Poradna: Pozemní vysílání DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Poradna k DVB-T2

Odpovědi na vaše dotazy k pozemnímu vysílání

Časté dotazy

Dá se upravit set-top-box z DVB-T na DVB-T2?

Úprava set top boxu z DVB-T na DVB-T2 není možná. DVB-T2 v kombinací s HEVC je novější technologie, která vyžaduje modernější typ tuneru. Proto nelze jednoduše upravit původní set top box na nový standard.

Bude set-top-box pro DVB-T2 fungovat i u starších typů televizorů?

Set top box pro DVB-T2 může fungovat i u starších televizorů. Pokud máte připojení přes SCART, je na trhu několik přijímačů, například typ: Denver DTB-137H. Pokud Váš televizor SCART nepodporuje, zkuste Zircon FIRE (T2/HEVC), ten se připojuje k starší televizi přes běžný anténní kabel.

Jak budou vysílány regionální zpravodajské pořady České televize. Budou dostupné i v DVB-T2?

Regionální odpojování pořadů České televize je v řešení, definitivní rozhodnutí zatím nepadlo. Možné jsou dva způsoby. Česká televize může regionální signál odpojovat tak jako doposud. Technicky to ale bude možné až poté, co bude definitivně ukončen přechod na DVB-T2. Druhou možností je vysílání všech regionálních mutací ve všech regionech společně, tak jako se to děje na satelitu. Diváci by tak mohli mít na celém území České republiky k dispozici až 3 verze programu ČT 1, které by se lišily regionálním zpravodajstvím.

Bude Česká televize vysílat v DVB-T2 duální zvuk?

Ano, Česká televize deklarovala, že v DVB-T2 bude k některým pořadům vkládat i originální zvukovou stopu. Duální zvuk umožňují všechny typy set-top-boxů pro DVB-T2 už v základní konfiguraci, uživatel tedy nemusí nic složitě nastavovat.

Pořídil jsem si set-top-box pro DVB-T2, ale nefunguje mi HD obraz u Novy ani u Primy. Jak to mám řešit?

Dobrý den, HD vysílání je dostupné pouze u některých programů DVB-T2. Nova s Primou v HD nevysílají, ani to v nejbližší době neplánují. Pokud máte zájem o vysoké rozlišení, doporučujeme zvážit přechod na satelit, IPTV nebo kabelovou televizi.

TIP

Uvažujete o televizi přes internet a rádi byste ji předtím bezplatně vyzkoušeli? Balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

Konkrétní dotazy

Prosím o sdělení, od které doby bude v Karlových Varech vypnuto DVB-T vysílání programů ČT1, ČT2, Nova, Prima.

Vypnutí programů České televize v DVB-T z vysílače Cheb – Zelená hora, který svým signálem zásobuje i Karlovy Vary, se očekává v únoru 2020. Vypnutí komerčního multiplexu 2 by mělo následovat o měsíc později.

TIP
Nenašli jste odpověd na svůj dotaz ani v jedné ze sekcí naši poradny? Kontaktujte nás prostřednictvím dotazovacího formuláře, chatovacího okna nebo přes e-mail na adrese poradna@dvb-t2.cz.

210
Komentujte

avatar
127 Comment threads
83 Thread replies
11 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
146 Comment authors
Fiala A.meelounStanislav StaškostanoIvo Recent comment authors
stefi
Host
stefi

No od doby co se spustilo vysílání dvb-t2 nejde signál padá to někdy hraji jen programy primy nova nejde atd sam problém nechápu kdo toto vymyslel

Viktor
Host
Viktor

Dobrý den,

Sekají se programy a vypadává signál, ale pouze na všech programech Primy – ostatní běží super.
A pouze na jedné ze tří televizí, která již nemusí mít set topbox.
Druhá má set topbox, třetí nemá.
Máme nad komínem půl roku starou všesměrovou odrušenou anténu, s vlastním napájením.

Zkoušel jsem několikrát vše znovu naladit.
Navedl od rozbočovače druhý kabel.
Přehazoval výstupy v rozbočovači.
Měnil a kontroloval koncovky.

Nic nepomohlo.
Někdy to třeba týden nevypadává a pak zase ano.

Děkuji za radu.

Jan Kučera
Host
Jan Kučera

Dobrý den, mám poněkud podivnou závadu v příjmu DVB-T2. Mám ve vesnici Trnová přímý pohled na vysílač Cukrák vzdálenost něco přes 2 km. takže signál musí být maximální. Vysílá na kanálech 23, 26 a 40. První dva kanály přijímám 100% bez problémů, ale kanál 40 je také 100% a najednou na jednu až několik sekund a nepravidelně vypadne jak síla, tak kvalita na 0%. Před půl rokem to nedělalo a taky dnes to dělá jen někdy, většinou odpoledne. Nikde v okolí není vysílač LTE, takže rušení internetem to nebude. Než začnu volat o pomoc Český telekomunikační úřad, rád bych věděl,… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

Zajímavá závada, nepíšete jestli přijímáte přes set topbox nebo TV, asi bych poradil poptat se u sousedů, zda mají stejné potíže, tím by se vyloučila závada ladícího tuneru u vás doma. Pokud je příjem u sousedů v pořádku, zkuste svoji TV u nich, takto bych zpřesňoval lokalizaci závady.
Trnovou znám, máte pěkný zámek, škoda těch naplavenin kolem příjezdové silnice a pozdravujte truhláře Nezbedu.

