Nastavení set-top-boxu - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

SET-TOP-BOXY s DVB-T2

Rady jak rychle nastavit STB.

Nastavení set-top-boxu pro sledování televize v novém standardu DVB-T2 je velmi jednoduché. Důležité je být v pokrytí signálem a vyhledat dostupné programy. Obvykle platí, že pokud jste doposud přijímali televizi DVB-T bez problémů, postačí vám stejná sestava i anténa ke sledování DVB-T2. Jediným novým prvkem je set-top-box s podporou normy DVB-T2 a standardu H.265 (HEVC).

Druhy set-top-boxů pro DVB-T2

V obchodech s elektronikou jsou k dostání set-top-boxy pro všechny typy televizí. S vhodným set-top-boxem naladíte novou generaci televizního vysílání i na nejstarších televizorech, jen musíte zvolit vhodný box, který dokáže zkonvertovat a zobrazit signál právě na vaší televizi.

Zapojení set-top-boxu pro velmi starou televizi (CRT neboli “krabicovou televizi”)

Většina starších televizí, které diváci používali v posledních 15 až 20 letech, má k dispozici scart vstup. Set-top-boxy pro DVB-T2/HEVC s podporou SCART-u jsou k dispozici v cenových relacích od 700 do 900 korun a většina má v balení k dispozici i nový SCART kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i box.
Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce. Některé set-top-boxy však nemusí umět komunikovat v českém jazyce. Zároveň počítejte s tím, že v případě problémů se signálem nebo nedostupnosti signálu není k dispozici nepřetržitá technická podpora, která by podobné problémy řešila. Rádi vám však pomůžeme zde na webu DVB-T2.cz, proto sledujte sekci Poradna, kde zveřejňujeme dotazy od diváků, kteří mohou řešit podobný problém.

Set-top box s modulátorem

Pokud máte starší typ televize, která nemá k dispozici SCARTový vstup ani HDMI, budete potřebovat set-top-box s modulátorem. Naštěstí, i tyto typy jsou k dispozici. Set-top-boxy s modulátorem lze pořídit v cenové relaci do 1000 Kč. Vaši televizi propojíte s tímto zařízením pomocí běžného anténního kabelu. Set-top-box následně “vysílá” analogový televizní signál přímo do vaší televize na předem zvoleném kanále (obvykle 9. kanál).

Po úspěšném propojení set-top-boxu pomocí anténního kabelu jej zapněte a následně spustite nejprve automatické prohledání všech programů na vaší televizi nebo signál vyhledejte ručně. Po úspěšném naladení byste měli na obrazovce vidět hlavní menu set-top-boxu i s instrukcemi. Pak můžete přistoupit k ladění programů přímo na ovladači vašeho set-top-boxu.

Upozorňujeme, že použití set-top-boxu s modulátorem je pouze krajní řešení pro domácnosti s velmi starou televizí. Kvalita těchto modulátorů je ve většině případů velmi mizerná, což se projeví na výsledné kvalitě obrazu. Koupi těchto boxů proto doporučujeme pouze v případech, kdy předmětnou televizi používáte “svátečně”.

Zapojení set-top-boxu pro modernější televizi (LCD/Plazma TV s HDMI vstupem)

U modernějších televizí je postup mnohem jednodušší. Ve většině případů, kdy má televize HDMI vstup, postačí koupit propojovací tzv. HDMI kabel. Tento kabel se zasune do TV a zároveň také do set-top-boxu. Zároveň je předpoklad, že HDMI kabel byl součástí balení televize když jste ji zakoupili. Nyní již stačí pouze zapnout TV a následně zapnout i set-top-box. Automaticky by měla naskočit úvodní obrazovka set-top-boxu. Poté již stačí řídit se pokyny na obrazovce a zvolit automatické ladění.

Set-Top box s nahráváním

Dražší set-top-boxy umožňují nahrávat aktuálně sledovaný program. Jsou obvykle dva druhy set-top-boxů.

  • S integrovaný pevným diskem
  • S USB portem umožňující nahrávat pořady na externí disk nebo USB flash disk

Set-top-boxy s integrovaným pevným diskem jsou obvykle dražší. Záznam probíhá na pevný disk uvnitř zařízení. Nahraný pořad lze obvykle sledovat pouze skrze zařízení.

Boxy s USB portem zaznamenávají nahrávky na libovolný USB flash disk. Délka nahrávky závisí na velikosti flashdisku. Minimem je 2 GB flashdisk. Bezproblémové nahrávání programů na externí úložiště, tedy bez nutnosti jakýchkoliv dalších připojených zařízení – jako to umožňují například služby TV přes internet – tyto set-top boxy bohužel nevědí.

TIP:

Pokud nechcete přijít o žádný program a preferujete zpětné shlédnutí vysílaných pořadů, doporučujeme vám poohlédnout se po službách nabízejících Televizi přes internet.  Ty Vám umožňují bez omezení sledovat libovolný program na libovolném kanále až několik dní zpětně. K nahrávání Vašeho oblíbeného programu nepotřebujete připojit žádnou externí paměť, vše se Vám nahrává na externí úložiště poskytovatele. Tyto služby ovšem vyžadují dostatečně rychlé internetové připojení v domácnosti. Internetovou televizi na zkoušku a balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

133
Komentujte

avatar
71 Comment threads
62 Thread replies
7 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
76 Comment authors
JosterDarehtil Darehtilaccen1980HommardMabel Smith Recent comment authors
Nikola
Host
Nikola

Dobrý den mám TV LG32LB550U zakoupila jsem si settopbox Tesla TE310 a k tomu pokojovou anténu. Připojení do TV mám přes HDMI kabel, když dam automatické ladění, tak mi to nenajde ani jednu stanici ani rádio. Zkousela jsem TV přesunou na jižní i severní stranu baráku a signál to proste nenajde. Můžete prosím poradit?

