Poradna: Pozemní vysílání DVB-T2 - Nové digitální vysílání Informační web o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2
Vyberte stránku

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vypnutí DVB-T: na co se připravit? (více informací).

Poradna k DVB-T2

Odpovědi na vaše dotazy k pozemnímu vysílání

Časté dotazy

Dá se upravit set-top-box z DVB-T na DVB-T2?

Úprava set top boxu z DVB-T na DVB-T2 není možná. DVB-T2 v kombinací s HEVC je novější technologie, která vyžaduje modernější typ tuneru. Proto nelze jednoduše upravit původní set top box na nový standard.

Bude set-top-box pro DVB-T2 fungovat i u starších typů televizorů?

Set top box pro DVB-T2 může fungovat i u starších televizorů. Pokud máte připojení přes SCART, je na trhu několik přijímačů, například typ: Denver DTB-137H. Pokud Váš televizor SCART nepodporuje, zkuste Zircon FIRE (T2/HEVC), ten se připojuje k starší televizi přes běžný anténní kabel.

Jak budou vysílány regionální zpravodajské pořady České televize. Budou dostupné i v DVB-T2?

Regionální odpojování pořadů České televize je v řešení, definitivní rozhodnutí zatím nepadlo. Možné jsou dva způsoby. Česká televize může regionální signál odpojovat tak jako doposud. Technicky to ale bude možné až poté, co bude definitivně ukončen přechod na DVB-T2. Druhou možností je vysílání všech regionálních mutací ve všech regionech společně, tak jako se to děje na satelitu. Diváci by tak mohli mít na celém území České republiky k dispozici až 3 verze programu ČT 1, které by se lišily regionálním zpravodajstvím.

Bude Česká televize vysílat v DVB-T2 duální zvuk?

Ano, Česká televize deklarovala, že v DVB-T2 bude k některým pořadům vkládat i originální zvukovou stopu. Duální zvuk umožňují všechny typy set-top-boxů pro DVB-T2 už v základní konfiguraci, uživatel tedy nemusí nic složitě nastavovat.

Pořídil jsem si set-top-box pro DVB-T2, ale nefunguje mi HD obraz u Novy ani u Primy. Jak to mám řešit?

Dobrý den, HD vysílání je dostupné pouze u některých programů DVB-T2. Nova s Primou v HD nevysílají, ani to v nejbližší době neplánují. Pokud máte zájem o vysoké rozlišení, doporučujeme zvážit přechod na satelit, IPTV nebo kabelovou televizi.

TIP

Uvažujete o televizi přes internet a rádi byste ji předtím bezplatně vyzkoušeli? Balíček exkluzivních programů na 14 dní zdarma získáte zde.

Konkrétní dotazy

Prosím o sdělení, od které doby bude v Karlových Varech vypnuto DVB-T vysílání programů ČT1, ČT2, Nova, Prima.

Vypnutí programů České televize v DVB-T z vysílače Cheb – Zelená hora, který svým signálem zásobuje i Karlovy Vary, se očekává v únoru 2020. Vypnutí komerčního multiplexu 2 by mělo následovat o měsíc později.

TIP
Nenašli jste odpověd na svůj dotaz ani v jedné ze sekcí naši poradny? Kontaktujte nás prostřednictvím dotazovacího formuláře, chatovacího okna nebo přes e-mail na adrese poradna@dvb-t2.cz.

197
Komentujte

avatar
119 Comment threads
78 Thread replies
11 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
137 Comment authors
ViktorVaškůJan KučeraVaškůZdeněk Kaštovský Recent comment authors
Petr
Host
Petr

Dobrý den, Mám pro lém se sledováním pořadů ČT z vysílače Ještěd kmitočet 514MHz. Podle informací ze set top boxu je signál 79% kvalita 98% a občas se zasekne obraz úplně a napíše hlášku žádná služba. Programy jako nova,prima atd fungují OK. Vyměnil jsem antenu, koaxiál i set top box a změna žádná. Nemůžete někdo poradit jak to odstranit? Děkuji

Vašků
Host
Vašků

Bez profesionálního anténáře to nepůjde, proměří signál a navrhne odpovídající řešení, takto na dálku to nevyřešíme.

Zuzana Carminová
Host
Zuzana Carminová

Od večera 25.4.2020 nám nejdou na nové televizi žádné programy kromě ČT 24, najednou jde u všech jenom zvuk, ale obraz není, zkoušeli jsme dát automatické ladění a nic se nezměnilo, prosím o radu co s tím, děkuji

Vašků
Host
Vašků

Zkuste vyzkoušet TV u hodných sousedů, aby se vyloučila její závada, když bude fungovat normálně je problém v anténě.