Zdeněk Kaštovský
Host
Zdeněk Kaštovský

Dobrý den, pro přechod na DVB T2 jsem si koupil set top box. Zpočátku (první dva týdny) jsem byl spokojený, vše hrálo, jak má. Později mi však začaly kostičkovat všechny programy ČT a to zcela náhodně. Půl dne je například kvalita signálu 100% a síla signálu cca 66%. A najednou po nějaké době je kvalita signálu 0% a síla signálu 10% a třeba za 2 hodiny zase 100%. Zkoušel jsem i vyměnit set top box – ale výsledek je stejný. Nejsem jediný, kdo má tento problém v obci. Nevíte, co s tím? Lokalita je obec Liptaň nedaleko Osoblahy. Bydlím na… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

To je možné, obraťte se na Český telekomunikační úřad

Jana Blažková
Host
Jana Blažková

Dobrý den, 24.12. nám nefunguje(pořád se to seká) vůbec Česká televize, po přeladění zmizely stanice od Čt úplně. Upřímně děkuji ta DVBT2. Jana Blažková, Valtice

milpot
Host
milpot

Problém v lokalitě Dolní Chřibská, okres Děčín. Příjem z vysílače Buková hora. V podstatě nechytnu MUX 22 (38. kanál, 610MHz = všechno od TV Prima, Óčko) od vypnutí přechodové a přechodu na finální síť. Anténa EMOS TX-27LTE DVB-T2, zesilovač Alcad AI-400. V domě je rozvod TV signálu do zásuvek. TV mám Philips 43PFS 5503/12, upgrade firmwaru na poslední verzi z 11.11.2020. Při naostro – vytažení a zastrčení koaxu do anténní zásuvky v televizi ale většinou nějak naskočí??? Síla signálu na TV – 88, kvalita – jeden dílek ze tří-špatný. Ostatní multiplexy na této TV v pohodě – vysoké hodnoty u… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

Možná je problém v přechodovém odporu zásuvky a nekvalitním připojovacím kabelu, má velký útlum, to se stává. Vyměnil bych nejprve zásuvku a kabel a podle výsledku bych postupoval dále..

Radka
Host
Radka

Dobrý den,
potřebuji poradit. Chci si koupit malou televizi do kuchyně. Doteď jsme žádnou televizi doma neměli. Bude mi stačit samotná televize nebo musím přikoupit i Set – top- box či anténu? Není tu kabelovka ani společná anténa, nic. Zkrátka, co vše koupit, abych ji mohla v pohodě sledovat, bez problémů. Děkuji.

Vašků
Host
Vašků

Set topbox u nové televize netřeba, jakou anténu je na dálku těžko radit, záleží na konkrétních místních podmínkách, poptejte se sousedů jak řeší anténu oni.

Dita Marková
Host
Dita Marková

Dobrý den, moje 70i letá matka žije v panelovém domě, který je ve společenství vlastníků a od 28.10.2020 jí nejdou prgramy ČT. Opravář na TV, kterého jsme povolali tvrdí, že televize nemá signál. Přitom na DVB T2 je přeladěno od jara, koupila si i novou televizi a půl roku to jakž takž fungovalo. Na střeše je prý všechno v pořádku – “Všem to prý jde”. Z 66rodin má problém pouze ona, ale společenství vlastníků tuto situaci nehodlá řešit. Slyšela jsem, že pokud je problém, existuje nějaká povinnost ve lhůtě tří dnů problém vyřešit, nevím zda je to pravda…. Potřebovali bychom… Číst vice »

Vašků
Host
Vašků

Jestli jsem situaci dobře pochopil, jedná se o společnou anténu v domě pro všechny (nikoliv kabelovou televizi od nějakého poskytovatele). Jestli za příjem z této Společné Televizní Antény platíte měsíční poplatek je společenství povinno zjednat nápravu od správce antény. Jestli je příjem zdarma bude to jednání na dlouho protože neexistuje povinnost správce zajistit příjem TV, pouze umožnit., to je rozdíl.

Josef
Host
Josef

Dobrý den,po přechodu na DBVT2 jsem ke dvěma Tv koupil 2 setoboxy.Z krabičky mám rozbočovací zesilovač(nap.12V).Po vypnutí a posléze zapnutí obou setoboxů nezávisle na sobě ,ČTprogramy začnou kostičkovat..Děkuji za radu.

Vašků
Host
Vašků

Jestli situaci dobře chápu tak když je zapnutý jen jeden set topbox tak programy nekostičkují? Ono se zesilovači je to tak, že nejdříve musí dostat na vstup kvalitní signál aby bylo vůbec co zesílit, použít jej až na konec vedení (blíže k TV) nedává moc smysl. Předpokládám, že s obyčejným rozbočovačem bez zesilovače nešel signál vůbec, nebo bez rozbočovače šla alespoň jedna TV? A signál máte ze společné antény, kabelovky nebo z antény na střeše? Píšete příliš málo informací. Nejlépe by bylo proměřit signál na místě a poté zvolit odborníkem optimální řešení.

Jiří
Host
Jiří

Může mi někdo z těch pitomcu vysvětlit proč mi neustále blbnou skoro všechny programy?! To vaše neustálý stupidní preladovani, který prostě nefunguje mě akorát nutí koukat na programy, kde dochází opakovaně k výpadku obrazu s nápisem “slabý signál”! Idioti něco spustí a akorat to nefunguje, hlavne vydělat co nejvíc peněz, protože všichni musí kupovat nový věci!