Vašků
Host
Vašků

Problém je určitě v anténě, pokojové fungují pouze v místech opravdu silného signálu, pro běžné použití je nelze doporučit. Budete potřebovat anténu venkovní.

Ludvik
Host
Ludvik

Dobry den,mam problem,chtel bych si naladit na DVBT 2 na plazmovou televizi zn.Samsung stari 4 roky,a mam Setbox zn.AL -35,a nevim jak to naladit pomohl by jste mi,dekuji za Vasi brzkou odpoved.

Vašků
Host
Vašků

Propojte přístroje kabelem HDMI, v televizi navolte příslušný vstup aby TV věděla odkud má přijímat signál, tím se vám na obrazovce objeví úvodní obrazovka set topboxu a tam si v menu zvolíte automatické ladění.
Váš set topbox má asi jiné označení, AL-35 nemohu nikde najít.
Nezapomeňte k set topboxu připojit anténu.

Viky
Host
Viky

Dobrý den, mám televizi philips 32PFL3207H/12 a zakoupila jsem stb Tesla mini, zapojila jsem ho s tv přes hdmi kabel a jsem na tom správném kanálu hdmi 2, ale stále mi to ukazuje žádný signal na televizoru,

Vašků
Host
Vašků

Navolte v menu postupně všechny vstupy HDMI, u některých typů TV se musí také zakázat příjem z antény, aby televize věděla odkud má přijímat signál. Když všechny postupy selžou, propojte přístroje kabelem SCART.
Předpokládám, že máte set topbox zapnutý., ne pouze v režimu stand-by.

Jirka
Host
Jirka

Dobrý den, mám starší LCD TV s podporou DVBT,rozhraní hdmi, signál přijímán přes poskytovatele kabelové tv.Zakoupil jsem set top box Sencor SDB
5003T HEVC. po připojení k TV a spuštění automatického vyhledávání kanálů se zobrazilo hlášení ,,databáze je prázdná” výsledek 0 kanálů.
Můžete mi poradit v čem je problém?

Vašků
Host
Vašků

Kabelových televizí se přechod na DVB T2 netýká, tento signál se tam nenachází, proto jste nic nenaladil.

Martin
Host
Martin

A proč mě tedy s odpojením vysílačů zmizely programy ČT, když mám kabelovku? Myslel jsem že to právě vyřeším settopboxem?

Vlada
Host
Vlada

Máme SKYWORTH SKWT21FTA a naladí nám to jen čtéčka už jsem zkoušel všechno neporadíte co s tim

Vašků
Host
Vašků

Nepíšete jak přijímáte signál, v každém případě je problém v anténě.

Vlada
Host
Vlada

Anténou-vzduchem? To jako že máme špatně natočenou anténu nebo zesilovač? Když při ladění programů zadám Napájení antény-zapnuto a box hlásí: Přetížení obvodu antény VYPNETE přijímač,zkontrolujte kabel a připojení antény.Na vypnuté napájení neladí s bídou čétéčka.

Vašků
Host
Vašků

Vypadá to např. na zkrat na přívodním koaxiálu, již starý koax s velkým útlumem, směrování antény atd. Poptejte se u sousedů jak řeší příjem oni a s jakým výsledkem.

David
Host
David

Obyčejný STB Opticum Nytro Box mi naladí 57 TV a 10 rádií. Trochu lepší Humax HD Nano T2 najde jen 33 TV a 1 rádio. Nenaladí ani jeden T2 program, přitom v jiném městě je naladí. Doma začíná ladit až od frekvence 474 MHz. V čem muže být problém?

Vašků
Host
Vašků

Různá citlivost jednotlivých tunerů anténa a pod. Problém bude jednoznačně v anténě.

Vojtěch Růžek
Host
Vojtěch Růžek

Jak nastavit set top box, aby se nemuselo při každém zapnutí televize manuálně přepínat z TV (které nefunguje, ale stejně se to do něj zapíná) do HDMI, kde je set top box?

Vašků
Host
Vašků

Toto je častý problém, zkuste změnit pořadí zapínání TV a set topboxu, zapněte nejdřív set topbox, počkejte až plně naběhne a poté zapněte TV.

Jaroslav Kvasnica
Host
Jaroslav Kvasnica

Dobrý den,při zapojení septopboxu
nejde v TV zvuk.

Vašků
Host
Vašků

A set topbox je zapojený jak?

Trnka
Host
Trnka

Dobrý den, mám doma plazmu Panasonic s vestavěným setopboxem(dovoz Anglie).Po připojení nového externího setopboxu T2,mi tv problikuje a má černobílý zrnity obraz.je možné že se ty dvě zařízení tzv.perou a nebudeme možné provozovat dohromady?

Děkuji za odpověď
Trnka

Vašků
Host
Vašků

Nepíšete jak máte přístroje propojeny, zkuste zaměnit HDMI za analogový SCART to by mělo pomoci. Když ne, tak je ještě možnost sehnat set topbox s anténním modulátorem a na TV jej naladit jako kdysi klasické video.

Martin
Host
Martin

Dobrý den.. Prosím o radu.. Zakoupili jsme nový set top box a po automatickém naladění všech programů se nenaladila jediná Nova tv. Všechny její sestry jako Gold atd. máme ale nova ne.. Zkoušel jsem to několikrát přeinstalovat a pořád se stejným výsledkem.. Děkuji

Vašků
Host
Vašků

Nepíšete jak přijímáte signál, problém bude v anténě. Kontaktujte sousedy, zda mají stejný problém.