém domě?
Případně mohu na místě pomoci s nastavením, montáží, měřením. Jsem z UH. Napište na email.

Pochyla
Host
Pochyla

Prosím o radu, v posledních dnech někdy funguje vysílání ČT1 ČT2 ČT24 a někdy vůbec nejdou najít , máme novou televizi Philips a 2 roky starou anténu na domě. Ne společnou. Čím to je? Břeclav JM

Vašků
Host
Vašků

Vypadá to na slabý signál, obraťte se na toho, kdo vám anténu namontoval.

dinky
Host
dinky

Dobrý den, jsem z Ostravska, do 30.září příjem TV i kanálů T2 přes STB bez problémů. Pak jsem přeladil a nefunguje nic kromě programů ČT, programy se spustí, ale po 2 vteřinách zamrznou. V čem může být tak zásadní rozdíl do 30.září a nyní?

Vašků
Host
Vašků

Po přeladění máte slabý signál.

Dan
Host
Dan

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Mám starší televizi Sony BRAVIA KDL-50W705B, podle všeho televize podporuje DVB-T2 tuner ale po nalazení tv programů jde u T2 jen zvuk a nejde obraz. Bude potřeba koupit set_top box nebo bude problém někde v TV? Děkuji za odpověď

Vašků
Host
Vašků

Pravděpodobně stejný problém jako pan Radim níže.

Radim
Host
Radim

mám televizi : tv 40 samsung ue40ku6072, uhd, smart, 50/1300hz, t2, s2 a nejsem schopnej naladit žádnej kanál, anténa na střeše domu.

Vašků
Host
Vašků

Tato TV nemá kodek H265, potřebujete set topbox.

Martin
Host
Martin

Mám DBVT-2 Strong na anténu na baráku.Naladil jsem nejspíš všechny programy kromě všech programu Čt.Nejde mi ani jeden a nevím proč.Ladil jsem automaticky.Dá se s tím něco dělat?Děkuji za odpověd (cgytám Praděd) Martin G.

Hana F.
Host
Hana F.

Včera do půlnoci mé šly vsechny programi,najednou se objevilo nepodporovana služba,a mimo stanic.Čt nejde nic.Televize Lg 2’r.

Vašků
Host
Vašků

Zkuste programy znovu naladit.

Lada
Host
Lada

Dobrý den. Programy Čt.bez problémů. Ale Nová,Prima atd. bez signálu. Jak přes set box,tak i novější televize podporující dvb t2. Kde je problém. Najednou přestaly jít i kdyz fungovaly.

Michal
Host
Michal

Dobry den mám stejný problém ?

Vašků
Host
Vašků

Nepíšete oba jakou máte anténu, ta je pro kvalitní příjem naprosto klíčová. Pokud je to pokojová, ta se pro příjem většinou vůbec nehodí, pokud venkovní je třeba správně natočit, zaexperimentovat, nebo se porozhlédnout v sousedství jak řeší příjem tam. Zde v poradně se toto řešilo již mnohokrát, stačí prolistovat.

Petřík
Host
Petřík

Zapněte “automatické ladění” a seřaďte si programy jako při prvním zapnutí po nákupu nového přístroje.

Marcela
Host
Marcela

U nás totéž,kde je problém?