Jaroslav Novotný
Host
Jaroslav Novotný

Kdy prosím dochází (či došlo) k převodu na DVB-T2 v lokalitě rybník Dvořiště-obec Dolní Slověnice, jižní Čechy.

Děkuji a zdravím

Jaroslav Novotný

Daniela Majerová
Host
Daniela Majerová

Po zakoupení nové televize s příjmem DVB-T2 nenaladím programy ČT. Jde o příjem signálu z Ještědu. DVB-T fungovalo bez problémů. Prosím o radu. Děkuji Majerová

Vašků
Host
Vašků

Nepíšete jakou máte anténu, ale problém bude v ní.

Honza
Host
Honza

Dobrý den,
asi před týdnem mi přestaly fungovat programy Nova a Prima, Óčko (pouze Nova Cinema jde). Spustil jsem automatické vyhledávání a tyto programy mi to nenašlo. Signál chytám přes venkovní novou anténu a set top box Sencor na okraji Prahy 10.
Děkuji za pomoc.

Vašků
Host
Vašků

V Praze se vysílá z více míst:
https://www.digitalnitelevize.cz/vysilace/region-praha.html
Zkuste pootočit anténu a znovu naladit.

Ondřej
Host
Ondřej

Dobrý den, od té doby kdy byla spuštěna čt3 mi přestaly fungovat programy Prima v dvbt2 a Nová Cinema v původním digitálním vysílání. Jde to nějak řešit? Nechce se mi kupovat nový přístroj, protože ještě před týdnem to fungovalo vše. Děkuji

Vašků
Host
Vašků

Nalaďte znovu všechny programy. A jakou anténou přijímáte signál? Jestli pokojovou, tak ta je nevhodná, jestli venkovní, znovu spusťte ladění.

Stanislav Hornych
Host
Stanislav Hornych

Bydlím v panelové domě 36 byt jednotek. Lidé si koupili STB T2 , nebo nové televizory. Ve zkušebním provozu vysílače Trutnov Černá Hora šel signál ČT na STB perfektně, na některých nových televizorech se obraz zastavoval, kostičkoval. Po úpravě společné antény
se vůbec nic nezměnilo. STB jdou perfektně a nové televizory mají velké problémy. Lidi sjou naštvaní. Programy NOVA,PRIMA jdou dobře.

Vašků
Host
Vašků

Může být náhoda, že set topboxy jdou dobře a TV nikoliv. Třeba jsou TV zrovna na nejvzdálenějších místech rozvodu, kde je útlum signálu největší, ale bez podrobného proměření je to spekulace. Tipnul bych, že kabelový rozvod bude staršího data. Nezbývá, než tlačit na vedení SVJ aby donutilo firmu, která se o anténu stará, aby dělala svoji práci pořádně když dostává zaplaceno. Více na dálku poradit neumím.

Barbora Whitehead
Host
Barbora Whitehead

Zlobí mi Nová, Nová Cinema, Nová Action, jsme v údolí na Praze západ. Antenari si neví rady. Už máme zesilovač a změna žádná. Před přechodem na dvbt2 vše fungovalo. Teď vypadává signál zcela.

Vašků
Host
Vašků

Jestli máte otevřené nebe směrem k jihu, tak satelit.

dana
Host
dana

Mám také problém s příjmem programů ĆT1, CT2, CT24 a CT sport. Televize Hyundai s
vybavená HD DVB-T /T2 MPEG4 , HD DVB-T/ S2 MPEG4, internetem a jiných funkcí.
Vše funguje mimo výše uvedených programů. Pokud musím za něco platit, tak to také chci.
Naladění ostatních programů bylo bez problémů, proč tomu tak není i u CT.
Dana

Vašků
Host
Vašků

Nepíšete jakou máte anténu, od toho se odvíjí další postup. Pokojová je nevhodná, u venkovní je spousta možností a u kabelové také.

Adéla
Host
Adéla

Máte to již vyřešené? Máme stejný problém, tak jestli nemáte nějaký tip.

Jakub
Host
Jakub

Dobrý den, máme novou televizi, které podporuje DVB-T2, po automatickém i manuálním ladění prográmu kanálu 26 máme 94% sílu a 100% kvalitu signálu, ale programy ČT HD nefungují – zobrazuje se hláška “nepodporovaná služba” a nebo se obraz zasekává a kostičkuje a nedá se to sledovat. Pokrytí i podle mapy máme výborné, avšak tento problém se stále opakuje. Poradili byste nám prosím někdo, jak toto máme vyřešit? Máme nějak přemístit anténu? To je asi jediné, co mě ještě napadá.. Děkuji.

Vašků
Host
Vašků

Ano, zkuste zaexperimentovat s nastavením antény, kostičkování znamená slabý signál.